Kuinka paljon kustantaa melonnan aloittaminen. Kajakki/kanootti, melat, liivit yms. tarvikkeet?
Entä voiko Helsingissä harrastaa melomista? Siis aloittelija ja meri.. Missä kajakkia voi säilyttää, onko Helsingissä "tallipaikkoja"?
melontaharrastuksen aloittaminen
2
3463
Vastaukset
- e
Kelpo kajakin saanee n. 1000-2000 eurolla, muihin varusteisiin muutama sata euroa. Aluksi on kuitenkin vaikea tietää että mikä itselle sopii. Ihan aloittelijana ei myöskään oikein osaa arvostaa kunnon kajakkien ominaisuuksia -- kun lähinnä toivoo kajakilta vakautta --, joten koemelontakin on hankalaa.
Helsingissä ja lähiseuduilla on useita melontaseuroja (Merimelojat, HKK, Helsingin melojat, Marjaniemen melojat, Espoon eskimot jne.), joilla useimmilla taitaa olla jäsenten käyttöön kajakkeja varusteineen. Seuran kalustolla melonnan aloittaminen on usein edullisempaa (n. 100-200 e/vuosi) kuin oman ostaminen ja samalla saa kokemusta eri malleista. Kajakkipaikkojakin oman kajakin säilyttämiseen seuroilla on, mutta niihin voi olla jonoa. Monilla seuroilla jäsenyyden edellytyksenä on melontakurssi, joita seurat toki myös järjestävät.
Vuosaaren melontakeskus taitaa olla puolestaan ainoa paikka Helsingin seudulla mistä saa vuokrata kajakkeja varusteineen tuntihinnalla. Muitakin palveluja, kuten kursseja, näyttää olevan.- melokkinen
...vuokrata myös Espoon Oittaalla.
Seuraan liittyminen kannattaa jo puhtaasti senkin vuoksi että voit kokeilla jäsenmaksua vastaan kaikkea seuran kalustoa ja näin selviää mikä olisi itselle sopivin.
Kursseille haku alkaa jo olla pitkällä,toivottavasti niille vielä pääsee. Kurssi on siksikin kätevä,ettei tarvitse oppia kaikkea omin päin vaan kerralla tulee asiat selviksi.
Esim Espoon Eskimoilla on kalusto erittäin laadukasta ja monipuolista ja valinnanvaraa löytyy.
Kajakkipaikat vajoilla voivat olla hakusessa,Eskimoilla lienee yksi paikka tällä hetkellä vapaana,ellei ole jo mennyt.
Jos kotonasi on autokatos,niin voit toki ripustaa kajakin liinoilla autokatoksen kattoon autosi yläpuolelle ja siitähän se on helppo laskea auton katolle...
Muuten kajakin säilytys esim kerrostalo-olosuhteissa voi olla hankalaa.
Itse opettelin aikanaan omin nokkineni melomaan,mutta seuraan pakotti liittymään juurikin se,ettei kajakille ollut kaupungissa missään turvallista säilytyspaikkaa.
Alkuun tuli melottua ihan rantoja pitkin ja siellähän sitä näkemistä enemmän onkin.
Veneilyreittejä kannataa ainakin aluksi varoa.
Pelastusliivit on sitten ehdoton lisävaruste,liivitön meloja on nolo ilmestys. 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1315375Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1985059"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873521SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei533149Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093038HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122723Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan312428Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2732026Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121511Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.891429