Näitä hyviä aikoja

ei voi muuta kuin nauttia päivä kerrallaan, kyllä se on tuo terveys, joka on ihmisen rakkain ja kallein "pääoma". >>>"On ihanaa, kun aurinkoinen paistaa, ja jälkeen myrskysään taas hymyääpi"  
14199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ja tullut siihen tuloksee, että sinä Kempeleen kääkkä et ole edes sotaveteraanien jalkojen pesuun kykenevä punikki-tollo.
Pysy vaan niissä anustappikuvioissasi ja häpeä itseäsi vanha punikki-runkku.

Ps. sotaveteraanit olivat miehiä sinä pelkkkä paskaa sultava punikki-tollo???

Äänestä

Kehtaa punikki aukoa päätään kaatuneiden muistopäivänä.
Tuommonen punikki ja maanpetturi pitäisi ensi tilassa taluttaa saunan taakse!!!

Äänestä

TYhmiä punikkeja oikein tulee.
Siementä jäi liikaa 1918 jälkeen???

Äänestä
  • että tällä avauksellani saan kaikki Kepulireppanoiden parhaat ja fiksuimmat miehet liikkeelle. Tästä heti huomaa, että nämä "pankkokepulit" heräävät heti kun heitä vähän piikillä pistää. Mutta miksi ette vastaa kun teiltä kysytään ja teidän mieliänne järkytetään.

    Eli pääkysymys tässä on kuka julistettiin Voittajaksi 1955, olin tuolloin viisitoista vuotias. Voittiko Suomi silloin sodan, ymmärrän kyllä teitä reppanoita, syystä, että teistä moni maaseudulla eläneistä on Venäläisen vangin siittämä.

    Siis äitinne oli väsynyt odottamaan miestään lomalle, ja siellä heinätöissä ollessa moni maalaisnainen antoi ryssävanngille ja siitä taidatte tekin vittuilijani olla lähtöisin, kyllä näin on näreet. Että koetetaampa pysyä tässäkin asiassa totuuden tiellä.???????

    Äänestä

  • Tutor kirjoitti:

    että tällä avauksellani saan kaikki Kepulireppanoiden parhaat ja fiksuimmat miehet liikkeelle. Tästä heti huomaa, että nämä "pankkokepulit" heräävät heti kun heitä vähän piikillä pistää. Mutta miksi ette vastaa kun teiltä kysytään ja teidän mieliänne järkytetään.

    Eli pääkysymys tässä on kuka julistettiin Voittajaksi 1955, olin tuolloin viisitoista vuotias. Voittiko Suomi silloin sodan, ymmärrän kyllä teitä reppanoita, syystä, että teistä moni maaseudulla eläneistä on Venäläisen vangin siittämä.

    Siis äitinne oli väsynyt odottamaan miestään lomalle, ja siellä heinätöissä ollessa moni maalaisnainen antoi ryssävanngille ja siitä taidatte tekin vittuilijani olla lähtöisin, kyllä näin on näreet. Että koetetaampa pysyä tässäkin asiassa totuuden tiellä.???????

    Ilman veteraaneja js sodassa kaatuneita, et sinäkään punikki-luuseri olisi louskuttamassa täällä hampaatonta turpaasi.
    Vedä vittu tyhmään päähäsi ja pakene vuorille....

    Äänestä

Eipä voi meikäläinenkään valitella aikoja huonoiksi, ei missään mielessä. Monta päivää ovat säätkin hellineet ja vanha kroppakin on vertynyt niin, että parin tunnin kuluttua luokseni saapuva naisystäväni saattaa olla illalla ihmeissään! ;)

En katsonut tuota mainitsemaasi ohjelmaa tv:sta, kun se oli uusinta, jonka olen katsonut jo aikaisemmin, vaan olin sen aikana luonnossa fillarilenkillä, jolla kävin mm. istuttamassa ruusun vaimoni haudalle. Monena kaatuneiden muistopäivänä olen ollut kunniavartiossa Hietaniemen sankarihaudoilla, Helsingin Sinibarettien ryhmässä, ja myös laskemassa seppelettä YK;n rauhanturvatehtävissä menehtyneiden haudoille, joita Hietaniemessäkin on jo viisi. Tässä kuvassa olen joukkomme johtajana sellaisessa tehtävässä:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs066.snc3/13365_195202609181_758244181_2896078_1990962_n.jpg

Minun mielestäni meillä ei juhlita veteraanejamme ollenkaan liikaa, vaan hyvin paljon vähemmän kuin useimmissa sodissa olleissa maissa, kuten vaikkapa USA:ssa ja Ranskassa, Venäjästä puhumattakaan. Martti Ahtisaarelle suuri kunnia siitä, että rupesi kutsumaan marskin ritareita veteraanien edustajina linnan juhliin. Selvää on, ettei Kekkonen niintehnyt, mutta sitä hieman ihmettelen, miksei käytäntöä aloittanut jo Koivisto, vapaaehtoisena sotiin mennyt veteraani itsekin.

Emmekä me hävinnyt sotaa kaikkein tärkeimmältä näkökannalta nähtynä: sailytimme itsenäisyytemme, toisin kuin Neuvostoliittoa vastaan sotineet sen muut naapurit. Kiitos paljolti veteraaneille eli asevelisosialisteillemme siitä, ettemme 1947-48 vaaran vuosikanaan joutuneet "Tshekkoslovakian tielle", jonka tien Hertta Kuusinen julisti eduskunnan puhujapöntöstö olevan myös meidän tiemme. Ei siihen lainkaan vastaan pannut silloinen pääministeri Kekkonekaan.

Äänestä
  • Ja anustappia on turha enää odottaa. Näin on näreet???

    Äänestä

  • Tutor kirjoitti:

    Ja anustappia on turha enää odottaa. Näin on näreet???

    Olet niin tyhmä etten enää kehtaa tuntea sinua.

    Äänestä

  • Kapu- evp kirjoitti:

    Olet niin tyhmä etten enää kehtaa tuntea sinua.

    Kun teitä lukee, niin tulee mieleen se siellä juonenkylällä opittu viisu, >>>voi saatana sentään, sika paskansi kenkään, se on selevää sianpaskaa, voi saatana sentään  

    Äänestä

  • Hietaniemen hautausmaan portilla. Monta kertaa olen siellä käynyt, kun isäni on siellä sankarihaudassa ja äitini siviilihaudassa. Vissiin tunnen tuon edessäsi rivissä seisovan pitkän miehen, mutta jääköön nimi täällä sanomatta.

    Äänestä

juhlitan sotiemme veteraaneja.
Siksi tietenkin, kun he pelastivat Suomen itsenäisyyden.
vai olisi vielä pitänyt helsinkin antaa vallta, ja kuten tutorin kirjoitus osoitta, myöskin valkoisten hävitä.

Kyllä kuule sinä voi tuolle Jomppelles soittaakkin, vai haluatteko tosiaankin aina saattaa itsenne julkisesti
naurunalaiseksi.
minä voisin sinullekin pololle, kuten kapulireppanalle pitää oikein luennon, että miksi veteraanejamme pitää juhlia.
No kyllä minä toisaalta ymmärrän teitäkin sossudemareita, kun nykyinenkin poliittinen isämaanne ei saanut maatamme vallattua. Katkeroittaahan se, mikä näkyy teidän palstailustannekin.

Onhan teillä lokaakuussa taas juhlapäivä, kun vietätte juhlapäiväänne, ja siinä samalla on suuret "häänne", kun SAK pakkonaittaa sossudemarit, ja Vasemmistoliiton. No säilyyhän teillä kuitenkin sama nimilyhenne: Suomen Demokraatinen Puolue, eli sdp.


Vai oikein herkisti se sinutkin. Ymmärränhän minä, kun meni niin monta toweria, eikä touhu saanutkaan toivomaasi lopputulosta.

nyt on tullut jo sellainen kusetusjärjestön maku tuohonki touhuun, enkä annakkaan yhtään euroa enää tuohonkaan keräykseen.
Aikaisemmin annoin jopa reilusti. tänä vuonna tein stopin, kun kuulin, että ei ole entisiäkään annettu oikeisiin kohteisiin, vaan vetävät välistä muualle, ja rahoja on jakamatta.
aikovat jakaa sitten keskenään loputkin, kunhan veteraanit ovat kuolleet.
Kiinteä omaisuus on hävitettävä tyystin noilta järjestöiltä, ja rahat jaettava hengissä oleville veteeraaneille tasan kaikkien kesken. saakoot "lottovoittonsa", vaikka se sukulaisille, tai yhteiskunnalle jääkin.

Minusta on kuitenkin isämaallista, että veteraanejamme juhlitaan kunnioittaen, ja liputetaan niinkuin itsellänikin on uljas siniristilippu lippu liehunut koko päivän lipputangossa.
Seuraavan kerran liputan kesäkuun neljäntenä. Kahdestakin syystä. Toinen on henkilökohtainen, ja kun en ole kapuliämmä, niin jääköön ilmoittamatta.

Äänestä
  • Että joku on pystynyt seilaamaan koko elämänsä niin, ettei vähäisintäkään historian tietoa ole päässyt mieleen livahtamaan. Varmasti ei ole kirjaa avattu sitten peruskoulun, jos on käyty sitäkään - kirjoitusjälki saa epäilemään - eikä lehtiä luettu tai maailman menoa seurattu.

    Jokainen normaali suomalainen tietää tietenkin, että demarit ja kommarit ovat aina olleet pahimmat viholliset keskenään. Kommareille demarit ovat luopioita. Mutta maalaisliitto kyllä tukeutui härskisti kommareihin, kotikommareihimmekin ja varsinkin Nweuvostoliittoon, jonka luottopoika oli Kekkonen. Jos Suomen kohtalo olisi ollut Kekkosen ja maalaisliiton varassa, olisimme parhaassa tapauksessa jo saattaneet Baltian maiden tavoin saada takaisin itsenäisyytemme, jonka olisimme menettäneet 1940-luvun lopulla.

    Sotaveteraanimme todellakin pelastivat maan sodissamme, ja heidän joukossaan olivat myös sankarilliset reservin upseerit kapteenit Unto Varjonen ja Väinö Leskinen, joiden johtamat asevelisosialistit pelastivat noina 1940-luvun lopun vaaran vuosina Suomen joutumasta Tshekkoslovakian tielle, jonne Hertta Kuusinen eduskunnan puhujapöntöstä ilmoitti Suomen johtavansa, eikä pääministeri Urho Kekkonen sanonut siihen poikkipuolista sanaa.

    Taidat olla tuo ahdistunut ja sekava vakiovainoojani? Sinullehan minäkin tietysti olen punikki, vaikka minä halveksin kepua suuresti siksikin, että se oli ei niinkään kaukaisessa historoassaan syvästi inhoamieni kommareiden kaveri.

    Sotaveteraaneista puheenollen, olen satavarmasti ollut enemmän sotaveteraanien ja heidän järjestöjensä kanssa tekemisissä ja heidän hyväkseen toiminut kuin sinä. Hieman tuosta asiasta edelläkin väläytin jopa kuvan kanssa.

    Tähän piti puuttua, vaikka luonani on jo runsaan tunnin ollut naisystäväni, joka huomenna lähtee viikoksi palelemaan Keski-Eurooppaan kun tämä Suomi on nyt Euroopan lämpöisin paikka. Helle varmaan on saanut ennestäänkin sekavan pääsi aivan järkyttävään kuntoon. Mutta ei ole minun murheeni, joten en jatka tänään tästä tai muustakaan aiheesta.

    Äänestä

  • sotkin hieman kaatuneet ja veteraanit. Sattuuhan sitä joskus vahinkoja paremmissakin perheissä, oli muinoin tapana sanoa.
    Mutta hyvä on juhlia noitakin jotka antoivat ainoansa puolustaessaan itsenäisyyttämme eri sodissa.
    No liputettu on kuitenkin tänäänkin.
    Olenhan sentään talonMIES, kuten vaimoni minua joskus leikkisästi nimittää.. Jopa kolmen talon mies, ja mökkeröt päälle. Niin että kyllä sitä voitaisiin kehua täältäkin, jos olisi kapulitauti.
    No onhan täällä palstalaisilla huomaatavasti suurenpia omaisuuksia kuin minulla, mutta jos ei olis noita kaatuneita, niin oliskohan mitään omaa? Voisipa melkein sanoa, että tuskinpa meistä monikaan olisi edes olemassa.
    Tuskin ainakaan suomea puhuttaisiin.

    Äänestä

  • sattuipas vipaus kirjoitti:

    sotkin hieman kaatuneet ja veteraanit. Sattuuhan sitä joskus vahinkoja paremmissakin perheissä, oli muinoin tapana sanoa.
    Mutta hyvä on juhlia noitakin jotka antoivat ainoansa puolustaessaan itsenäisyyttämme eri sodissa.
    No liputettu on kuitenkin tänäänkin.
    Olenhan sentään talonMIES, kuten vaimoni minua joskus leikkisästi nimittää.. Jopa kolmen talon mies, ja mökkeröt päälle. Niin että kyllä sitä voitaisiin kehua täältäkin, jos olisi kapulitauti.
    No onhan täällä palstalaisilla huomaatavasti suurenpia omaisuuksia kuin minulla, mutta jos ei olis noita kaatuneita, niin oliskohan mitään omaa? Voisipa melkein sanoa, että tuskinpa meistä monikaan olisi edes olemassa.
    Tuskin ainakaan suomea puhuttaisiin.

    rottakoulun priimus, mitä ovat nuo mainitsemasi " hieman kaatuneet"?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tutor kirjoitti:

ei voi muuta kuin nauttia päivä kerrallaan, kyllä se on tuo terveys, joka on ihmisen rakkain ja kallein "pääoma". >>>"On ihanaa, kun aurinkoinen paistaa, ja jälkeen myrskysään taas hymyääpi"  

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu