Mitä tehtäviä kummeille kuulluu

kummiksi?

Mitä kummin tehtäviin kuuluu? Esim. mitä kummit tekevät lapsen kastajaisissa? Saisinko aika nopeita vastauksia. Kiitokset etukäteen.

3

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KUMMITUS-10
    • thydhbhvvgvsgvbhsr

      rituaalissa yksi kummi pitelee lasta eli syli kummi, yksi saattaa kastella pään (ei välttämättä pappi joskus tekee sen) yksi pyyhkii lapsen pää, yksi lukee vanhempien valitseman pätkän raamatusta. Kummit siunaavat lapsen laittamalla käden lapsen pään yläpuolelle papin kanssa. Riippuu aina vanhempien valinnasta miten kasteen haluaa tehdä, rituaalista sovitaan papin kanssa. Ja siitä että montako kummia on... muuten kummijen tehtävä on ns. auttaa "henkisestä kasvusta" ja opastavat ja tukevat lasta tämän elämässä. Siis tietenkien vanhempien lisäksi :)

      • 222233333

        kyllä pappi on se joka valelee lapsen pään vedellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe