Unet saavat aiheensa usein edellisen päivän tuntemuksista. Viimeksi näkemäni uni on esimerkki tästä.
Katsoin unessa peilistä omaa kuvaani. Naamahan oli aivan uskomattoman ruokkoamaton. Oli jos jonkinlaista pattia, arpea, silmät verestivät, ilme epätoivoinen ja ahdistunut.
Selitystä: Katsoin myöhään illalla kuvaani peilistä. Onko tuo metsärosvon naama muka omani, hymähdin sille hyväksyvästi; ei hätää, on jo elämän viimeinen neljäsosa pitkällä.
Unien aiheista
4
215
Vastaukset
- -------
Totta. Itselleni tulee monesti joku uni yhden yön viiveellä. Saatan nähdä unta aiheesta, joka liittyy ei edelliseen, vaan sitä edelliseen päivään. Olenkohan vähän hidas, vai mistähän moinen johtuu? :D
Viime yönä tosin näin unta Venäjästä ja se johtui siitä, että olin edellisenä iltana katsonut elokuvan, jossa huijattiin yhden naisen olevan Venäjältä kotoisin. Kerrankin tuli siis uni ihan aikanaan.Unet näyttävät toimivan turvallisuusreserveinä. Mitä ankarammin tulee pataan valveilla ollessa, sitä kompensoivempina uniaiheet tulevat nukkuessamme näytille.
Unet voivat heittää niin humoristisia tilanteita nukkujalle, että niitä ei naama peruslukemilla voi muistaa. Jos vastaavasti heität liikaa vapaalle niin jo aito 'unilukkari' näyttää keskisormea; pientä tolkkua tyyppi.- ---------
capt.cöpenick kirjoitti:
Unet näyttävät toimivan turvallisuusreserveinä. Mitä ankarammin tulee pataan valveilla ollessa, sitä kompensoivempina uniaiheet tulevat nukkuessamme näytille.
Unet voivat heittää niin humoristisia tilanteita nukkujalle, että niitä ei naama peruslukemilla voi muistaa. Jos vastaavasti heität liikaa vapaalle niin jo aito 'unilukkari' näyttää keskisormea; pientä tolkkua tyyppi.Eli selittäisitkö saman selkokielellä? Meinaatko, että jos ottaa liian rennosti elämässään, niin unet tulevat viiveellä? Oli vähän liian paljon kielikuvia käytetty, niin en tiedä sainko ihan tolkkua tekstistäsi.
--------- kirjoitti:
Eli selittäisitkö saman selkokielellä? Meinaatko, että jos ottaa liian rennosti elämässään, niin unet tulevat viiveellä? Oli vähän liian paljon kielikuvia käytetty, niin en tiedä sainko ihan tolkkua tekstistäsi.
Olen amatööri uni-ilmiöiden selittämisessä; aivan stetsonista heitän näiden 'kevyemmän luokan' unien olevan yksilöllisiä. Riippu kai 'yliminätaseesta', eli "omantunnon" ankaruusasteesta.
Mitä omia unia olen seurannut, unielämä näyttää palkitsevan kohtuullisen elämänpolun kulkemista, mutta unet hyvin selvästi lällättävät ja tuomitsevat 'lavean tien kulkemisen'.
Usein uneni tapahtuvat aivan uppo-oudoissa maisemissa. Tätä tulkitsisin niin, että moni asia on vielä hakusessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952043
- 1331138
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34721ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522