tämä tietysti riippuu minkä kokoiseksi määritellään raskausmaha keskimäärin ylipäätään. mutta kuitenkin, omalla kohdallani koko raskausajan ihmetelty miten maha on pysyny niin pienenä, ja kohta ois synnytys edessä. itsekin kyllä ihmettelen kun maha on niin pieni...taisi pompsahtaa esiinkin vasta joskus viikolla 25. koskaan ei oikein ole tullut kysyttyä esim. neuvolatädiltä että mistä voisi johtua. teillä joilla on myös pysynyt tuo maha erikoisen sirona, oletteko saaneet selville miksi niin? synnytyksen jälkeen vatsa varmaan palautuu suurinpiirtein entiselleen nopeamminkin vai olenko väärässä?
pieni raskausmaha?
aprikoiva
42038
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vatsan kokoonhan vaikuttaa moni asia.. Esimerkiksi lapsen koko, lapsiveden määrä, onko kohtu kallistunut eteen vai taakse.. Tuossa nyt nuo mitä itselle tuli mieleen..
moi. Mulla oli ensimmäisessä raskaudessa 2v sitten niin pieni maha, että töissä asiakkaatkin huomasivat sen vasta 2kk ennen la:ta.
Peloteltiin ja ihmeteltiin, onko vauvalla kaikki hyvin. Pieni poika syntyi rv 38 2700g ja 47cm. Mutta hieno terve poika. On vieläkin hoikka, mutta kavereitaan vähän pidempi. Oli myös laskeutunut hyvin aikaisin. Itseasiassa maha kasvoi alhaalla koko raskauden ajan, jonka takia myös näytti pienemmältä. Kiloja tuli sen 15kg ja kaikki lähti 4kk sisällä. Omiin hameisiin mahduin viikko synnytyksestä..
Nyt odotan toista ja rv 24. Maha on taas pieni ja hyvin alhaalla. En siis odota isoa vauvaa tulevaksi :D taas on kyllä peloteltu ennenaikaisuudella, mutta paikat on kiinteät ja kiinni.
Vaikka onkin vanha ketju, niin vastaanpa jos joku sattuu lukemaan =P
Mullakin on koko ajan ollut pieni maha ja vieläkin ihmiset nauraa, että hoh onko siellä edes lasta, kun 3 ja puolen viikon päästä olisi la. :D Itseäkin kieltämättä naurattaa valitella kivuista ym ja etenkin mennä tutustumaan sairaalaan. Kiloja on tullut 8-10kg, mitä myös ihmettelen sillä mikään ei näy missään. Edestä eikä takaapäin edes huomaisi, että olen raskaana, mutta sivulta pömpöttää koholla. Vatsa alkoi nousta enempi vasta 7kk jälkeen ja nyttekin näkyy enemmän vain, jos on vähänkin turvonnut. Ennenaikaisuudesta ei ole varoiteltu, paikat kiinni eikä ollu tullut yli puoleentoista kuukauteen mitään muutosta. Lapsi on toki hyvin alhaalla ja välillä tuntuu, että kohta se puskee itsensä ulos vauhdilla.
Ainiin ja lapsivettä on kuulemma todella hyvin ja vauvan paino oli normaali.