Tilasinpas tuossa aikaisemmin päivällä Buumista soittoäänen jota en löytänyt mistään muualta, Jambasta,Zedistä tms.
Ensin tilasin sieltä sivuilta suoraan,kirjoitin siis puh.numeron siihen kenttään ja painoin 'lähetä'. Puhelimeen tuli tekstarina linkki sinne mistä voi tilata sen äänen,ei siis palveluviestiä vaan tavallinen tekstari. Ei siis onnistunut.
Noh,seuraavaksi naputtelin puhelimella sen viestin 'tilaa' jne. Tuli palveluviesti,mutta soittoääntä ei saa ladattua koska 'tuntematon tiedostomuoto'. Buumin sivuilla lukee että jos tälläinen viesti tulee,yhteyksissä on jotain häikkää yritä myöhemmin uudelleen.
Yhteensä tunnin olen tuota päivällä näpytell
yt,aina sama viesti. Miehellekin soitin ja raivosin asian kanssa.
Puhelimessa on ennen ollut Soneran kortti ja mulla on Telefinland. Kokeilinpa sitten nollata koko puhelimen,eli palautin alkuperäiset asetukset yms ja tilasin uudestaan Telefinlandin wap-asetukset. Taas herjaa että tuntematon tiedostomuoto.
Tilasin soittoäänen uudelleen,ajattelin että aikaisemmin meni joku pieleen. Taas tuntematon tiedostomuoto. Soitin kaverille ja raivosin.
Tulin töistä tuossa vähän aikaa sitten ja vaihdoin kortin vanhaan puhelimeen,johon olen aina ennekin tilannut Buumista soittoäänet. Tilasin soittoäänen uudelleen sivuilta ja TAAS tuntematon tiedostomuoto. Laskun saldoa vilkaisin ja olen siis kuluttanut 12 euroa (4 e/kpl) enkä ole vieläkään saanut sitä haluamaani soittoääntä! *paljon rumia sanoja tähän väliin*
Buumin sivuilla lukee
"Tarkista ennen tilaamista, että puhelimesi WAP asetukset ovat kunnossa ja että puhelimesi tukee tuotetta."
Puhelin(ten) asetukset on 100% varmasti kunnossa,varsinkin tuon vanhemman koska ei ole kauan aikaa kun siihen buumista soittarin tilasin. Sen lisäksi en löytänyt Buumin sivuilta mistään sellaista kohtaa mistä sen sopivuuden voisi tarkistaa. Laitoin tästäkin palautetta,kuten myös tuosta tilausepisodista. Voi v***u että kiukuttaa!!
Tuossa ensimmäisessä puhelimessa yritin tehdä niin että kopioin sen viestin tekstin ja liitin nettiselaimeen,ei onnistunut. Tässä vanhemmassa puhelimessa kokeilin samaa ja onnistuin löytämään linkin mistä sen soittoäänen sai ladattua ja nyt mulla vihdoin ja viimein on se soittoääni! Maksoin siitä sitten 16 euroa,jippii..onkohan kellään kokemuksia vastaavasta ja onkohan mulla mahdollisuuksia saada jotain korvauksia koska noissa palveluviesteissä on selvästi jotain vikaa, ja suoraan tuolta sivuilta tilatessa puhelimeen pitäisi tulla SUORA linkki.
Kahdesti olen nyt laittanut palautetta asiasta.
Soittoäänen tilaus ei onnistunut,korvauksia?
2
730
Vastaukset
- Boikotoi Buumi.netiä
Buumi rahastaa, muttei toimita soittareita! Tilasin pari kuukautta sitten soittoäänen Buumilta ensimmäistä kertaa. Jää viimeiseksi, sillä sitä ei ole tähänkään mennessä tullut. Sivun kautta laitettuihin viesteihin ei vastata, mutta rahat soittareista kyllä peritään. Kannattaa siis harkita tarkkaan kun soittareita tilaa... jäävät Buumi.netiltä tulematta vaikka puhelimessa olisi asetukset kohdallaan. Muilta firmoilta soittarit on tulleet moitteetta.
- suzie2
Joo, sama juttu itselläni käynyt, maksanut uudelleen ja uudelleen soittoäänestä, jota ei koskaan saanut ladattua. Palautetta laittanut kahdesti, ei mitään vastausta. No, omaa hölmöyttäkin mukana, mutta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874977Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1774368Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1664264Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893465Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163204Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142922Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312897Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22786Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542658Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291854