sairauspäiväraha... Jouduin jäämään sairaslomalle ja sairauspäivärahaa maksetaan minulle kuluneen 6 kuukauden yel maksujen mukaisesti..
Olen aina maksanut mielestäni hyvää yelliä itselleni (n.350,00€/kk), mutta nyt nämä sairauspäivärahat ovat kuitenkin tosi pienen oloiset, 1423€ -verot jää n. 1080€ itselleni!? Aikamoinen pudotus rahallisesti! Onko muilla ollut vastaavaa tilannetta?
Olen aina maksanut mielestäni hyvää yelliä itselleni (n.350,00€/kk), mutta nyt nämä sairauspäivärahat ovat kuitenkin tosi pienen oloiset, 1423€ -verot jää n. 1080€ itselleni!? Aikamoinen pudotus rahallisesti! Onko muilla ollut vastaavaa tilannetta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paljonkos olet sitten palkkaa nostanut?
maksulla 4200 e/vuosi, työtulosi on niin pieni että sairauspäiväraha sen mukainen. Kun tulot pienenee kannattaa pienentää myös veroprosenttia, nyt näyttää olevan 24%.
ymmärrä... Siis työtuloni viimeisen vuoden ajalta on ollut n. 50,000,00 euroa ja palkkaa olen nostanut itselleni vaihdellen n. 1500-2000 euroa/kk. Ja yelliä olen tosiaan maksanut sen 350€/kk, niin kuinka voi yellin mukaan maksettu sairauspäiväraha olla niin pieni?
ja vielä tähän veroprosentiin, eivät laske sitä tosiaan pienemmäksi kuin tuo -24% nyt on. On kuulemma viimeisen vuoden työtulot sen verran isot että vielä pitää jälkikäteenkin maksella veroja pari erää vaikkei työtuloja enään olekkaan..
Siinä se nyt nähdään, ettei tuollakaan maksulla kummoista päivärahaa saa. Tämä palstahan vilisee keinoja, millä välttyä maksamasta koko YELiä tai ainakin sen minimin mukaan.
Kelan sivuilta löytyy päivärahalaskuri.
Itse maksan YEL:iä sen verran, että saan tuon saman tontun abaut, jos jotain sattuu. Lisäksi on vakuutus, josta sitten tulee n. saman verran kuukaudessa. Ja juu maksaahan se vakuutus, mitään ei saa ilmaiseksi. Ja hillitty YEL:in maksaminen on minusta ihan järkevää, siis ainakin minusta.
50k€ YEL työtulolla pitäisi maksu olla n. 11k€ vuodessa tai n.900€ kuussa. Nyt maksat työtuloa n. 20k€ mukaan, eli n. 1670€/kk. Siihen verrattuna 1423€ sairauspäiväraha on aika hyvä. Et kai vaan sekoita pääomatuloina nostetut tulot työtuloon. Toiminimi ei voi maksaa itselleen palkkaa vaan tulos on palkka.