ulkoilusta

ylösulosjalenkille

Minulla on lähelle vuoden ikäinen fretti tyttönen. Haluaisin kovasti ulkoilla sen kanssa kesäisin kun on lämmintä. Mutta minulla on sellainen ongelma että aina kun vien tytön ulos se menee aivan sekaisin. Jos vain ovi on lähellä se yrittää kuin hullu päästä takaisin sisälle. Ja jos ollaan vähän kauempana se roikkuu lahkeessa ja yrittää kiivetä syliin turvaan. Kun se pääsee syliin sen täytyy vielä päästä paidan alle turvaan. :D Miten saisin tyttöni opetettua ettei ulkona ole mitään pelättävää? :) Voisin tässä samalla kysyä että miten sen saisin pitämään vedestä? Se tykkää kyllä kaivaa vesikuppiaan mutta jos laitan sille altaan kuumana päivänä niin se ei uskalla mennä sinne vaikka vettä olisi vain viisi senttiä ja vesi on aina huoneen lämpöistä. Joskus se kyllä käy siellä mutta kun on altaaseen hypännyt niin tulee jumalaton kiire pois. :D Tälläiset ongelmat meillä. :) Kiitos jos joku vastailee. :)

3

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vggfdgg

      Kaikki fretit eivät tykkää vedestä, mutta frettisi menee veteen kun hänestä itsestään siltä tuntuu.
      Onko tuo ulkona käynti ollut vuoden jo ongelma? Meillä toinen freteistäni teki pentuna sitä että kiipesi jalkaa pitkin syliin ja tärisi pihalla, mutta sitten oppi tykkäämään olemaan ulkona kun kävimme usein pihalla ja nyt tämä poika ei muuta rakastakkaan kun pihalla touhuamista. :)

      • ylösulosjalenkille

        Joo koko vuoden on ollut ongelmana tämä. Tai no kun tyttö tuli minulle viime syksynä ja oli jo aika viilea ilma ulkona niin ei hirveästi käyty ulkona kun tärisi ja pelkäsi niin kovasti. :S Mutta nyt kun haluaisi mennä ulos niin se vaan mulkoilee suurilla silmillään ympäriinsä ja yrittää syliin/sisälle koko ajan. :D No toivottavasti tämä nyt alkaa tottumaan myös pihalla oloon kun on lämmintä niin viitsii useammin käydä. :)


    • tyttöni

      oppis pikkuhiljaa olemaan ulkona sillä että alussa hän matkusti sitten olkapäillä, kun siellä oli turvallista. Lyhyitä hetkiä alas ja taas kiipes takaisin... Mutta nyt kun menin itse istumaan nurmikolle, niin että hän pääsi helpolla syliin aina kun halusi, niin hän jostain syystä sitten rohkaistuikin. Uskaltautui koko ajan vain kauemmas luotani, kunnes oli pakko ite nousta ylös kun remmi loppui, ja lähettiin sitten tutkimaan pihaa vähän enemmänkin =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3281
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1485
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1324
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      974
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      778
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      726
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      658
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      616
    Aihe