tää häiskä taitaa olla tampereella nykyään,ainaki facebookissa lukee
http://img37.imageshack.us/i/img1927n.jpg/
http://img37.imageshack.us/i/img1927n.jpg/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pedofiilejä piisaa. Kähönen,Livisti ,Fors...
lapsiin sekaantujat vapaalla jalalla? Fors tietääkseni ainakin lusimassa.
Syyllistytte yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämiseen!
Toisten ihmisten yksityiselämän tietoja ei kannata levitellä sosiaalisessa mediassakaan.
Ihmisen yksityiselämään kuuluvan tiedon levittäminen lukuisten muiden saataville on laitonta,
vaikka se olisi tottakin. Tieto voi siis olla sinänsä oikea mutta arkaluontoinen.
Pedofiiliksi ja lapsiin sekaantujaksi väittäminen täyttää kirkkaasti rikoksen tunnusmerkistön.
Korvauksia voi joutua maksamaan useita tuhansia euroja!
istunut/istuu linnassa lapsiin sekaantumisesta, niin eikö siitä saa puhua? Näiden pedofiilien lapsiin sekaantumiset oli ihan nimellä kirjoitettuna lehdissäkin. Eikö Siltavuoren Jammuakaan saa kutsua pedofiiliksi?
"Eikö Siltavuoren Jammuakaan saa kutsua pedofiiliksi?"
Jos teet niin, niin syyllistyt rikokseen.
Mikäli "Jammu Siltavuori" tai hänen läheisensä näkee häntä väitettävän pedofiiliksi,
niin hän voi tehdä sinusta tutkintapyynnön. Jopa valtakunnansyyttäjä voi määrätä syytteen nostettavaksi, jos rikos on tapahtunut joukkotiedotusvälinettä käyttäen. (Suomi24 on joukkotiedotusväline.) Korvaukset ovat n. 5000 eur ylöspäin.
Useat lehdetkin ovat joutuneet korvaamaan tälläisiä juttuja,
siksi ne niin varovasti mainitsevat mm. rodun, etnisen taustan,
uskonnon tai mitään mistä voi tunnistaa kyseisen henkilön.
"Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen on Suomen rikoslaissa rangaistavaksi säädetty teko, josta voi seurata sakkoa tai enintään kaksi vuotta vankeutta."
Voit siis saada jopa vankeustuomion.
"Yksityiselämää loukkaavaan tiedon levittämiseen syyllistyy levittämällä sellaisia toisen yksityiselämään kuuluvia tietoja, joiden leviäminen voi aiheuttaa kärsimystä sille, jota tieto koskee."
Jammun väittäminen pedofiiliksi aiheuttaa tod.näk. kärsimystä hänelle? Tosin riittää että teon "yleisesti ajatellaan aiheuttavan kärsimystä suurelle osalle sellaisista ihmisistä, joihin se kohdistuu". Eli siis vaikka juuri Jammu ei kärsisikään pedofiiliksi nimittelystä, niin yleisesti ajatellaan että suurimmalle osalle ihmisistä pedofiiliksi nimittely aiheuttaisi kärsimystä, siksi siis
pedofiiliksi nimittely on joko kunnianloukkaus (jos se ei pidä paikaansa) tai yksityiselämää loukkaava tiedonlevittäminen (jos tieto pitää paikkansa).
Minä kutsun Jammu Siltavuorta pedofiiliksi. Jos siitä joudun linnaan, niin istun tuomioni hymyssä suin.
Tuohan oli täysin julkista tietoa.
Julkinen tieto ei tarkoita samaa kuin joukkotiedotusvälinettä käyttäen julkaistava tieto.
Eli vaikka joku tieto saattaa olla julkista, niin sitä ei välttämättä saa levitellä julkisesti,
mikäli se LOUKKAA tai aiheuttaa KÄRSIMYSTÄ henkiölle josta asiaa levitellään.
Eihän Vanhasta edes loukannut se että Ruusunen julkaisi hänestä tiedon että Vanhanen tarjoaa "uuniperunoita", mutta silti Ruusunen tuomittiin korvauksiin yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä. Tuomio tuli vaikka julkisella henkilöllä yksityisyyden suoja on paljon pienempi kuin taviksilla. Toisen yksityiselämästä ei periaatteessa saisi julkaista mitään tietoja.
Sinun oikeutesi on ottaa se riski.
Jos sinulla on ylimääräistä rahaa, niin ei siinä mitään.
Pidä peukkuja ettei Jammu nää tätä viestiä.
"Vaikka viestit oli jätetty nimimerkin suojissa, niin poliisitutkimuksissa selvisi ip-osoite, josta kajaanilaisen paikallisradion toimitusjohtajaa halventavat viestit oli lähetetty.
Vastaaja nimitteli jättämissään kahdessa viestissä toimitusjohtajaa rotaksi.
Korvauksia tuomittu joutuu maksamaan henkisistä kärsimyksistä uhrilleen 2000 euroa ja oikeudenkäyntikuluja lähes 400 euroa."