Kyselisin suosituksia kunnon palovaroittimista. Onko niitä?
Nordic Premium (optinen palovaroitin) toimi pari-kolme kuukautta. Laitteella on 5-vuoden takuu ja laite "tulee uusia,kun paristo loppuu noin viiden vuoden kuluttua". Edellinen RM125 (ehkä saksalainen) kesti suunnilleen saman ajan. Molemmat tekeleet ovat olleet asennettuina sisätiloihin hytin kattoon.
Palovaroitin
6
1016
Vastaukset
- varoitinpalo
Osin Biltemasta muutaman euron tavalliset palovaroittimet. Ovat toimineet nyt jo kolme vuotta. Joka kevät vain vaihtanut patteria.
Ja kyllä ne toimivat, vaikka biltemasta ovatkin :) Kun käräytti pannulla ruuat kunnolla pohjaan niin varoittimet helähti piippaamaan. - 17 + 10
On kokemuksia viidestä palovaroittimesta, kaikki eri merkkisiä.
Jokainen rupesi huutamaan ilman mitään syytä, ja hiljeni vasta kun patterin irroitti.
Jokainen huutaa edelleenkin välittömästi sen jälkeen kun menee laittamaan laitteeseen uuden patterin. Yhteenkään ei ole löytynyt menetelmää, jolla se ei huutaisi jatkuvasti, mutta olisi kuitenkin käyttökelpoinen, eli rupeaisi huutamaan jos joutuu savuun.
Rahojaan ei saa takaisin yhdestäkään, kun ei voi todistaa, ettei ole ollut savussa kertaakaan.
Takuulla tai kuluttajansuojalla ei siis ole mitään merkitystä asiaan.
Kokemukseni mukaan kunnollisia palovaroittimia ei siis lainkaan valmisteta, joten niitä ei myöskään voida myydä missään. Nuo toimimattomatkin siis käsittääkseni täyttävät edelleen direktiivin vaatimuksen, nehän huutavat jos vie ne savuun ja laittaa patterin paikalleen.
Kiitokseni lainsäätäjälle, joka teki näistä pakollisia ...Veneissä, se laki on mennyt itseltäni ohi (sen tiedän jotkut venekerhot vaativat niitä)? Muuten käyttökokemukseni ovat aivan samoja kun sinulla.. :(
- Tulentallaaja
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Veneissä, se laki on mennyt itseltäni ohi (sen tiedän jotkut venekerhot vaativat niitä)? Muuten käyttökokemukseni ovat aivan samoja kun sinulla.. :(
Googlaamalla löytyi tämä ohje:
http://www.spek.fi/Suomeksi/Paloturvallisuus/Lomailijalle/Veneessa.iw3
Onko sitten laki tai muu sitova määräys? Turha jokatapauksessa. Tulentallaaja kirjoitti:
Googlaamalla löytyi tämä ohje:
http://www.spek.fi/Suomeksi/Paloturvallisuus/Lomailijalle/Veneessa.iw3
Onko sitten laki tai muu sitova määräys? Turha jokatapauksessa.Oikeasti järkevä sijoitus, nestekaasu kun kerääntyy veneen pohjalle, ja räjähtää sitten jos räjähtää..
Palovaroittimen järkevyyttä en näin äkkiseltään pysty näkemään :/
- Anonyymi
Ihmeellistä ettei kenelläkään viranomaisella ole ollut minkäänlaista selventävää ohjetta tai suositusta erilaisista palovaroittimista. Kukaan ei näytä ottavan vastuuta mistään tämän päivän Suomessa. Optinen palovaroitin reagoi kuumuuteen, eikös ole loogista, että uunista lähtee kuumuutta, kun ruoka on uunissa. Onko niin, että kun valmistaa ruokaa niin kaikki ikkunat auki vaikka viideksi tunniksi pakkasellakin. Mitä isännöitsijäliitto tai isännöitsijä sanoo jos ikkunat ovat ihmisillä jatkuvasti auki ja kuitenkin kerrostaloa lämmitetään. Ilmeisesti palolaitosten suosituksesta melkein jokaisessa taloudessa on optinen palovaroitin. meillä vanhassa kerrostalossa (rakennettu 1913) palomies laittoi väärään kohtaan kattoon sen ja kun suihkusta tulee jouluvalot alkavat todella vilkkumaan, samoin en voi enää valmistaa ruokaa uunissa/liedellä. Todella hermostuttavaa, kun ei tiedä milloin se varoittimen huutaminen alkaa. Minulle olisi kelvannut samanlainen palovaroitin kuin se edellinen, jossa patteri vaihdetaan vuoden välein. En usko optinen patteri kestää 10 vuotta. Jostain luin tiedon että 9 vuotta. Naapurin asunnosta kun tulee ruoan tuoksua minun asuntoon, niin varoitin aloittaa sen joulusesonki vilkkumisen. Tietääkö kukaan kuinka paljon on tullut palolaitokselle vääriä hälytyksiä, jossa oikeaa tulipaloa ei ole ollutkaan, vaan optinen palovaroitin on reagoinut esim. uunin lämpöön. Tiedetäänkö kuinka paljon turhat reissut paloautolla + tyypit tulee vuositasolla maksamaan. palolaitokselta on sanottu kylpyhuoneen vesihöyrystä että laita ovi kiinni, kun nettiuutisissa oli, että olisi hyvä jos oven jättää hieman raolleen niin kylpyhuone kuivuu paremmin. onko tietoa siitä kuinka moni ei voi enää laittaa ruokaa. Jos kinkku on uunissa joutuu varmaan pitämään ikkunoita auki sen 3 tuntia. Tässä on Suomi-Sääntö parhaimmillaan, ne joutuvat kärsimään tyhmien tulen tekijöiden vuoksi, puhuttakaan se kuuluisa puuvarasto, jos on yksikin klapi liikaa palomies suuttuu siitä, puhumattakaan epämääräisestä ohjeesta miten puuvajassa saa olla puita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai959438Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764917Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.504599Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82388Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001586- 431410
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota531330Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.461227