Parkanon katsastusaseman katsastuksen ja päästöjen mittaus 102euroa!! Viimevuonna samaa autoa katsastaessa pääsin muistaakseni alle 90 eurolla. Voiko hinnat todella pompsasta näin hurjasti vuoden aikana. Samaista auton räppänääni ensimmäistä kertaa katsastaessa Parkanon katsastusasemalla maksoin tästä pakollisesta huvista muistaakseni 62 euroa ja aikaa tuosta ekasta kerrasta on varmaankin 6 vuotta. Taitaa Parkanolaiset maksaa katsastuksesta Suomen korkeimpia hintoja. Kaverini maksoi samasta huvista Seinäjoella noin 80 euroa tänä keväänä... Ensivuonna taidan ajella vähän kauemmaksi halvempien hintojen perässä.
Katsastuksen hinta Parkanossa
autoilija1111
241373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
autoilla Seinäjoelle, jossa tänäkin keväänä katsastuksen hinta oli n. 50 erkkiä pakokaasupäästöineen eräällä katsastusasemalla. Samalla tulee shoppailutkin hoidettua ;)
Joo, aloittaja on aivan oikeassa. Ihmeelliseksi asian tekee, että asiakkaan elättämä ravintoketju on yhtä pitkä kuin naapuritontin autokorjaamolla, korjaamon hinta on noin kolmasosa katsastuksen tuntihinnasta ja tilat on suunnilleen samanlaiset. Molemmat on liikeyrityksiä, joiden tarkoitus on tuottaa omistajilleen voittoa mutta katsastuspuolella kilpailu ei oikein toimi. Kerran vuodessa oma auto on käytävä ostamassa uudelleen itselle. Tässä tapauksessa aion äänestää jaloillani ja Seinäjoen "Villi länsi" kutsuu, jälkitarkastuskin on 0 euroa.
kävin keväällä katsastusmies asemalla lielahdessa katsastus 38€ kun pakokaasut mittautin autolahtisella n.20€. 100% rahoista jää suomeen kun a1 ja k1 asemilta se 100€ lähtee ulkomaille saman tien! lisäksi lielahdessa odotelessa sai tuorreet kahveet isoilla viinereillä. meidän kahta autoa en enään parkanossa katsasta!
Pääsit halavalla. Kyllä nyt kelpaa körötellä töämiehen? Koko vuoasi on pelastettu kaaras on leima.
Tyämies leikkii porvaria? Omistaa sitä ja tätä pesee pellijumalaa mutta ja mutta,kun katsastaa tarvis
niin kallista voi ja voi. Luuleeko tyämies et pikkuporvarin elämä on helppoa???? OO oikein rehti tyämies
niin sitten on sinulle kallis maailma?
kyllä sitä työmiehen autonkotteron katsastushinnalla vaan on merkitystä! 50 on vähemmän rahaa kuin 100 näin yhtäkkiä laskettuna! Maksatko sinä nettipeelo sitten joka artikkelista elämässäsi kalleimman hinnan mitä joku ilkiää pyytää? Tuskin! Törkeää ylihinnoittelua tuo Parkanon katsastushinta on! Tampereella minä ainakin katsastan kotteroni, tuo Seinäjoki on edullinen kans. Mutta ei se hullu ole joka pyytää, vaan se joka maksaa, niin se on!
22,- eurolla taitaa olla parempi jos vaihdat räppänäsi polkupyörään. Ei taida olla sinulle väliä vaikka ajaisit epäkuntoisella autolla vaaratilanteen jos ei ole varaa edes katsastukseen.
mitä keskustelun tasoa! onhan se vaan tyhmää maksaa liikaa! iltalehdessäkin kun vertailtiin katsastus asemien hintoja parkano oli muistaakseni 5. kalleimman joukossa. onhan sen nyt kaikki huomanneet kun teollisuustiellä ajelee niin eipä sielä katsastus asemalla oikein ikinä autoja ole, paitsi kavereitten meset jotka esittävät rahamiestä! yhtä laadukasta se katsastus on muuallakin. ja tämä 22,- eurolla mies ei varmaan ymmärrä itsekkään mistä puhuu!
Miten ihmiset voi ymmärtää aloittajan tekstin niin väärin, että vastaus on tuommoinen. Minusta tuntuu, että sinun räppänässäsi on jotain vikaa.
tosiaan jonkun räppänässä on jotain vikaa jos ei ymmärrä että täällä keskustellaan katsastamisen törkeän kalliista hinnasta parkanossa. kun vastausten tasosi on sitä että ihminen on köyhä ja tyhmä jos katsastaa autonsa muualla kuin parkanossa. niin kummankohan räppänä tässä on tukossa?
Nimenomaan, ymmärsin aloittajan pointin, mutta ymmärsitkö sinä minun ja kirjoittajan kelle vastasin!!??
Ei Parkanon katsastusasemalla välitetä hittojakaan, jos muutamat valveutuneet käyvät katsastamassa autonsa edullisemmilla konttoreilla. Näillä hinnoilla pärjää vähän pienemmälläkin asiakaskunnalla. Suurinosa ei kuitenkaan vertaile hintoja, puhumattakaan että lähtisivät Seinäjoelle, Tampereelle tai Poriin, autoansa katsastamaan. He vain purevat hammasta ja alistuvat kohtaloonsa.
Näin se bisnes pyörii Parkanossa - vähän joka alalla.
ei minulla ainakaan ole aikaa ajella sataa kilometriä jonkun kympin takia!
Uskoisin että kovin moni muukaan ei ajele! Autollahan on 3kk katsastamis aika. eli sitä ei tarvi katsastaa sinä päivänä kuin rek.otteessa lukee! ;) ja jos käy muutamia kertoja vuodessa esim. ostoksilla seinäjoella tai tampereella niin samalla sen auton käy katsastamassa, jää ylimääräistä shoppailu rahaa n.50€
kotiseudun hyväksi.
Olen valmis maksamaan tuotteissa ja palveluissa kohtuullisen "parkanolisän". On selvä asia ettei paikalliset yrittäjät pysty kilpailemaan internetin, tai suurten kaupunkien kanssa tasapuolisesti, mutta kun tuntuu siltä, että tämä lisä on itsestäänselvä kaikessa ja varmasti riittävä. Voisi ajatella että Parkanossa olisi sijaintinsa puolesta mahdollisuuksia kilpailla ja haalia asiakaskuntaa muualta, eikä aina vedota pieniin markkinoihin.
Jos joudun maksamaan tuotteesta kolmanneksen enemmän, kuin sama tuote maksaa naapurikunnassa, on turha vedota minun kotiseuturakkauteen, jotta ostaisin tuotteen paikalliselta.
Minä käyn katsastamassa autoni Seinäjoella, vaikka siitä tulisi enemmän kustannuksia, kun mitä katsastus maksaisi Parkanossa. Ei tollasta kusetusta tarvi niellä. Millä helvetillä ne perustelee tuon jälkitarkastuksenkin 29€ hinnan? Seinäjoella sekin on ILMAINEN. Ei sitä nyt sentään ilmaiseksi tarvitsisi tehdä, mutta että 29€, n. 5 minuutin hommasta, eikä tarvitse yleensä kuin kurkata autoa. Tuolla 29€ käy Seinäjoella näyttämässä autonsa uudestaankin.
Siinäpä vähän mallia hinnasta, katsastus ja bensa-auton päästöt samaan hintaan kuin pelkkä jälkitarkastus Parkanossa. Voi kun tuo ketju laajentaisi tännekin...
http://www.q-katsastus.fi/joensuu.html
Kyllä vertailu kannattaa:
Katsastus Pirkanmaalla
http://www.katsastushinnat.fi/kalleimmat.php?maakunta=6&kayttovoima=bensiini
Katsastus Etelä-Pohjanmaalla
http://www.katsastushinnat.fi/kalleimmat.php?maakunta=14&kayttovoima=bensiini
Satakunnassa/Kankaanpää
http://www.katsastushinnat.fi/kalleimmat.php?maakunta=4&kayttovoima=bensiini
"Useat katsastusasemat menevät lakkoon tiistaina 1. kesäkuuta. Valtakunnallinen lakko alkaa A-Katsastuksen ja Yksityiset K-asemat Oy:n katsastusasemilla aamuseitsemältä."
http://plaza.fi/kotimaa/katsastusasemia-lakkoon-ajokorttien-saanti-jaissa
sinä sitten tilaat esim työntekijänkin sen mukaan kuka eniten laskuttaa? Taidat todellakin kuulua tuohon 1% prosenttiin jolla on paalikaupalla tuohta? Oikeassa elämässä kyllä rahamiehet tai naiset hyvinkin tarkkaan vertaavat hintoja. Kilpailun puute Parkanossa tietysti tekee nuo hinnat, kuten alalla kuin alalla jos vain yksi yritys paikkakunnalla on. Niin hyvää palvelua tuolta Parkanon katsastussemalta ei saa, että puolta enemmän mitä muualla kannattaa maksaa. Tuotahan voisi verrata vaikka bensaasemaan toisessa esim 1.50 ja toisessa 3.00 kummassakkohan autoilijat poikkeavat?
Katsastutin autoni Kankaanpäässä ; yksityisellä asemalla hinta paljon pienempi kuin Parkanossa ja Seinäjoella
pienempi se hinta siis?
Katso ylempää Kannattaa verrata kirjoitus, sieltä voit verrata.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/kilpailun-lisays-voisi-tuoda-tolkkua-katsastushintoihin/181410