Suomen lähikauppa pääkaupunkiseudulla

vt-siwa

Euromarketteja suljetaan kiihtyvään tahtiin ja uusia kauppahankkeita ei paljoa ole. Lisäksi ketjun käyttämä ykkösbonus-kortti menetti suuren määrän hotelleja ja ravintoloita plussa-kortille toukokuun 2010 alusta. Mellunmäen metron valintatalo suljetaan ja uusi valintatalo avataan fallbackaan kesäkuun 2010 alussa. Kartanonkoskelle on ilmeisesti tulossa vuoden 2011 aikana valintatalo. Muita hankkeita pääkaupunkiseudulla tämän ketjun osalta en tiedä. Kehuja ketjulle on toki annettava hyvistä aukioloajoista.

4

1264

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virveh

      Eipä näytä kirjoittajalla olevan tietoa, ei ole menettänyt K-plussalle ravintoloita ja hotelleja. Niistä ravintoloista ja hotelleista saa myös Ykkösbonusta.

      • pöölä

        Kyllä se ykkösbonus näistä hotelleista ja ravintoloista loppuu jossain vaiheessa. Niin on käynyt ennenkin.


    • SevenWorker

      Koko Suomen Lähikauppa on mätä sisältä sekä romahtaa muutaman vuoden sisään. Sen kauppapaikat, jotka joku ostaa konkurssipesältä joutuu saneeraamaan myymälätilat pimeältä -70' valoisiksi nykyaikaisiksi myymälöiksi, eikä se ole ihan pikku remontti.

      Mitä jää, Siwat muutetaan uuden ketjun liikkeiksi. Euromarketit myydään S & K ketjulle, ulkomaille ne ei kelpaa. Valintatalot jaetaan kaikkien kesken. Paremman väen Kauniaisten Valintatalokin meni Varubodenille (S-ketju). Lidl olisi ollut kauhistus, rahaa olisi jäänyt aivan liikaa yli, eikä olisi voinut
      höpistä kuulumisia myymälän palvelutiskillä ruåtsiksi.

      Varmaa on että YB kortti romutetaan, sen tarina päättyy viimeistään konkurssiin. Uudella omistajalla on Reward korttiohjelmat Visa / MasterCard puolella, käyttämällä tätä korttia saa hyvityspisteitä (Credit & Debit ohjelmat). Käteisellä maksettaessa ei saa etua, hyvää on että tarjoukset koskee kaikkia ei vain korttilaisia. Uudella omistajalla on pankkitoimintaa, jossa Debit puoli sekä Credit.

      Hetken aikaa Siwa saa lisää muuttamalla myymälänsä 24.h mutta ne on niin masentavia ettei sinne
      mene kuin pakossa. Lisäksi ABC:lta saa hodareita kuumana, ei Siwassa kuin muovipaketissa.
      Siwassa asioi ainoastaan kalja sekä huumeveikot sekä hitaat kolikoilla maksavat mummot & vaarit.

      • aartsii

        "Siwassa asioi ainoastaan kalja sekä huumeveikot": Eivätkä he ole bonusostoksilla...

        Siwan valikoima on järkyttävä ja verkosto on siellä minne kukaan muu ei myymäläänsä laita.

        Joten niistä tulee ummehtuneita kirppiksiä, missä myydään tyhjiä Samariini- puteleita, Engelbert Humperdinckin rahisevia vinyylejä ja Lehväsalon "huipputeoksia".

        Ykkösbonuskortti kannattaa leikata kahtia ja keskittää ostoksensa niihin kauppaketjuihin, joista saa omien ostoksien mukaisen kattavimman bonuksen ja lisäksi laadukkaammin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe