Jos JUmala olisi olemassa

Jos jumala olisi olemassa en voisi koskaan antaa anteeksi Jumalan tekemiä hirmutekoja, miljoonien viattomien lasten, naisten ja miesten murhaamista, raiskausta ja kidutusta, kaikki mitä on uskonnon vuoksi tehty. Ei ole mitään kammottavampaa kuin uskonto ja kristinusko on aina ollut kaikkei kammottavin. Milloin poltettu noitina milloin kidutettu muuten. Hitlerit ja Stalinit ja Saddamit tuntuvat aika kivoilta sediltä kristittyjen Jumalaan verrattuna. Mitä pahempaa voisi saatana tehdä kuin mitä kristittyjen teurastaja Jumala on tehnyt?
4110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pahaa maailmassa. Ehkei paha kuitenkaan ole Jumalan syytä?

Äänestä
  • Jos Jumala on luonut kaiken, niin kaiken täytyy olla Jumalan syytä. Eihän Jumala tietenkään ole täydellinen, ja joutuikin tekemään "varasuunnitelmia". Niitä täydellinen ei olisi tarvinnut. Henkilökohtaisesti toivotan Jumalan alimpaan helvettiin homoseksuaalin äpäräpoikansa kanssa. Onko minulla varaa uhota Jumalalle? On, minä olen olemassa, Jumala ei. Jumala "paineli" Jaakobin kanssa, minä olen peräänantamaton.

    Äänestä

"Jos jumala olisi olemassa en voisi koskaan antaa anteeksi Jumalan tekemiä hirmutekoja, miljoonien viattomien lasten, naisten ja miesten murhaamista, raiskausta ja kidutusta, kaikki mitä on uskonnon vuoksi tehty."

Oletat, että Jumala tekisi noin, jos Hän olisi olemassa?

Äänestä

Onko tosiaankin tiede puhtaasti järjen edustaja? Vaativathan kaikki teoriat ja olettamukset uskoa niihin. Myös todistusaineistot edellyttävät tulkintaa.

Eikös kristillinen usko ole erittäin järkevää, vaikka se onkin maailmalle hullutus? Uskomatta jättäminen ja helvettiin meneminen olisi sen sijaan järkeä vastaan. Usko ja todellinen järki eivät siis ole ristiriidassa.

Eivätkös tieteen tulokset ole muuttuvia, kuten olemme aikojen saatossa huomanneet? Onko jotenkin väärin opettaa esimerkiksi maailman synnystä vaihtoehtoisia teorioita?

Mikä Himangan seurojen ohjelmassa on muka liberaalista? Raamatussakin käsitellään yhden aiheen sijasta monia. Myös Raamatun kirjat on otsikoitu, samoin esim. Rauhan Sana -lehden kirjoitukset.

Esirukouksien väittäminen turhiksi on Raamatun vastainen harhaoppi. Oppi siitä, että Jumala ei vaikuta enää maan päällä, on myös antikristillinen. Tälllaisten mielipiteiden esittäminen nimimerkillä "lestadiolainen" on suoranaista pilkkaa lestadiolaisuutta kohtaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


... ... ... kirjoitti:

Jos jumala olisi olemassa en voisi koskaan antaa anteeksi Jumalan tekemiä hirmutekoja, miljoonien viattomien lasten, naisten ja miesten murhaamista, raiskausta ja kidutusta, kaikki mitä on uskonnon vuoksi tehty. Ei ole mitään kammottavampaa kuin uskonto ja kristinusko on aina ollut kaikkei kammottavin. Milloin poltettu noitina milloin kidutettu muuten. Hitlerit ja Stalinit ja Saddamit tuntuvat aika kivoilta sediltä kristittyjen Jumalaan verrattuna. Mitä pahempaa voisi saatana tehdä kuin mitä kristittyjen teurastaja Jumala on tehnyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu