Armeija ei aina edusta älyn valtaa

Ei se, käykö armeijan vai ei, tee kenestäkään toista parempaa.
Aseista kieltäytyjä voi olla paljon fiksunpi, kuin himosotilas.
Maanpuolustustahto ei kerro älystä mitään.
Sen sijaan tiukkapipoisuus ja aseinteisiinsa hirttäytyminen kertoo älynpuuttesta paljonkin.
Ja näitä tiukkapipoja tuntuu riittävän tosi paljon. Äly ei siis ole yleinen luonnonvara - ainakaan näillä palstoilla.
8609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Armeijan suorittaminen on velvollisuus! Ei ole kysymys pitääkö siitä vai ei tai onko siellä älykästä porukkaa vai ei tai haluaako tappaa vai ei.

Jos olet totaali tai sivari tai muuten et vain halua tappaa niin liikekannallepanon jälkeen sinulta ei enää kysytä vaan sinua KÄSKETÄÄN. Jos et tottele, esimiehesi ampuu kuulan kalloosi. Niin yksinkertaista se on.

Erona vain se, että parempi suorittaa armeija ja saada hyvät paperit kuin jäädä sivariksi tai totaaliksi niin jää sotilaspassi saamatta.

Jos palveluskelpoinen mies valitsee siviilipalveluksen, on se velvollisuuksista laistamista ja erittäin häpeällistä käytöstä.

Nyky-Suomessa jopa naiset VAPAAEHTOISESTI suorittavat asevelvollisuuden ja näin ovat valmiita rauta kädessä puolustamaan maataan ja kuolemaan sen puolesta - TAISTELLEN!

On erittäin HÄPEÄLLISTÄ terveen miehen luistaa velvollisuuksista. Varsinkin asevelvollisuudesta.

Vittua mutiset ja mariset palvelustovereidesi älykkyysosamäärästä yms. Sinä olet sodan sattuessa vain osa koko sitä massiivista koneistoa. Jos nikottelet, sinut vaihdetaan uuteen ja pääset kukkamullaksi.

JOTEN TURPA KIINNI JA LOPETA MARISEMINEN! OLE MIES JA PUOLUSTA MAATASI, PERHETTÄSI JA KANSAASI KUNNIALLA!

Hävettää kun Suomessa on tuollaisia paskahousuja.

Äänestä
  • ... unohdit tärkeän seikan. Näitä kieltäytyjiähän oikeasti tarvitaan sodan aikana. Asiahan on nimittäin niin, että armeijan käymättömät palveluskelpoiset henkilöt käyvät sodan uhatessa intin parin viikon "pikakurssina", jonka jälkeen ne on rintamalla. Siitä ei voi luistaa. Ja mikäs sen tarpeellisempaa kun lähettää pari aseistakieltäytyjää kävelemään etulinjaa pitkin miinaharavana tai tarkka-ampujien houkutuslintuna!

    Näin sitä sotaa käydään!

    Äänestä

  • Reservin TKM kirjoitti:

    ... unohdit tärkeän seikan. Näitä kieltäytyjiähän oikeasti tarvitaan sodan aikana. Asiahan on nimittäin niin, että armeijan käymättömät palveluskelpoiset henkilöt käyvät sodan uhatessa intin parin viikon "pikakurssina", jonka jälkeen ne on rintamalla. Siitä ei voi luistaa. Ja mikäs sen tarpeellisempaa kun lähettää pari aseistakieltäytyjää kävelemään etulinjaa pitkin miinaharavana tai tarkka-ampujien houkutuslintuna!

    Näin sitä sotaa käydään!

    Taidottomia miehiä tullaan varmasti käyttämään tehtävissä, joissa miestappioiden oletetaan olevan kovat.

    Rynnäköinti-harjoituksia ei meillä ollut kertaakaan intissä. Se lienee se ainoa asia mikä opetetaan näille sivareille tarvittaessa.

    Äänestä

  • Tykäri kirjoitti:

    Taidottomia miehiä tullaan varmasti käyttämään tehtävissä, joissa miestappioiden oletetaan olevan kovat.

    Rynnäköinti-harjoituksia ei meillä ollut kertaakaan intissä. Se lienee se ainoa asia mikä opetetaan näille sivareille tarvittaessa.

    mutta ymmärrän emotionaalisen epätasapainosi nykymaailmassa. Olet henkisesti heikko sielu ja siinä ei ole mitään hävettävää.

    Äänestä

  • ... tarvitakaan miehiä ja naisia muihin kuin aseellisiin tehtäviin? Eikö esim. postin ja julkisen liikenteen pidä sujua edes jollakin tapaa? Erään ystäväni isä (niin asevelvollinen kuin olikin) toimi veturinkuljettajana viime sotien aikana. Oliko hän muka luuseri?!

    Äänestä

mielestäni "tiukkapipo" ei tietenkään ole se, joka tajuaa tehdä velvollisuutensa nurisematta, vaan se, joka katsoo olevansa oikeutettu erikoiskohteluun ja katsoo oikeudekseen luistaa velvollisuuksistaan ja sitten vielä leveilee täällä pitäen itseään muita parempana ja fiksumpana. Äly, hoi, älä jätä!!

Äänestä

Aivan samoin himosivari ja tiukasti laput silmillä omaa aatettaan tuijottava totaalikieltäytyjä edustaa älyllisesti rajoittunutta yksilöä.

Yleensä laaja-alaisesti ja avoimesti ajattelevat älykkäät ihmiset eivät edusta kumpaakaan ääripäät. Tuleeko niistä sitten sivareita vai armeijan käyneitä reservinupseereja? Varmaan molempia.

Äänestä

Mitä kertoo moraalista, kun vihollisen hyökätessä totaalikieltäytyjä menee naisten ja lapsien taakse piiloon, sen sijaan, että puolustaisi heitä ?

Ovatko he mielestään itse arvokkaampia kuin naiset, lapset ja vanhukset ?

Mitä se kertoo, että ei halua puolustaa heikompiaan ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


res. isoherra kirjoitti:

Ei se, käykö armeijan vai ei, tee kenestäkään toista parempaa.
Aseista kieltäytyjä voi olla paljon fiksunpi, kuin himosotilas.
Maanpuolustustahto ei kerro älystä mitään.
Sen sijaan tiukkapipoisuus ja aseinteisiinsa hirttäytyminen kertoo älynpuuttesta paljonkin.
Ja näitä tiukkapipoja tuntuu riittävän tosi paljon. Äly ei siis ole yleinen luonnonvara - ainakaan näillä palstoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu