pihalaatat ja välien puhdistus.

peukalo keskellä

Mitä on järkevintä laittaa pihalaattojen alle, vai onko se sama jos lätkii sen nykyisen mullan päälle kunhan on tasattu ensin? Tarkoitus olisi lisätä laattoja ja edellisten laattojen välistäkin nousee jatkuvasti heinää....onko järkevin kaivaa nekin ylös, että saisi heinän siivottua kunnolla? Ei haluaisi tehdä enempää virheitä mitä siellä jo nyt on :(

4

2597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaivaja

      Ota vanhatkin laatat pois, ota lapiolla ruohot juurineen kuten myös uusien laattojen alta. siihen laitat juurikankaan joka pitää kasvillisuuden pois laattojen välistä, kankaan päälle hieno hiekka tasaisesti ja siihen laatat, pysyy siistinä.

      • peukalokeskellä kämmentä

        Kiitos neuvosta!!!!
        Mietin mikä sen hiekan tehtävä on laattojen alla, kun alla on kuitenkin kova maa........no työtä tulee ainakin riittämään :)


    • Anonyymi

      Hanki Simasin nimistä rikkaruohomyrkkyä ja sitä laitat oikein paljon ennen kuin alat asentamaan pihalaattoja paikoilleen. Jos ei kunnolla myrkytä niin tulee tyrä kun pihalaatat alkavat nousemaan kun rikkaruohot alkavat nostamaan pihalaattoja ylös.
      Ihan oikeesti … jos ei laita kunnon myrkytystä laattojen alle niin on aivan turha edes laattoja asentaa. Yrityksen omistaja joka tekee pihatöitä kuten laattojen asentamista kertoi että hänen työssään näkee liian usein että laatat on aivan väärin asennettu kun ei edes pohjatöitä ole kunnolla tehty. Hänen yrityksensä on uusinut lukuisia pihallatoituksia sen takia kun on säästetty pihallatoituksen tekemisessä ja yritetty tehdä sellaists johon ammattitaito ei riitä.

    • Anonyymi

      Me olemme tehneet pihojen kivetykse siten, että maa ensin tasataan, sen päälle laitetaan geotekstiili, sen päälle tasoitetaan 10 - 15 cm 0-16 soraa, se tärytetään ja tasataan, kivet ladotaan ja kivien väliin tulee asennushiekkaa. Reunohin tulee reunakivet siltä aralta, että tulee rankkasateita, Kerran ei ehditty ja sade sotki muutaman neliön ihan perusteellisesti.

      Jos kivipihalle ei ole autoliikennettä, voi kivet saumata myös vedenpitävällä hiekkamassalla. En suosittele parkkipaikoille, koska autojen paino rikkoo saumat.

      Saksalaiset käyttävät tohoa kivien välistä tulevien rikkaruohojen torjuntaan. Aika hidasta puuhaa. Ja hiiltyneet ruohot näyttävät hetken rumilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5720
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3566
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      117
      2789
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2488
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      263
      1851
    6. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      29
      1839
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      49
      1790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1616
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1530
    Aihe