Lähes kaikista uskonnoista löytyy uskonnollinen auktoriteetti, joka voi olla tästä tai toisesta todellisuudesta. Auktoriteetti voi olla historiallinen uskonnon perustaja ja/tai levittäjä, hän voi olla elävä johtohahmo kuten pappi yms, tai sitten hän voi vaikuttaa toisesta todellisuudesta jonkun tai joidenkuiden ihmisten välityksellä.
Uskonnollinen elämä vastaa tarpeeseen kohottaa ihminen itsensä yläpuolelle, jotta hänen elämänsä tuntuisi arvokkaammalle kuin siinä tapauksessa, että hän noudattaisi vain omia mielijohteitaan. Uskonnollisessa elämässä uskomukset ilmentävät tätä elämää mielikuvien avulla, riitit puolestaan säätelevät ja organisoivat toimintaa tässä elämässä.
Kuka todistaa uskomme oikeaksi? perustelut. kiitos
Uskonnollinen elämä vastaa tarpeeseen kohottaa ihminen itsensä yläpuolelle, jotta hänen elämänsä tuntuisi arvokkaammalle kuin siinä tapauksessa, että hän noudattaisi vain omia mielijohteitaan. Uskonnollisessa elämässä uskomukset ilmentävät tätä elämää mielikuvien avulla, riitit puolestaan säätelevät ja organisoivat toimintaa tässä elämässä.
Kuka todistaa uskomme oikeaksi? perustelut. kiitos
Vastaukset 4
Vanhimmat
Riitillä on tietty suorittamistapa ja se voi olla yksilön tai yhteisön suorittama. Useimmiten riitin suorittaa tehtävään erikoistunut henkilö pappi tai saarnaaja.
Lesta riitti on pöntössäkäynti jossa synnit saa anteeksi.
Toisessa paikassa sanotaan , totuuden henki , eikai se vähempi riitä.
Pyhähenki.
Jokaisen pitää itse kokea, haistaa ja maistaa.
Usko tulee kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta.
Jeesus oli myös Lestadiukselle auktoriteettina hänen eläissään.
Toki on tunnustettava, että joukossamme on aivan liian paljon fanittajia Lestadiuksellekin, vaikka todellisuudessa tietävät hänen opetuksiaan hyvin hatarasti. Lestadiusta OIKEASTI alettiin halveksimaan jo hyvin varhain sittemmin hurnmahenkiseksi muodostuvassa herätyksessä. Niinpä 1900 luvun vaihteen lähestyessä valtataistelun aikaansaamat hajaannukset hajaannusten perään, ovat repineet liikkeen 18 eri osaan, jossa lähes kaikki ryhmät toumitsevat toinen toisensa helvettiin ja vain itsensä kelpuuttaisivat taivaaseen. Tällainen oppi ei todellakaan ole alkuperäistä lestadiolaisuutta, vaan ihan jotakin muuta.
Vuodenvaihde 1853-1854:
Heräys oli alkanut 1845-46.
Silloin oli kauhean suuret seurat Sakon talossa. Matarengista, Tärännöstä, Jellivaarasta, Kittilästä oli ihmisiä Sakon talossa?. Kolme riihtä lämmitettiin lämpimiksi, niissäkin oltiin yötä? Oli saarnamiehenä myös Parka-Heikki. Ja täällä on silloin kristillisyys tutkittu, ja sitten on synnit julistettu anteeksi. Raattamaa sen aloitti. Laestadiuksella se on ollut semmoista papinhoitoa. Mutta Kitkiöjoessa se tutkittiin sitten Sakon talossa ja kattottiin?, jatkaa Hilta Parkajoki, ?että ihmisillä on oikeus Jumalan puolesta tojistaa synnit anteeksi.