Kela

Olisi jo aika lopettaa kelajohtajan paikka jatkuvasti yhdelle puolueelle,nytkin sivuutettiin paremmilla papereilla hakeneet. Ei tiedä mitä korruptiota ja rikoksia kelastakin paljastuisi ,kun johtaja vaihtuisi muista puolueista tai puoluettomista rehellisistä ihmisistä

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????????????

      Radiossa ihmetteli että Hän luuli poliittisten läänityksien olevan menneisyytt'ä. Itse kuitenkin on saanut paikkansa tuon läänityksen perusteella.

      Kuitenkin Hyssälän valinta Kelan pääjohtajaksi on Ihan varmasti pätevimmän ihmisen valinta tuohon tehtävään. Junger vain vetosi Huhuihin joita on kuuulut hyssälästä. Siis Juorujen vuoksiko Hyssälä olisi pitänyt jättää valitsematta? Nihinhän Junger kyllä on tähänkin asti vedonnut esimerkiksi Vanhasen Lautakasajupakassa.

      Elä'äkö Toimittajat Todella Noin Syvällä tuolla Juorujen maailmassa. Ymmärtävätkö He enää yhtään sitä todellista maailmaa? Onko se täydellisesti huhujen ja juorujen maailma jota toisteaan painettuna?

      Jungeria ainakin kyrsii kun menetti sen läänityspaikan.

      • Hyssälä eläkkeelle

        Liisa Hyssälä on vuonna 1948 syntynyt eläkeikäinen kepulainen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysministeri.

        Hyssälän johtama Sata-komitea ei saanut yhtään mitään aikaan. Tasoltaan surkea sosiaaliturva luukuttaa yhä edelleen suomalaisia. Lisäksi sosiaaliturvajärjestelmä on niin monimutkainen, että se työllistää lukemattomia turhia "hyssälöitä". Kirkon diakoniatyön puoleen kääntyy vuosittain noin 150.000 suomalaista eri syistä, kun kokevat sosiaaliturvan puutteelliseena sekä terveydenhuollon että toimeentulon osalta.

        Eläköityvä, 62-vuotias Hyssälä, hakee Kela:sta muhkeaa eläkettä. Hyssälä on vastustanut ministerinä ollessaan ylisuurien eläkkeiden leikkaamista.

        Lakisääteisen työeläkejärjestelmän eläkepalkkakatto tai eläkekatto on muun muassa:
        Belgia, Britannia, Espanja, Irlanti, Italia, Itävalta, Kreikka, Luxemburg, Portugali, Ranska, Ruotsi (noin 3.000 €/kk), Saksa, Tanska, Norja, Sveitsi, USA, Kanada...

        SUOMI EI KATTOA!

        Hyssälän mukaan ylisuurten eläkkeiden kohtuullistaminen on Suomessa täysin mahdotonta. Nyt syykin siihen selviää: Kelan pääjohtajan palkka on noin 15.000 €/kuukaudessa. Palkkaa nostettaneen Hyssälän tultua Kepun mandaatilta pääjohtajaksi. Hyssälän eläke ei ainakaan vähene hänen siirtyessään sosiaali- ja terveysministeriön palkkalistoilta Kelan pääjohtajaksi 62-vuotiaana.

        Vastustiko joku hallituspuolueista poliittisia mandaattipaikkoja ennen vaaleja?
        Pian tiedetään, että kepu ei vastusta poliittisia mandaatteja, jos Hyssälä valitaan.
        Kokoomus ei vastusta poliittisia mandaatteja. Se tiedetään nyt kun Ylen toimitusjohtajaksi valittiin kokoomuksen nuorten liittoon kuulunut Kivinen, Nokian Iranin-kaupoissa kunnostautunut entinen Nokian johtaja. Kivinen ei tyytynyt Jungnerin palkkaan vaan vaati 8.500 euroa kuukaudessa enemmän palkkaa kuin Jungner ja sai vaatimuksensa läpi - hän oli sopiva kokoomuslainen mutta ei pätevä Yle:n johtoon.

        Kun puolupoliittisin perustein valitaan ylimpiä johtajia valtionhallintoon, on täysin varmaa, että nämä ovat kiitollisúuden velassa heidät valinneille puolueilleen... hyvästi demokratia, jälleen kerran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      262
      5897
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3862
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3244
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3129
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      169
      2982
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      44
      2798
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2767
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      79
      2460
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2067
    Aihe