Kela

Olisi jo aika lopettaa kelajohtajan paikka jatkuvasti yhdelle puolueelle,nytkin sivuutettiin paremmilla papereilla hakeneet. Ei tiedä mitä korruptiota ja rikoksia kelastakin paljastuisi ,kun johtaja vaihtuisi muista puolueista tai puoluettomista rehellisistä ihmisistä

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????????????

      Radiossa ihmetteli että Hän luuli poliittisten läänityksien olevan menneisyytt'ä. Itse kuitenkin on saanut paikkansa tuon läänityksen perusteella.

      Kuitenkin Hyssälän valinta Kelan pääjohtajaksi on Ihan varmasti pätevimmän ihmisen valinta tuohon tehtävään. Junger vain vetosi Huhuihin joita on kuuulut hyssälästä. Siis Juorujen vuoksiko Hyssälä olisi pitänyt jättää valitsematta? Nihinhän Junger kyllä on tähänkin asti vedonnut esimerkiksi Vanhasen Lautakasajupakassa.

      Elä'äkö Toimittajat Todella Noin Syvällä tuolla Juorujen maailmassa. Ymmärtävätkö He enää yhtään sitä todellista maailmaa? Onko se täydellisesti huhujen ja juorujen maailma jota toisteaan painettuna?

      Jungeria ainakin kyrsii kun menetti sen läänityspaikan.

      • Hyssälä eläkkeelle

        Liisa Hyssälä on vuonna 1948 syntynyt eläkeikäinen kepulainen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysministeri.

        Hyssälän johtama Sata-komitea ei saanut yhtään mitään aikaan. Tasoltaan surkea sosiaaliturva luukuttaa yhä edelleen suomalaisia. Lisäksi sosiaaliturvajärjestelmä on niin monimutkainen, että se työllistää lukemattomia turhia "hyssälöitä". Kirkon diakoniatyön puoleen kääntyy vuosittain noin 150.000 suomalaista eri syistä, kun kokevat sosiaaliturvan puutteelliseena sekä terveydenhuollon että toimeentulon osalta.

        Eläköityvä, 62-vuotias Hyssälä, hakee Kela:sta muhkeaa eläkettä. Hyssälä on vastustanut ministerinä ollessaan ylisuurien eläkkeiden leikkaamista.

        Lakisääteisen työeläkejärjestelmän eläkepalkkakatto tai eläkekatto on muun muassa:
        Belgia, Britannia, Espanja, Irlanti, Italia, Itävalta, Kreikka, Luxemburg, Portugali, Ranska, Ruotsi (noin 3.000 €/kk), Saksa, Tanska, Norja, Sveitsi, USA, Kanada...

        SUOMI EI KATTOA!

        Hyssälän mukaan ylisuurten eläkkeiden kohtuullistaminen on Suomessa täysin mahdotonta. Nyt syykin siihen selviää: Kelan pääjohtajan palkka on noin 15.000 €/kuukaudessa. Palkkaa nostettaneen Hyssälän tultua Kepun mandaatilta pääjohtajaksi. Hyssälän eläke ei ainakaan vähene hänen siirtyessään sosiaali- ja terveysministeriön palkkalistoilta Kelan pääjohtajaksi 62-vuotiaana.

        Vastustiko joku hallituspuolueista poliittisia mandaattipaikkoja ennen vaaleja?
        Pian tiedetään, että kepu ei vastusta poliittisia mandaatteja, jos Hyssälä valitaan.
        Kokoomus ei vastusta poliittisia mandaatteja. Se tiedetään nyt kun Ylen toimitusjohtajaksi valittiin kokoomuksen nuorten liittoon kuulunut Kivinen, Nokian Iranin-kaupoissa kunnostautunut entinen Nokian johtaja. Kivinen ei tyytynyt Jungnerin palkkaan vaan vaati 8.500 euroa kuukaudessa enemmän palkkaa kuin Jungner ja sai vaatimuksensa läpi - hän oli sopiva kokoomuslainen mutta ei pätevä Yle:n johtoon.

        Kun puolupoliittisin perustein valitaan ylimpiä johtajia valtionhallintoon, on täysin varmaa, että nämä ovat kiitollisúuden velassa heidät valinneille puolueilleen... hyvästi demokratia, jälleen kerran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      68
      9589
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      137
      8549
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6719
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      191
      5102
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4859
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      101
      3618
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2511
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      69
      2426
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2353
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2182
    Aihe