Mikä on tuliliskojen(Kiinankääpiötulilisko) keskimääräinen elinikä? Toki voi myös mainita japanin,ja miekkahännän keskimääräisen eliniän.
Syövätkö nämä joskus kasviravintoa? Ja voiko akvaterrassa olla vain muovikasveja?
Kuinka herkästi leväkasvustoa syntyy akvaterraan?
Tässä näin muutama kysymys aluksi :)
Muutama kysymys tuliliskoista
5
3018
Vastaukset
- tania78
Yli 10v. Riippuu paljon elinolosuhteista, mutta parhaimmillaan elävät 20v
Tulilisko ei syö kasveja.
Terrassa voi olla vain muovikasveja.
Levää voi tulla jonkin verran. Terra kannattaa pitää pimeimmässä nurkassa jotta levän kasvu on minimaallista.
Levää syömään voi tularin kanssa ottaa jonkin isomman kotilon.- Piip-piip
Tuolla sammakkolammessa kiinankääpiön ennätysikä oli 9v... Ja miekkahännän ennätys oli 17v,ja japanin ennätys oli 22 v. Mutta nämä ovat vuodelta 2005,ja terraario olosuhteet paranevat koko ajan ja sammakkoeläinten terveydenhuolto paranee--->pidemmät eliniät.Voitko kertoa omista tuliliskoista joita sinulla on/on ollut? Laji,ikä,millä olet ruokkinut ja kuinka usein,lempiruuat ja-piilot yms.
Ja kuinka vanhaksi omenakotilot elävät? ja pitääkö niille tehdä jotain erityistä vai voiko vain yksin kertaisesti laittaa akvaterraan?
Ja mitä olet kerännyt/keräät pihalta?
Ja anteeksi tämä pitkäväli ennen kuin vastasin. - tania78
Piip-piip kirjoitti:
Tuolla sammakkolammessa kiinankääpiön ennätysikä oli 9v... Ja miekkahännän ennätys oli 17v,ja japanin ennätys oli 22 v. Mutta nämä ovat vuodelta 2005,ja terraario olosuhteet paranevat koko ajan ja sammakkoeläinten terveydenhuolto paranee--->pidemmät eliniät.Voitko kertoa omista tuliliskoista joita sinulla on/on ollut? Laji,ikä,millä olet ruokkinut ja kuinka usein,lempiruuat ja-piilot yms.
Ja kuinka vanhaksi omenakotilot elävät? ja pitääkö niille tehdä jotain erityistä vai voiko vain yksin kertaisesti laittaa akvaterraan?
Ja mitä olet kerännyt/keräät pihalta?
Ja anteeksi tämä pitkäväli ennen kuin vastasin.Tällä hetkellä 8 kiinankääpiötä joista vanhin ollut minulla n:5v. Tullessaan pari vuotta ?
Lisääntyneet kertaalleen.
Talvella pääosin pakasteruokaa joka toinen päivä ja kesällä matoja/hyttysentoukkia jne.
Harvemmin piilossa ovat. Viipottavat ympäri terraa. :) Aina kun viereen menee niin tulevat katsomaan.
Vanhin tulari ui aina kansilasin avatessa pintaan ruokaa norkoamaan.
Ovat tosin omia persoomiaan ja jotkut ovat vähän näreissään esim:siivouksesta. Tällöin vetävät hännän kippuraan. Kait tuo on jonkilainen suojautumiskeino ? Mutta osaavat siis näyttää mieltäänkin... :) - Cynops
tania78 kirjoitti:
Tällä hetkellä 8 kiinankääpiötä joista vanhin ollut minulla n:5v. Tullessaan pari vuotta ?
Lisääntyneet kertaalleen.
Talvella pääosin pakasteruokaa joka toinen päivä ja kesällä matoja/hyttysentoukkia jne.
Harvemmin piilossa ovat. Viipottavat ympäri terraa. :) Aina kun viereen menee niin tulevat katsomaan.
Vanhin tulari ui aina kansilasin avatessa pintaan ruokaa norkoamaan.
Ovat tosin omia persoomiaan ja jotkut ovat vähän näreissään esim:siivouksesta. Tällöin vetävät hännän kippuraan. Kait tuo on jonkilainen suojautumiskeino ? Mutta osaavat siis näyttää mieltäänkin... :)Vaikka viesti onkin vanha, niin ajattelin kirjoitella omista tuliliskoistani.
Täältä löytyy 3 Cynops Ensicaudaa ja yksi Cynops Pyrrhogaster
Ikää on vaikea määritellä, kun ostin nämä jo aikuisina, mutta minulla nämä ovat olleet muistaakseni 3 vuotta.
Ruokinnasta voin sanoa sen verran, että olen pyrkinyt varsinkin kesäisin pitää yllä monipuolista ruokavaliota. Ja talveksi esim. oma kastematofarmi voi olla suotavaa vaihtelua tuliliskojen ruokavalioon.
Itse olen tarjoillut muun muassa näitä tuliliskoilleni:
-kastemadot
-kanalakuoriaisen toukat (buffalomadot)
-kärpäsentoukat/kärpäset
-sirkat
-katkaravut (hyvin pestynä, revitty pieniksi säikeiksi)
-pakastetut/elävät surviaisentoukat
-juoksujalkaiset
-siirat (niin pehmeitä kuin mahdollista)
-seitifile tai särkikalan file (todella pieninä paloina,ruotoja syytä varoa. Tämänkin voi repiä säikeiksi)
-vähärasvainen jauheliha (todella harvoin)
-jauhomadot (näitä yritin syöttää alkuaikoina,mutta melko vaivalloista oli. turhan isoja ja kovia. Tosin näitäkin saa pieninä.)
Siinä oli jonkinlaista listaa niistä mitä itse olen syöttänyt tuliliskoilleni. Ainoastaan sisäelimet ovat vielä kokematta. :D Noista itse olen kasvatellut mm. kärpäsentoukkia, buffalomatoja ja sirkkoja, sekä olen pitänyt matofarmia. :)
- kaks'o
Vastaan nyt minäkin, vaikka olet saanut jo monta vastausta; mutta näin siis meillä:
Enpä tiedä keskimääräistä elinikää, mutta meidän kaksi tulariamme ovat nyt kahdeksanvuotiaita ja ihan voimissaan.
Eivät syö kasveja, ja meille ihan eläinkaupasta "annettiin" oikeita kasveja tulareiden akva-terraarioon. Eivät ole niitäkään syöneet.
Eläinkaupasta mukana tuli myös pieniä kotiloita, jotka syövät levää, joten meillä sitä ei ole paljoakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39584Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t218512- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492