Lihavat äidit vaarantaa vauvan

2206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

että raskausajan diabetes johtuu vain siitä, mitä raskausaikana syö. Minulle tuli raskausajan diabetes kun odotin yksi syy oli luultavasti perintötekijät. Kuitenkin se paheni pahenemistaan vaikka söin ravintoterapeutin antaman dietin mukaan. Aamupalanakin pelkkä kaurapuuro nosti sokerit 8-10, joka ei ole normaalia.

Nykypäivänä suurin ongelma on se, että äitiysneuvolassa kukaan ei tee mitään! Minäkin vein usein sokerimittaus lapun, jossa oli monta kohonnutta arvoa. Kukaan ei tehnyt mitään. Sisätautilääkäri kysyi, miksen ole aiemmin ottanut yhteyttä, sanoin että olenhan minä. Monesti olen valittanut, kuinka sokerit eivät pysy tasoissa. Hän oli todella tuohtunut siitä, ettei kukaan tehnyt mitään. Insuliinit aloitettiin vasta aivan viime tinkaan, eli periaatteessa niistä ei ollut mitään hyötyä. Ja toisekseen eivät nekään enää auttaneet, vaan piti nostaa kerta-annosta joissakin ateriapistoissa.

Joten tuo on täyttä hölynpölyä, kun joku puhuu syyllistävään sävyyn. On toki äitejä, jotka eivät edes viitsi yrittää syödä kuten dietti sanoo, mutta kaikilla se ei auta. Ja suurin syy tähän on terveydenhuolto, kun siellä päässä he eivät mitään tee vaan automaattisesti olettavat, ettei äiti noudata ohjeita. Niin minunkin kohdallani oli. Naurettavaa.

Niin ja lisään kuitenkin, että lapsessani ei ollut mitään vikaa. Terve tyttö syntyi, vaikka kärsinkin raskausajan diabeteksesta jo keskiraskauden ajoilta asti. Enkä tajua miksi tämä on niin suuri haloo, enemmän esim. tupakoivat äidit vahingoittavat lastaan ja vieläpä sen tekevät tietoisena riskeistä, vaikka he voisivat lopettaa ihan jos vaan tahdonvoimaa löytyisi!

Äänestä
  • tarkoitukseni ei ollut sanoa, että suurin syy on terveydenhuolto, mutta oman kokemukseni perusteella voin kuitenkin sanoa, että osasyy se on. Jos minunkin tilanteessani asiaan olisi joku puuttunut aiemmin, olisi asia voinut olla täysin eri. Insuliinit olisivat oikeasti voineet auttaakin, mutta jos ne aloitetaan vajaa kuukaus ennen laskettua aikaa, niin ei siinä ihmeitä aikaan saa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


terveyden kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/ylilaakari-lihavista-vauvoista-niiden-voisi-melkein-kuvitella-lahtevan-saman-tien-kouluun/179631

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu