Ensin vajaata, sitten liikaa, sitten...

Onko muilla kokemusta sellaisesta tilanteesta, ettei tasapainoa tyroksiinin kanssa tunnu löytyvän millään? Joko TSH on yli 10 tai sitten alle 1, ja oireet sen mukaiset. Inhottavinta tässä lienee se, että pienikin nosto tai lasku tekee vähäksi aikaa (muutamaksi kuukaudeksi) olon hyväksi, mutta sitten tulee yhtäkkinen romahdus ja liika- tai vajaatoiminnan oireet rytinällä päälle. Kun TSH nousee, palelen, olen aivan poikki, muisti ei pelaa, masennun... Ja kun TSH putoaa alle yhden, saan paniikkihäiriökohtauksia, unet menevät ja rytmihäiriöt ovat kovia.

Viimeksi menin liikatoiminnalle kolmisen viikkoa sitten niin dramaattisesti, että jouduin rytmihäiriöiden vuoksi ensiapuun ja tyroksiiniannostani pudotettiin 75/100 -> 50 ja sitten viikkoa myöhemmin nosto tasaiseen 75:een, mutta ensin tulivat vajisoireet (mm. palelin helteessä), ja nyt 75 mikrolla mm. unettomuus vaivaa, pulssi spurttailee ja pää on ihan tukossa. Tätä hässäkkää on jatkunut yli kolme vuotta, ja alan olla tosi väsynyt tilanteeseen. Voisiko lisämunuaisissa olla häikkää? Ehdotin tätä lääkärilleni, mutta tämä piti siti epätodennäköisenä. Endokrinologiin minulla ei ole tällä hetkellä varaa, joten olen oman terveysasemani varassa.
0245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Hautaanko valmis jo kirjoitti:

Onko muilla kokemusta sellaisesta tilanteesta, ettei tasapainoa tyroksiinin kanssa tunnu löytyvän millään? Joko TSH on yli 10 tai sitten alle 1, ja oireet sen mukaiset. Inhottavinta tässä lienee se, että pienikin nosto tai lasku tekee vähäksi aikaa (muutamaksi kuukaudeksi) olon hyväksi, mutta sitten tulee yhtäkkinen romahdus ja liika- tai vajaatoiminnan oireet rytinällä päälle. Kun TSH nousee, palelen, olen aivan poikki, muisti ei pelaa, masennun... Ja kun TSH putoaa alle yhden, saan paniikkihäiriökohtauksia, unet menevät ja rytmihäiriöt ovat kovia.

Viimeksi menin liikatoiminnalle kolmisen viikkoa sitten niin dramaattisesti, että jouduin rytmihäiriöiden vuoksi ensiapuun ja tyroksiiniannostani pudotettiin 75/100 -> 50 ja sitten viikkoa myöhemmin nosto tasaiseen 75:een, mutta ensin tulivat vajisoireet (mm. palelin helteessä), ja nyt 75 mikrolla mm. unettomuus vaivaa, pulssi spurttailee ja pää on ihan tukossa. Tätä hässäkkää on jatkunut yli kolme vuotta, ja alan olla tosi väsynyt tilanteeseen. Voisiko lisämunuaisissa olla häikkää? Ehdotin tätä lääkärilleni, mutta tämä piti siti epätodennäköisenä. Endokrinologiin minulla ei ole tällä hetkellä varaa, joten olen oman terveysasemani varassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu