Prostituutiosta keskusteltaessa tuntuu olevan oletusarvona se, että seksiä ostaa mies ja myy nainen. Tämä vastannee aika hyvin keskimääräistä tilannetta, mutta ei silti ole koko totuus. Seksipalveluita myyvät myös miehet, sekä miehille että naisille. "Onko prostituutio väärin" - palstan otsikon kysymys kattaa myös miesten harjoittaman prostituution.
Mies-seuralaisten ilmoitteluun en ole usein törmännyt eikä sitä paljoa näe edes prostituoitujen suosimilla verkkopalstoilla. Julkisuudessa eli painetussa sanassa en ole juurikaan nähnyt keskustelua miesten harjoittamasta prostituutiosta ja heidän asiakkaistaan. Sillon tällöin juorulehdissä vinoillaan jollekin vanhemmalle julkkisnaiselle, jolla seuralaiset vaihtuvat ehtimiseen ja ovat usein iältään tätä huomattavasti nuorempia. Tällöin puhutaan "rattopojista" ja annetaan ymmärtää, että kyseiset miehet ovat tuon naisen seurassa vain siksi, että saavat näin taloudellista tai sosiaalista hyötyä itselleen. Prostituutiosta tai seksin myynnistä tilanteessa ei tietenkään voida suoraan kirjoittaa, sillä se olisi törkeä kunnianloukkaus.
Onko miesprostituutio tabu, josta ei saa puhua eikä kirjoittaa? Sehän rikkoo pahasti mallia miehestä eli "patriarkaatista" riistäjänä ja naisesta pelkkänä riiston kohteena. Millainen on nainen seksin ostajana ja mies seksin myyjänä?
Mies seksin myyjänä
3
384
Vastaukset
- n
Puhuttiin hinnastakin muutama vuosi sitten. On yksinkertaisesti vanhanaikaista kiusata naista häpeällä, tarkoitan jollain vanhalla suhteella, mies itse töppää itsensä jos uskoo nykyään kukaan välittää.
Komea mies tekemässä tätä on viehättävä ajatus, voihan joku ajatella ilkeästi, kuitenkin maailma on aina miesten aluksi ja lopuksi.
Yhtä noloa kuin naisten haku tansseissa luulisin.
Tietenkin jokainen pyrkii tavalliseen työhön, riistoahan se olisi jos joku varsinkin pakotetaan.- van_hus
Vanhaa keskustelua samasta aiheesta Suomi24ssä
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/poikahuora tid:3905?term_keywords=poikahuora
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/mieshuora tid:3905?term_keywords=mieshuora
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/rattopoika tid:3905?term_keywords=rattopoika
Vähän laajempi haku naisten seksiturismista, liittyy vahvasti aiheeseen. Monet viestit näyttää olevan feminismipalstalta.
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/naisten seksiturismi?term_keywords=naisten seksiturismi
- van_hus
Tässä televisiosta A-Tuubin neljän minuutin haastattelupätkä "Seksikeikoilla opintobudjetti balanssiin". Aiheena miesprostituutio, ajankohta kesä 2008. "Anu" Kontula taitaa kylläkin olla Anna Kontula.
http://atuubi.yle.fi/videot_ja_kuvat/id-100655
Kannattaa katsoa pätkä läpi mikäli miehenä harkitsee seksin myymistä miehille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 242473
- 951546
- 1201314
- 751140
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa261041Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa260892Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo21891- 52882
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209860- 34795