Cipralexin lopettaminen kerralla

Lopetin Cipralex-lääkityksen (10 mg vuorokaudessa viidenkuukauden ajan loppuunpalamisen aiheuttamaan masennukseen) neljä päivää sitten kerralla. Tiedän että näin ei tietenkään pitäisi tehdä, mutta kyse oli sekä omasta halustani että käytännön pakosta (lääkkeet loppuivat enkä päässyt apteekkiin). Nyt minulla olisi pari kysymystä samaa lääkettä käyttäneille:

1. Kyllästyin kerta kaikkiaan siihen välinpitämättömään oloon, minkä lääke minulle aiheutti. Tästä välinpitämättöstä olosta seurasi elämänhallinan lähes täydellinen menettäminen (raha-asiat hunnigolla, poissaoloja töistä, ihmissuhteet sekaisin). Koko tunne-elämä on muutenkin muuttunut latteaksi ja mikään ei tunnu yhtään miltään - ei hyvässä eikä pahassa. Myös seksihalut hävisivät kokonaan. Onko teillä kokemusta tällaisesta irrallisesta ja välinpitämättömästä tunteesta? Yhdistän sen suoraan lääkkeestä johtuvaksi, sillä koskaan ennen en ole moista kokenut, vaikka aika paljon kaikenlaista olen läpikäynytkin!

2. Entä kuinka pian paljon puhuttujen vieroitusoireiden pitäisi ilmaantua? Minulla ei ole toistaiseksi ollut minkäänlaisia poikkeuksillisia oloja - fyysisesti tai henkisesti.

Kiitoksia asiallisista vastauksista. Ja korostan: tiedän että lääkeannosta pitäisi vähentää pikkuhiljaa.
3243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla kesti ainakin 1 kk, ennen kuin fyysiset oireet loppuivat. Voimakkaita huimauskohtauksia, pyörrytystä ja siihen liittyvää pahoinvointia. Minulla meni 15 mg. Mulla masennus väheni lääkkeellä, mutta tuo välinpitämätön olo oli ja mitään en tuntenut. En tuntenut iloa enkä surua. Seksihaluja ei ollut enää ollenkaan. En yksinkertaisesti tuntenut yhtään mitään. En halua enää käyttää...

Äänestä

En ole samassa tilanteessa kuin sinä, mutta ajattelin näin: Miksikäs sitä ei voisi lopettaa tuollakin tavalla. Annos on kuitenkin kohtalaisen pieni ja jos sulle kerta ei ole ilmaantunut vieroitusoireita, luulisi olevan ok? Onhan sulla kuitenkin masennuksen uusiutumisen kannalta lääkärin lupa lopettaa lääkitys?? Jotenkin tuntuu, että vieroitusoireet alkaisivat melko nopeasti lääkkeen lopetuksen jälkeen. Olen kyllä jostain lukenut, että niitä saattaa tulla myöhemminkin, mutta itse en jaksa uskoa, että ne siinä vaiheessa niin pahoja olisivat. Tietysti omalla kohdallani näin tulee käymään...(toivottavasti ei).

Itse olen pari viikkoa sitten aloittanut kyseisen lääkkeen 10 mg annoksella, vaihdoin Cymbaltasta. Mulle Cipralex on sivuvaikutuksiltaan aivan olematon verrattuna Cymbaltaan, joka ei mulle auttanutkaan yhtään, päinvastoin tilanne paheni. Tässä vaiheessa lääkkeen lopettaminen ei minulla tietenkään ole ajankohtaista.

Äänestä
  • Kiitoksia vastauksista. Oli pakko palata kertomaan, että lopettaminen kerralla ei onnistu: ainakaan jos pitäisi pystyä olemaan töissä. Olo oli toissapäivään asti ihan hyvä, mutta yht'äkkiä aivoissa alkoi tuntua sellaisa pieniä nykäyksiä. Eilis illan ajan ne pahenivat melkein kivuliaksi ja yöllä pelkäsin jo kuolevani. Lisäksi maha meni sekaisin ja olo oli kuumeinen. Puhe sammalsi ja ajatus katkeili. Hikosin välillä vaatteet läpimäriksi ja välillä vapisin kylmissänäi. Aamuun menessä nämä sähköiskumaiset tuntemukset olivat levinneet raajoihin ja jouduin menemään apteekkiin heti seitsemältä hakemaan lisää lääkkeitä: töistä en voi olla poissa ja tuossa kunnossa en olisi pystynyt muuta kuin makaamaan sängyssä - jos sitäkään. Kerroin apteekkarille tilanteestani ja hän sanoi, että lääkitystä ei missään nimessä saa lopettaa kesken, vaan lopettaminen pitää suunnitella lääkärin kanssa. Nyt noin pari tuntia lääkkeen ottamisen jälkeen olo on taas ihan "normaali".

    Syön siis nyt Cipralexia kiltisti tämän pahimman työputken ajan ja ajoitan lopettamisen vaikka kesälomaan tai jotain. Jos olisin tiennyt, miten voimakkaaan riippuvuuden lääke aiheuttaa, en olisi edes aloittanut sen käyttöä :( Onhan siitä toki apuakin ollut: ei näitä nappeja minulle turhaan määrätty. Mutta nyt olo on todella ristiriitainen. Olisinko sittenkin selvinnyt ilman lääkkeitä ja säilyttänyt vapauden määrätä, mitä käytän ja miten?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


20+10 kirjoitti:

Lopetin Cipralex-lääkityksen (10 mg vuorokaudessa viidenkuukauden ajan loppuunpalamisen aiheuttamaan masennukseen) neljä päivää sitten kerralla. Tiedän että näin ei tietenkään pitäisi tehdä, mutta kyse oli sekä omasta halustani että käytännön pakosta (lääkkeet loppuivat enkä päässyt apteekkiin). Nyt minulla olisi pari kysymystä samaa lääkettä käyttäneille:

1. Kyllästyin kerta kaikkiaan siihen välinpitämättömään oloon, minkä lääke minulle aiheutti. Tästä välinpitämättöstä olosta seurasi elämänhallinan lähes täydellinen menettäminen (raha-asiat hunnigolla, poissaoloja töistä, ihmissuhteet sekaisin). Koko tunne-elämä on muutenkin muuttunut latteaksi ja mikään ei tunnu yhtään miltään - ei hyvässä eikä pahassa. Myös seksihalut hävisivät kokonaan. Onko teillä kokemusta tällaisesta irrallisesta ja välinpitämättömästä tunteesta? Yhdistän sen suoraan lääkkeestä johtuvaksi, sillä koskaan ennen en ole moista kokenut, vaikka aika paljon kaikenlaista olen läpikäynytkin!

2. Entä kuinka pian paljon puhuttujen vieroitusoireiden pitäisi ilmaantua? Minulla ei ole toistaiseksi ollut minkäänlaisia poikkeuksillisia oloja - fyysisesti tai henkisesti.

Kiitoksia asiallisista vastauksista. Ja korostan: tiedän että lääkeannosta pitäisi vähentää pikkuhiljaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu