Kalat kuolevat muutaman päivän sisään

Harrastaja123

Hei! Mistä johtuu, että minulla parvessa olleet kalat (kiilakylki, leväbarbi, platy) ovat kuolleet yhtäkkiä muutaman päivän kuluessa, ja jäljelle jää vain yksi lajin edustaja porskuttamaan terveenä? Tällä hetkellä akvaariossa on yksi leväbarbi, yksi platy ja yksi kiilakylki.

Akvaariokaupassa myyjä epäili suolan vähyyttä ja neuvoi antamaan suolaa, sillä esimerkiksi platyt tulevat murtovesistä ja tarvitsevat suolansa - ne pystyvät tuottamaan sitä itse, mutta suolan tuottaminen vie voimat ja tekee platyistä lyhytikäisen. Voisiko sama vaivata kiilakylkiä ja leväbarbia?

1

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Kauppias pahasti hakoteillä .. lueppas tuo juttu ja vastaa kysymyksiin tähän ketjuusi mahdollisimman tarkoilla vastauksilla .. http://keskustelu.suomi24.fi/node/8396398 .. koitan jeesata parhaani mukaan.

      Jos platyt olisivat luonnon muotoja ja pyydystetty 100% murtovesi alueelta ne vaatisivat vedeltä sen suolapitoisuuden mihin ovat tottuneet, kalat eivät itse osaa tuottaa suolaa ;)
      Platyja viljellään yleensä makeassa vedessä joten ne eivät vaadi tuota suola lisäystä elääkseen onnellista elämää koti akvaarioissa :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      120
      2328
    2. 133
      1874
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      103
      1202
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      76
      1088
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      81
      990
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      986
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe