Alfa talvella?

Henri Kissinger

Onko Alfat niin huonoja talviautoja kuin väitetään?

11

2659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sbhhse

      niin väittää?

    • yuyuyuio

      niitä väitetään?

      • Saksalaisiin luottav

        Ei käynnisty kuulemma ja pyyhkimet ei liiku, onko totta?


      • T o s i on
        Saksalaisiin luottav kirjoitti:

        Ei käynnisty kuulemma ja pyyhkimet ei liiku, onko totta?

        Jos ei ole auton avaimia, sitä ei saa käyntiin, eikä pyyhkijöitä liikkumaan muuten kuin väkivalloin.


    • 75 T.S.

      Alffa 156:nen voitti aikanaan Ruotsissa talviautotestin, taakse jäivät vulvat ym. rakkineet...

      • t1etämätön

        70 vai 80-luvulla?


      • ywnu6nu
        t1etämätön kirjoitti:

        70 vai 80-luvulla?

        edes jotain............... 1997-2005 valmistetuista malleista, niin...............................................


      • Alfisti
        ywnu6nu kirjoitti:

        edes jotain............... 1997-2005 valmistetuista malleista, niin...............................................

        147 toimii hyvin, 159 on jo erinomainen, siis kuin mikä muu tahansa, kaikki toimii hyvin. Saksalainen entinen BMW insinööri Karl-Heinz Kalbfell 2005 alkaen laittoi Alfan laadun uuteen kuntoon ja ns. pikkuviat ovat histoaa, ohessa linkki kaveriin, 156 oli kyllä jo melko hyvä talvella sekin..

        http://www.motortrend.com/features/112_0506_karl_heinz_kalbfell/index.html


    • A3SB

      Jos puhutaan 156 ja uudemmista malleista niin sanoisin että ne on parempia talviautoja mitä suurin osa nykyautoista. Jos puhutaan vanhemmista malleista on niissä aistittavissa ajatus siitä että autoa käytettäisiin enemmänkin välimeren tyyppisissä oloissa mutta kyllä niilläkin pärjää ainakin paremmin kun jollakin E-sarjan mersulla.

      • Laihander

        Minulla on vain kahdeksan vuoden kokemus Alfoista niin talvi kuin kesäautonakin. Olen tehnyt näiden vuosien aikana havaintoja autojen käyttäytymisestä. Alfa on erittäin hyvä talviauto, Alfa lämpene nopeasti ja on todella mukavan lämmin. Alfat lähtevät hyvin käyntiin kovillakin pakkasilla. Alfojen jarrut ovat parhaasta päästä jolleivat parhaimmat. Alfan ajamisesta nauttii niin kesällä kuin talvellakin. Alfojen huoltohinnat ovat pudonneet rajusti ainakin Turun alueella kovan kilpailun johdosta.
        Minua huvittaa nämä mm. Alfaa arvostelevat henkilöt ja niiden viosta kaiken tietävät, vaikuttaa kuitenkin siltä ettei näillä tyypeillä ole koskaan ollut Alfaa.
        Minä olen saanut Alfasta vuosien aikana vierailta ihmisiltä yleisesti aina kehumista Alfan ulkönäöstä ja sen kauneudesta sekä hienosta kojelaudasta. Mutta on kerran käynyt toisin päinkin minulla oli aivan uusi Alfa 156, kun naapurini tokaisi, kuinka olen uskaltanut ostaa italialaisen auton itsellesi. Olin ihmeissäni ja kysyin miten niin, naapurini tokaisi tähän Alfahan ei lähde talvella käyntiin ja sitä täytyy käyttää jatkuvasti korjaamolla. Jatkoin hänelle, sen näkee sitten talvella. Talvi 2003 olikin Turun alueella kova merikin jäätyi ja pääsin ajamaan Alfalla mökilleni useampaan kertaan jäätä pitkin.
        Alfa lähti aina käyntiin vaikka pakkasta oli yli -20 asteen. Naapurini ei sen talven jälkeen ottanut aiheeksi keskustelua Alfasta talviautona.


    • Mito -09

      Hyvin toimii myös talvella.
      No, myönnettäköön. Lisäjarruvalon lasi irtosi 16tkm:n kohdalla, korjattiin toki takuuseen. Tämä onkin sitten ainut vika, mikä autossa on vajaan kahden vuoden ja 26tkm:n aikana ollut.
      Ei sähkövikoja, ei moottorihäiriöitä, lämpöä riittää, edes kehyksettömien ikkunalasien kanssa ei ole ollut ongelmia talvisaikaan(toki käsittelen tiivisteet silikonilla).
      On ollut vaikeempaa "varmalaatuisten" automerkkien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe