Raymarine A65 ja väylät

Dabza

Hei!

Minulla on uusi Raymarine A65 ja Navionics Gold Baltic -karttakortti, mutta en saa väyliä (siis niitä viivoja) enkä saarten nimiä näkyviin. Kaikki viitat, syvyyskäyrät jne. näkyvät normaalisti. Osaisiko joku neuvoa miten tuo tapahtuu vai onko jompikumpi viallinen.

4

2363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja "chart display"

      Auttaisi tietysti, jos lukisit manuaalin (siis ohjekirjan) ennenkuin huolestut. Laitteessasi on "chart setup menu". Valitse siitä "chart display", josta klikkaat yhden kolmesta vaihtoehdosta: 1) "simple" (vähiten karttatietoa), 2) "detailed" (yksityiskohtainen karttatieto)tai 3) "extra detailed" (kaikki mahdollinen karttatieto, joka karttaohjelmistostasi löytyy). Kannattaa kokeilla mikä vaihtoehto sopii parhaiten sinun tarkoitukseesi. Väylämerkintöjen pitäisi kyllä tulla esiin, kun kokeilet kartaston tarkkuusvaihtoehtoja ja eri mittakaavoja! Ehkä olet käyttänyt plotteriasi vain "simple" asetuksilla ja ehkä vain yhdellä mittakaavalla?

      Omassa A70 plotterissani on kartasto sisällä jo valmiina eikä erillinen Navionicsin kortti tuo siihen kovin oleellista lisää. Väytlätkin löytyvät yleiskartastosta, kun käytän yllämainittuja asetuksia.

      • Toinenkin omistaja

        Empä saa minäkään niitä näkyville ja k.o. ominaisuus on melko ärsyttävä. Vaika setup on "MOST MOST MOST DETAILED INFORMATION" ja sisällä uusin Navionics Gold.


      • NeedForSpeed
        Toinenkin omistaja kirjoitti:

        Empä saa minäkään niitä näkyville ja k.o. ominaisuus on melko ärsyttävä. Vaika setup on "MOST MOST MOST DETAILED INFORMATION" ja sisällä uusin Navionics Gold.

        - käy myyjäliikkessä esittämässä kysymyksesi
        - jos laite ei ole ostettu suomesta käy silti laitetta myyvän liikkeen juttusilla.


      • tosi iso apu...
        NeedForSpeed kirjoitti:

        - käy myyjäliikkessä esittämässä kysymyksesi
        - jos laite ei ole ostettu suomesta käy silti laitetta myyvän liikkeen juttusilla.

        ...siitä kun neuvotaan soittamaan liikkeeseen...

        Jokatapauksessa, väylät on olemassa karttakortilla ja pitää vaan laittaa chart info = detailed ja...

        Vasen funktionäppäin kuva/bild/chart... siitä aukeaa uudet funktiot niille alanäppäimille ja sit oikeanpuolimmaisesta kuvan siivous pois päältä. Siihen on rakennettu tuollainen selkeytysnäppäin, jos ajelet ahtaissa paikoissa ja tekstit/nimet/väylät/loistot jne. häiritsee navigointia.

        Gaboosh!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      143
      1347
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      936
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      36
      671
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      565
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      563
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      533
    Aihe