Onko Alfat niin huonoja talviautoja kuin väitetään?
Alfa talvella?
11
2623
Vastaukset
- sbhhse
niin väittää?
- yuyuyuio
niitä väitetään?
- Saksalaisiin luottav
Ei käynnisty kuulemma ja pyyhkimet ei liiku, onko totta?
- T o s i on
Saksalaisiin luottav kirjoitti:
Ei käynnisty kuulemma ja pyyhkimet ei liiku, onko totta?
Jos ei ole auton avaimia, sitä ei saa käyntiin, eikä pyyhkijöitä liikkumaan muuten kuin väkivalloin.
- 75 T.S.
Alffa 156:nen voitti aikanaan Ruotsissa talviautotestin, taakse jäivät vulvat ym. rakkineet...
- t1etämätön
70 vai 80-luvulla?
- ywnu6nu
t1etämätön kirjoitti:
70 vai 80-luvulla?
edes jotain............... 1997-2005 valmistetuista malleista, niin...............................................
- Alfisti
ywnu6nu kirjoitti:
edes jotain............... 1997-2005 valmistetuista malleista, niin...............................................
147 toimii hyvin, 159 on jo erinomainen, siis kuin mikä muu tahansa, kaikki toimii hyvin. Saksalainen entinen BMW insinööri Karl-Heinz Kalbfell 2005 alkaen laittoi Alfan laadun uuteen kuntoon ja ns. pikkuviat ovat histoaa, ohessa linkki kaveriin, 156 oli kyllä jo melko hyvä talvella sekin..
http://www.motortrend.com/features/112_0506_karl_heinz_kalbfell/index.html
- A3SB
Jos puhutaan 156 ja uudemmista malleista niin sanoisin että ne on parempia talviautoja mitä suurin osa nykyautoista. Jos puhutaan vanhemmista malleista on niissä aistittavissa ajatus siitä että autoa käytettäisiin enemmänkin välimeren tyyppisissä oloissa mutta kyllä niilläkin pärjää ainakin paremmin kun jollakin E-sarjan mersulla.
- Laihander
Minulla on vain kahdeksan vuoden kokemus Alfoista niin talvi kuin kesäautonakin. Olen tehnyt näiden vuosien aikana havaintoja autojen käyttäytymisestä. Alfa on erittäin hyvä talviauto, Alfa lämpene nopeasti ja on todella mukavan lämmin. Alfat lähtevät hyvin käyntiin kovillakin pakkasilla. Alfojen jarrut ovat parhaasta päästä jolleivat parhaimmat. Alfan ajamisesta nauttii niin kesällä kuin talvellakin. Alfojen huoltohinnat ovat pudonneet rajusti ainakin Turun alueella kovan kilpailun johdosta.
Minua huvittaa nämä mm. Alfaa arvostelevat henkilöt ja niiden viosta kaiken tietävät, vaikuttaa kuitenkin siltä ettei näillä tyypeillä ole koskaan ollut Alfaa.
Minä olen saanut Alfasta vuosien aikana vierailta ihmisiltä yleisesti aina kehumista Alfan ulkönäöstä ja sen kauneudesta sekä hienosta kojelaudasta. Mutta on kerran käynyt toisin päinkin minulla oli aivan uusi Alfa 156, kun naapurini tokaisi, kuinka olen uskaltanut ostaa italialaisen auton itsellesi. Olin ihmeissäni ja kysyin miten niin, naapurini tokaisi tähän Alfahan ei lähde talvella käyntiin ja sitä täytyy käyttää jatkuvasti korjaamolla. Jatkoin hänelle, sen näkee sitten talvella. Talvi 2003 olikin Turun alueella kova merikin jäätyi ja pääsin ajamaan Alfalla mökilleni useampaan kertaan jäätä pitkin.
Alfa lähti aina käyntiin vaikka pakkasta oli yli -20 asteen. Naapurini ei sen talven jälkeen ottanut aiheeksi keskustelua Alfasta talviautona.
- Mito -09
Hyvin toimii myös talvella.
No, myönnettäköön. Lisäjarruvalon lasi irtosi 16tkm:n kohdalla, korjattiin toki takuuseen. Tämä onkin sitten ainut vika, mikä autossa on vajaan kahden vuoden ja 26tkm:n aikana ollut.
Ei sähkövikoja, ei moottorihäiriöitä, lämpöä riittää, edes kehyksettömien ikkunalasien kanssa ei ole ollut ongelmia talvisaikaan(toki käsittelen tiivisteet silikonilla).
On ollut vaikeempaa "varmalaatuisten" automerkkien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1221252720v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.705233Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1564444Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24754247- 1184118
- 733774
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint542843Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras242833- 572079
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko221708