Sulo Suorttanen

Maalaisliitto

Sulo Suorttanen
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Sulo Elias Suorttanen (13. helmikuuta 1921 Valkeala – 24. syyskuuta 2005 Kouvola) oli suomalainen poliitikko, varatuomari ja lääninasessori. Hän oli Maalaisliiton kansanedustaja 1962–1965 sekä Keskustan kansanedustaja 1965–1969 ja 1972–1975. Hän syntyi Valkealassa ja tuli valituksi Kymen läänin vaalipiiristä.

Suorttanen toimi vuosina 1966–1970 Suomen puolustusministerinä sekä II sisäasianministerinä Paasion I ja Koiviston I hallituksissa.

Suorttanen oli vuodesta 1949 naimisissa Lea Annikki Laakson kanssa. Hänellä oli vuonna 1951 syntynyt poika Esa Juhani. Hän oli sotilasarvoltaan majuri.

Vuonna 1968 DDR:n pahamaineinen tiedustelupalvelu STASI kiinnostui maalaisliiton puolustusministeristä, entisestä SS-miehestä Sulo Suorttasesta. Hän vastasi hallituksessa poliisiasioista, siis myös suojelupoliisista. Suorttanen kutsuttiin vierailulla DDR:ään. Ministeri Suorttanen kiitti kutsusta mutta valitti rahapulaansa. Asiakirjojen mukaan DDR päätti kustantaa Suorttasen sekä tämän vaimon ja pojan matkakulut. Vierailu toteutettiin hiljaisesti ilman julkisuutta. Ministeri tutustui matkallaan muun muassa DDR:n rajajoukkoihin ja kehui niitä.[1]

10

756

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osmium 76

      Sulo Suortanen ehdottanut koko margariiniteollisuuden sosialisointia? Tämä on ensimmäinen ja toistaiseksi viimeinen kerta kun istuva ministeri esittää kokonaisen teollisuusalan pakkososialisointia Suomessa.

      Kari piirsi Helaingin Sanomiin siitä mahtavan pilakuvan; Istuva ministeri kantoi julistetta "Margariiniteollisuus sosialisoitava" Demari, tämä haalaripukuinen työläinen hyppäsi työnantajien syliin ja huusi hädissään." EI, EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA EI".

      Asia eteni Eduskuntaan ja demarien ryhmäpuheenvuoron käytti, en heti muista nimeä, mutta hiukan juttumiehen maineessa oleva mies. Hänen oli vaikea pysytellä vakavana kun hän vastusti Keskustan ministerin ehdottamaa sosialisointia: "..Meidän mielestä margariiniteollisuudessa ei ole sellaisia ongelmia, eikä muita syitä, että sosialisointi pitäisi aloittaa sieltä..." Me nuoret olimme sanan mukaisesti tikahtua nauruun.

      Tämähän sopii mainiosti kuvaan "Rehellinen kepulainen"....hän on rehellinen kaikille hyville asioille ja ajatuksille kunhan vain saa niistä henkilökohtaista hyötyä.

      • Oli ajan hermolla

        Minäkin muistan sen kuvan. Mutta en Hesarista, vaan televisiolähetyksestä, jossa nyt jo edesmennyttä Kari Suomalaista haastateltiin ja hän esitteli tuotantoaan.


    • Tässä toinen KEPUlainen myyrä.

      • Todisteet?

        todisteet?


      • Faktaa pukkaa


    • Lainaus

      Itä-Saksan turvallisuuspalvelu Stasi sai tuoreeltaan käyttöönsä presidentti Urho Kekkosen pojan Taneli Kekkosen (1928-85) suurlähettiläänä laatimia salaisia raportteja.

      IS:n selvityksen perusteella Taneli Kekkosen raportteja päätyi Stasille ainakin 1980-81, jolloin hän oli Suomen suurlähettiläänä Varsovassa. Tuolloin Neuvostoliiton pelättiin miehittävän Puolan, ja raportit olivat tulenarkoja.

      Taneli Kekkosen raportit ja muuta Suomen ulkoministeriön aineistoa Stasille tuli peitenimi "Steffeniltä".

      • Sauli Kaustinen

        Sulo Suorttanen ja Taneli Kekkonen olivat stasi-miehiä. Urho Kaleva Kekkonen ja Paavo Väyrynen KGB-miehiä.


      • Rusin lista
        Sauli Kaustinen kirjoitti:

        Sulo Suorttanen ja Taneli Kekkonen olivat stasi-miehiä. Urho Kaleva Kekkonen ja Paavo Väyrynen KGB-miehiä.

        Myös Matti Kekkonen on mainittu.


    • kepu pettää aina

      Ainahan kepulit ovat vehkeilleet vieraan vallan kanssa, jos rahaa tai muuta etua on tarjottu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      985
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      110
      925
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      738
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      537
    5. 42
      509
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      30
      455
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      453
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      407
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      381
    10. Selviytyjät kisaajat kismittävät - Erityisesti yksi saa tylytystä: "Miksi hän änkee joka ohjelmaan?"

      Uusi Selviytyjät Suomi kausi starttaa - ja ohjelman kisaajat eivät saa pelkästään kiitosta somessa. Myös täällä Suomi24
      Tv-sarjat
      9
      363
    Aihe