Olen 14-vuotias poika ja mulla on lievä akne. Olen lukenut Basironin kuivattavan ihoa ja saavan naaman punaiseksi, mutta itse nyt n. 4 päivää käytettyäni finnit ovat vähentyneet ehkä aivan hieman, mutta en voi sanoa johtuuko se tuosta aineesta, koska muutenkin naama kukkii joskus enemmän ja joskus vähemmän. Olen levittänyt tuota ainetta nyt iholle aamulla ja iltapäivällä ja pessyt ennen nukkumaanmenoa pois, koska pelkään tyynyliinojen värjääntyvän. Kuitenkaan mulla ei oo naama kuivunut mitenkään, joten auttaako tää aine nyt lainkaan?
Basiron AC 5%, kokemuksia?
laikukasnaaamanen:)
7723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Käytön aikana pitäis välttää auringossa oleskelua, varsinkin keskipäivällä. Kun sä meet ulos laita vesipohjaista aurinkorasvaa. Älä laita Basironia ollenkaan aamulla. Laita sitä pelkästään illalla ja pese vasta aamulla pois. Niin ja erittäin ohut kerros.
Eli mun pitäis välttää siltikin aurinkoa, vaikka ei oo tullut mitään oireita?
ei tarvitse. Olen itse ollu roa kuurilla ja ottanut aurinkoa, eikä mitää käyny, ruskettu vaan helpommi. Mutta jos ärtyy tai palaa, nii sit kandee välttää.
Tuntuu, että aine on saattanut vähentää aknea, mutta aivan minimaalisen vähän. Sivuoireita ei ole edelleenkään tullut. Kannattaisiko mun kokeilla brevoxyliä, joka on käsittääkseni vähän vahvempaa?
Jos sinulla on lievä/keskivaikea akne, suosittelen kokeilemaan acnicyl sarjaa (ei kuivata ihoa ja miellyttävä käyttää). Maksaa yht. n. 25e. Itsellä toiminut aika hyvin, nyt 6vk käytön jälkeen ei ole tullut yhtään isompaa tulehtunutta finniä, jotakin pieniä satunnaisesti. Aijon jatkaa tämän tuotteen käyttöä jatkossakin.
Nyt mun naamasta on kadonnut lähes kaikki pienet finnit, poskien alueelta, otsasta ja leuasta. Isoja todella kipeitä ihonalaisia paiseita tulee edelleen, mikä näihin voisi auttaa?
Jatka vain sen Basironin käyttöä. Ihon paranemiseen menee sen kunnosta ja aknen laadusta riippuen jopa useita kuukausia. Itselläni meni lievän aknen rauhoittumiseen n. 3 kuukautta. Ja minulle siis tuli myös niitä kipeitä finnejä. Tulehduksen pitää parantua kunnolla, kunnes edes kannattaa lopettaa ihon hoitaminen Basironilla. Varaudu myös siihen, että hoidon jälkeenkin niitä finnejä tulee, sillä niitä tulee vielä minullekin enkä todellakaan ole enää murrosiässä. Sitten voit taas laittaa sitä kasvoille tarpeen tullen ongelmakohtiin.
Ihosi on varmaankin nyt jo tottunut Basironiin, joten voit laittaa sitä ihan reilusti ongelmakohtiin. Levität sitä niin pitkään, että se on imeytynyt ja sitten vesipohjaista kosteusvoidetta päälle. Ja varo aurinkoa! Tsemppiä ja kärsivällisyyttä!