Mitä useampi lapsi, sitä

Onko useampi lapsi helpompi kasvattaa kuin yksi? Tuleeko raja jossain vastaan?
http://www.iltalehti.fi/perhe/2010051811686138_pr.shtml
12166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kehitysvammaisuus voi olla melkoinen lisärasite. 10 lapsisessa perheessä alkaa olla "huoltajiakin" enemmän kuin kaksi.

Äänestä
  • Katsotko, että on oikein riistää lapsuus ja nuoruus pistämällä vanhemmasta päästä lapset huoltamaan vanhempien halujen hedelmiä?

    Äänestä

  • Nuoruuden menettänyt kirjoitti:

    Katsotko, että on oikein riistää lapsuus ja nuoruus pistämällä vanhemmasta päästä lapset huoltamaan vanhempien halujen hedelmiä?

    vanhemmille helpompaa. Lapsille ei välttämättä.

    Äänestä

Mutta useampi lapsi on helpompaa jättää ilman asianmukaista kasvatusta ja huolenpitoa. Lapsen rakastaminen saadaan helpommin teoriatasolle.

Äänestä

...saavat seuraa toisistaa mutta yksittäinen lapsi jää helposti vanhemmilta ilman huomiota, turvaa ja rakkautta. Kahden lapsen sylissä pidon jälkeen ei aina jaksa eikä ehdi enempää. Onnettomuusriskit kasvaa, mitä enempi eläjiä.

Äänestä

  • vaara... kirjoitti:

    ..ainoastaan kahden nukuttavassa vl-velipetissä. Keho oli toiseen suuntaan kuin veljelläni. Äitin ja isän keskellä nukuin ihan pienenä; sain rintamaitoa sillloin, kun halusin. Kerrossänkykin on tuttu niin kotoa kuin esim. rippileiriltäkin. Armeissakin alokasaikana tuli tutuksi.

    Äänestä

  • sissitelu kirjoitti:

    ..ainoastaan kahden nukuttavassa vl-velipetissä. Keho oli toiseen suuntaan kuin veljelläni. Äitin ja isän keskellä nukuin ihan pienenä; sain rintamaitoa sillloin, kun halusin. Kerrossänkykin on tuttu niin kotoa kuin esim. rippileiriltäkin. Armeissakin alokasaikana tuli tutuksi.

    kahdestaan nukuttaa hyvin. Sinkkuna ei niinkään. No, kohta baariin.

    Äänestä

sopiva määrä. Yhdeksännentoista kanssa alkaa jo mennä hermot.

Äänestä

ilman mainittavaa haittaa kotona yhteiskunnan varoilla.

Äänestä
  • Yhteiskunnan kannalta ei ole mitään sen tuottavampaa työtä kuin lasten saaminen ja kasvattaminen.

    Äänestä

  • rässä! kirjoitti:

    Yhteiskunnan kannalta ei ole mitään sen tuottavampaa työtä kuin lasten saaminen ja kasvattaminen.

    Tuhottujen torsojen tuominen yhteiskunnan riesaksiko on tavoitteenne?

    Tuhoatte lapsenne ja sitten ylpeilette sillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helpompaa?? kirjoitti:

Onko useampi lapsi helpompi kasvattaa kuin yksi? Tuleeko raja jossain vastaan?
http://www.iltalehti.fi/perhe/2010051811686138_pr.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu