Lisäeläkkeellä omaisilta perinnöt pois

Nyt kaavaillaan suuren luokan liiketoimintaa valtiovallan tukemana. Lisäeläke myönnettäisiin jos vakuudeksi annetaan omaisuutta. Eiköhän valtiovallan tehtävänä ole pitää huolta eläkeläisistään, kaikille taattava sen suuruinen eläke jolla tulee toimeen. Elinkustannukset on nostettu pilviin ja nyt aiotaan viedä vanhuksilta laillistetusti heidän työllä ja hiellä rakentamansa / hankkimansa omaisuus. Kepulikonstein.. Voi aikoja, voi tapoja..

Alla Iltalehden uutisointi asiasta:

"Valtiovarainministeriö valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi asunnon tai muun kiinteän omaisuuden muuttamisen elinikäiseksi lisäeläkkeeksi.

Nykyisin oman asunnon voi muuttaa lisäeläkkeeksi sopimalla asiasta pankin kanssa.

Helsingin Sanomat kertoo, että uudesta mallista hyötyisivät pitkään elävät ja vakuutusyhtiöt.

Vakuutusyhtiö kantaisi riskin siitä, että vakuutettu saattaa elää pitkään. Lisäeläkettä kun saisi sen jälkeenkin, kun vakuudeksi annetun omaisuuden arvo olisi katettu.

Uudessa mallissa häviäjän rooliin jäisivät lyhyen aikaa elävät ja perilliset. Jos omaisuus muutetaan vakuudeksi, se olisi kokonaan pois kuolinpesästä, vaikka kaikkea ei ehdittäisikään maksaa.

Vakuutusyhtiöt odottavat lehden mukaan elinikäisestä lisäeläkkeestä isoa liiketoimintaa."

5

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha faktori

      Jos toteutuu niin minä ainakin lasketan mitä jää verojen ja muun jälkeen lisäeläkkeeksi. Tuossa kuulin sattumalta kun pojan muija jo laski kuinka paljon he saavat asunnostani sitten kun minä potkasen tyhjää. Olenkin jo muutenkin päättänyt myydä tämän asunnon ja lähteä Filippiineille elämään leveästi. Kyllä 4h k p p 2aat:sta sen verran saa että eläkkeen lisäksi pärjää oikein hyvin.
      Aloittaja lienee juuri näitä jotka odottavat jotain asuntoperintöä ja nyt kun vanhoille annetaan mahdollisuus hyötyä jopa 40 vuoden säästämisestä itse niin sehän on ihan väärin.
      Minkälainen moraali aloittajalla on? Olisi paljon parempi kysymys.

      • Minkäänlaisia perintöjä mistään, tietääkseni. Luuletko tosiaan että nämä vakuutusyhtiöt harjoittavat hyväntekeväisyyttä toiminnallaan? Ehei.. Tarkkaan laskelmoitua toimintaa niin valtiovallalta kuin vakuutusyhtiöiltäkin. Normaalien vanhempien tarkoituksena on aina ollut turvata perillistensä hyvinvointi- tulevaisuus, jonka vuoksi on hankittu omaisuutta. Nyt on tarkoituksena saattaa eläkeläiset niin ahtaalle toimeentulonsa kanssa että on pakko suostua vakuutusyhtiöiden harjoittamaan "hyväntekeväisyyteen".


      • Vanha faktori
        MagnusVonLagerbom kirjoitti:

        Minkäänlaisia perintöjä mistään, tietääkseni. Luuletko tosiaan että nämä vakuutusyhtiöt harjoittavat hyväntekeväisyyttä toiminnallaan? Ehei.. Tarkkaan laskelmoitua toimintaa niin valtiovallalta kuin vakuutusyhtiöiltäkin. Normaalien vanhempien tarkoituksena on aina ollut turvata perillistensä hyvinvointi- tulevaisuus, jonka vuoksi on hankittu omaisuutta. Nyt on tarkoituksena saattaa eläkeläiset niin ahtaalle toimeentulonsa kanssa että on pakko suostua vakuutusyhtiöiden harjoittamaan "hyväntekeväisyyteen".

        Mutta tiedän että jos vakuutusyhtiöt tuollaiseen ryhtyvät, sen tarkoitus on TIETYSTI tuottaa voittoa.
        Miksi "normaalien" vanhempien pitäisi kituutella eläkkeellään lastensa eteen. Jos kerran, kuten minä tein, koulutin poikani maksamalla hänen opintonsa hyvään ammattiin,pitäisi vielä jatkaa hänen hyysäämistään. Hänellä on monta kertaa paremmat lähtökohdat kuin minulla. Minä en saanut perinnöksi muuta kuin rikkinäisen rannekellon. Miksi minun pitäisi muka tehdä pojalle joku kullalla silattu polku?
        Ja muutenkin lueskeltuani tuolla sinun nimimerkillä kirjoittamiasi juttuja olen tullut siihen tulokseen että kaikki ei ole sielläkään kohdallaan.
        Minulla menee hyvin. Älä vaan heti haasta minua oikeuteen kun näin on.


      • TuunariTimppa
        MagnusVonLagerbom kirjoitti:

        Minkäänlaisia perintöjä mistään, tietääkseni. Luuletko tosiaan että nämä vakuutusyhtiöt harjoittavat hyväntekeväisyyttä toiminnallaan? Ehei.. Tarkkaan laskelmoitua toimintaa niin valtiovallalta kuin vakuutusyhtiöiltäkin. Normaalien vanhempien tarkoituksena on aina ollut turvata perillistensä hyvinvointi- tulevaisuus, jonka vuoksi on hankittu omaisuutta. Nyt on tarkoituksena saattaa eläkeläiset niin ahtaalle toimeentulonsa kanssa että on pakko suostua vakuutusyhtiöiden harjoittamaan "hyväntekeväisyyteen".

        niin että nämä tienaavat itse omaisuutensa, eivätkä odottele korppikotkina vanhempiensa kuolemaa, josta sitten verissäpäin taistelevat.


    • Ei perintöä tänne

      perilliset tehkööt itse töitä ja hankkikoot omaisuutensa. Jääpähän turhat perintöriidat pois. Jos vanhukset pitäisivät omia lapsiaan niin hyvinä tyyppeinä, niin jättävät varmaan näille perintöä suoraan. Erittäin hyvä idea, mielestäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      45
      5851
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      48
      5356
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3728
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3675
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      96
      3376
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3136
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2894
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      58
      2746
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe