Olisi jo aika lopettaa kelajohtajan paikka jatkuvasti yhdelle puolueelle,nytkin sivuutettiin paremmilla papereilla hakeneet. Ei tiedä mitä korruptiota ja rikoksia kelastakin paljastuisi ,kun johtaja vaihtuisi muista puolueista tai puoluettomista rehellisistä ihmisistä
Kela
2
119
Vastaukset
- ?????????????
Radiossa ihmetteli että Hän luuli poliittisten läänityksien olevan menneisyytt'ä. Itse kuitenkin on saanut paikkansa tuon läänityksen perusteella.
Kuitenkin Hyssälän valinta Kelan pääjohtajaksi on Ihan varmasti pätevimmän ihmisen valinta tuohon tehtävään. Junger vain vetosi Huhuihin joita on kuuulut hyssälästä. Siis Juorujen vuoksiko Hyssälä olisi pitänyt jättää valitsematta? Nihinhän Junger kyllä on tähänkin asti vedonnut esimerkiksi Vanhasen Lautakasajupakassa.
Elä'äkö Toimittajat Todella Noin Syvällä tuolla Juorujen maailmassa. Ymmärtävätkö He enää yhtään sitä todellista maailmaa? Onko se täydellisesti huhujen ja juorujen maailma jota toisteaan painettuna?
Jungeria ainakin kyrsii kun menetti sen läänityspaikan.- Hyssälä eläkkeelle
Liisa Hyssälä on vuonna 1948 syntynyt eläkeikäinen kepulainen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysministeri.
Hyssälän johtama Sata-komitea ei saanut yhtään mitään aikaan. Tasoltaan surkea sosiaaliturva luukuttaa yhä edelleen suomalaisia. Lisäksi sosiaaliturvajärjestelmä on niin monimutkainen, että se työllistää lukemattomia turhia "hyssälöitä". Kirkon diakoniatyön puoleen kääntyy vuosittain noin 150.000 suomalaista eri syistä, kun kokevat sosiaaliturvan puutteelliseena sekä terveydenhuollon että toimeentulon osalta.
Eläköityvä, 62-vuotias Hyssälä, hakee Kela:sta muhkeaa eläkettä. Hyssälä on vastustanut ministerinä ollessaan ylisuurien eläkkeiden leikkaamista.
Lakisääteisen työeläkejärjestelmän eläkepalkkakatto tai eläkekatto on muun muassa:
Belgia, Britannia, Espanja, Irlanti, Italia, Itävalta, Kreikka, Luxemburg, Portugali, Ranska, Ruotsi (noin 3.000 €/kk), Saksa, Tanska, Norja, Sveitsi, USA, Kanada...
SUOMI EI KATTOA!
Hyssälän mukaan ylisuurten eläkkeiden kohtuullistaminen on Suomessa täysin mahdotonta. Nyt syykin siihen selviää: Kelan pääjohtajan palkka on noin 15.000 €/kuukaudessa. Palkkaa nostettaneen Hyssälän tultua Kepun mandaatilta pääjohtajaksi. Hyssälän eläke ei ainakaan vähene hänen siirtyessään sosiaali- ja terveysministeriön palkkalistoilta Kelan pääjohtajaksi 62-vuotiaana.
Vastustiko joku hallituspuolueista poliittisia mandaattipaikkoja ennen vaaleja?
Pian tiedetään, että kepu ei vastusta poliittisia mandaatteja, jos Hyssälä valitaan.
Kokoomus ei vastusta poliittisia mandaatteja. Se tiedetään nyt kun Ylen toimitusjohtajaksi valittiin kokoomuksen nuorten liittoon kuulunut Kivinen, Nokian Iranin-kaupoissa kunnostautunut entinen Nokian johtaja. Kivinen ei tyytynyt Jungnerin palkkaan vaan vaati 8.500 euroa kuukaudessa enemmän palkkaa kuin Jungner ja sai vaatimuksensa läpi - hän oli sopiva kokoomuslainen mutta ei pätevä Yle:n johtoon.
Kun puolupoliittisin perustein valitaan ylimpiä johtajia valtionhallintoon, on täysin varmaa, että nämä ovat kiitollisúuden velassa heidät valinneille puolueilleen... hyvästi demokratia, jälleen kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 983413
- 623107
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342614- 802403
- 802343
- 962076
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402056Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan211679- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil401634