"Paavi kritisoi viime viikolla Portugalin-matkallaan homoavioliittoja ja abortteja "kataliksi ja vaarallisiksi uhkiksi yleiselle hyvälle."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/92684-homoliitot-hyvaksytaan-nyt-kuudessa-euroopan-maassa
Tässä koko uutinen:
"Portugalista on tullut kuudes Euroopan maa, jossa samaa sukupuolta olevat parit voivat avioitua.
Maan presidentti Anibal Cavaco Silva vahvisti lain, joka mahdollistaa homoavioliitot. Laki kuitenkin määrittää, ettei homoaviopareilla ole oikeutta adoptoida lapsia. Homoaktivistit arvostelivat etukäteen lakiesitystä juuri adoptio-oikeuden puuttumisen vuoksi.
Katolinen Silva sanoi laittaneensa henkilökohtaiset vakaumuksensa syrjään päättäessään vahvistaa lain.
Paavi kritisoi viime viikolla Portugalin-matkallaan homoavioliittoja ja abortteja "kataliksi ja vaarallisiksi uhkiksi yleiselle hyvälle."
Belgia, Alankomaat, Espanja, Ruotsi ja Norja ovat jo sallineet saman sukupuolen väliset avioliitot. Homoseksuaalisuus oli Portugalissa rangaistavaa vuoteen 1982 asti."
- Eikö tuo hullu tajua ollenkaan mitä puhuu?
Paavin kommentti
9
151
Vastaukset
Kuulla paavin perustelut tuolle väitteelle, itse olen sitä mieltä että maapallolla on jo ihan tarpeeksi ihmisiä, kun osa rupeaa jo kuolemaan nälkään.
- Kössönöm
ei piittaa pätkääkään köyhyydestä, sodista, riistosta, uskonnollisesta alistamisesta, lasten raiskaamisesta, mutta kovasti vanha kiilusilmä vaan haukkuu homoja.
Kun se 9-vuotias brasilialaistyttö tuli raskaaksi isäpuolensa raiskauksen seurauksena, niin katolinen kirkko julisti tytön äidin ja abortin tehneen lääkärin kirkonkiroukseen, vaikka tyttö ei olisi siitä kaksosraskaudsta hengissä selvinnyt. Raiskaajan kirkko toivotti tervetulleeksi, koska synnintekijällekin kuuluu katolisten mielestä armo.
- joh. 14:6
Onhan kirjoitettu:
Matt. 5:22. Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
Paavi on oikeassa, vaikka hänellä onkin Antikristuksen tuntomerkt.- Kössönöm
että nytkö kelpuutat popen, kun hän jakaa homovihasi?
- joh. 14:6
Kössönöm kirjoitti:
että nytkö kelpuutat popen, kun hän jakaa homovihasi?
Tuossa asiassa paavi on oikeassa, vaikka onkin eksyttäjä ja porttokirkon päämies.
- ...
Belgia, Alankomaat, Espanja, Ruotsi ja Norja ovat jo sallineet saman sukupuolen väliset avioliitot. Homoseksuaalisuus oli Portugalissa rangaistavaa vuoteen 1982 asti."
milloin saadaan tänne - 666+6666
ihan oikeassa,
miksi sinä tuot omia seksuaalisia mieltymyksiä esiin,
tottakait homoilu on pahasta
ja minä sanon sen ateistina- Kössönöm
"oispa ihanaa kun
666 666 18.5.2010 22:59 Vastauksia: 8 Lukukertoja: 21 TEKSTIKOKO: Viestien esitystapa:
joku heterofobinen ateisti vois selittää miksi ateismi ja ,
seksuaaliset perversiot käyvät käsi kädessä,"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9082198
- niin että tuliko pikku moka, vai tiedätkö itsekään oletko uskis vai ateisti? - 666+666
Kössönöm kirjoitti:
"oispa ihanaa kun
666 666 18.5.2010 22:59 Vastauksia: 8 Lukukertoja: 21 TEKSTIKOKO: Viestien esitystapa:
joku heterofobinen ateisti vois selittää miksi ateismi ja ,
seksuaaliset perversiot käyvät käsi kädessä,"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9082198
- niin että tuliko pikku moka, vai tiedätkö itsekään oletko uskis vai ateisti?heteroksi ole väittänytkään,
itseäni,hölmö
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa585180Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2543572Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2833456Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot382952Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2982666Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun601965Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi3011927En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1431829Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm321442- 1201185