Pekkarisen risupaketti sähköyhtiöille!

cs-tonttu

Tekniikka ja Talous lehti 30.04.2010 sivu 8 /
Metsäyrittäjät pettyivät risupakettiin

Koneyrittäjien puheenjohtaja Asko Piirainen :

”Puu ei lähde liikkeelle, jos tukiaiset menevät laitospäähän"

Pekkarinen järkyttävä suunnitelma on rahoittaa sähköyhtiöiden ydinvoimalat ns. ”risupaketin” valtiontukiaisilla!!!!!

Eipä ihme, että Katainen sanoi nyt viikonloppuna: " me tarvitsemme molemmat." Mitä ilmeisemmin hän tarkoitti suuria ydinsähköyhtiöitä sanoessaan: "ME tarvitsemme molemmat"?
Risupaketin tukiaisten laitetaan maksamaan ulkomaalisten ydinvoimala hankkeet, että voidaan rahoittaa vientisähkö suoraan valtionkassasta ja kansa maksaa!

Metsäkoneyrittäjät ja metsänomistajat pettyivät risupakettiin.
"Ylin puolen metsäkoneyrittäjien tuos jäi viimevuodelta miinukselle."

Pekkarinen pettää mennen tullen maaseudun äänestäjät.

Ilmeisesti koko "risupaketti" on rivikansanedustajille täysin salaisuus. Kreikan malli on Kokoomuksen ja Keskustan tapa toimia eli valtion kassa tyhjennetään, mutta meillä sen tekee suuret pörssiyhtiöt!!!!!!!!!

5

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaupassa, sähköllä

      Nyt sinulla on tilaisuus äänestää ydinvoimasta kaupassa ja sähkösopimuksella
      1) Jätä kauppaan Fennovoiman omistajien
      Valio, Atria, Myllyn Paras, S-ryhmän Rainbow, K-ryhmän Pirkka -tuotteet
      ja vältä S- ja K-kauppoja

      Valitettavasti S- ja K-ryhmä ovat aika monopoli.
      Toisaalta k.o. kauppojen omien tuotteiden välttäminen esim Rainbow ja Pirkka auttavat myös.

      Niiden tärkiempiä kilpailijoita ovat
      Lähikaupat: Siwa, Valintatalo, ja Euromarket
      ja saksalainen Lidl
      Paikallisesti esim Stockman ja Keskinen tms

      Valion (maito, juustot jne) ja Atrian (makkarat, liha, jne) välttäminen tuntuu/näkyy Keskustassa, jos saataisiin vaikutusta ennen eduskunnan äänestystä.
      Keskusta on Matin ja Maurin atomikelkassa, vaikka puolueen nuoret ansiokkaasti vastustavat.

      2) Vaihda sähkösi pois TVOn Fortumin ja E.ON:n, Vantaan ja Helsingin energian ja muiden Fennon www.fennovoima.fi paikallissähköyhtiöistä.
      Vaihtoehtoina ovat vaikka ekosahko.fi, muut paikallisyhtiöt tai ruotsalaisen Vattenfallin tuuli- tai vesisähkö.

      http://www.mythbustersforum.com/viewforum.php?f=140
      Facebook Atomi-Boikotti:
      http://www.facebook.com/pages/Atomi-Boikotti/128474370501810?ref=ts

      • cs-tonttu

        Valta sokaisee ja tekee tavattoman ylpeäksi ja laittaa näyttelemään tietoviisasta, tietenkin he luulevat, että kansa on niin tyhmää, että uskoo heidän valheelliset väitteensä. Vain sopulikansanedustajat uskovat jotka ovat vaalirahalla laitettu hiljaiseksi ja äänestämään mitä mafia käskee.

        Voidaanko Suomea pitää vielä demokraattisena maana, missä on toimiva oikeuslaitos?




        Kansanedustajat ovat voin välttämätön paha puolenjohtajien kumileimasimina, kun nämä pääjehut ajavat suurteollisuuden ja EU:n etua.

        Kansanedustaja on aivan liian harhaanjohtava nimitys näistä puoluekurin sisäisesti tappamista sopuliedustajista, jotka eivät edusta kansaa ja vielä vähemmän kansan etua .

        Sitten ihmetellään, miksi ihmiset kuolee syöpään ja valtionkassa on tyhjä.



        http://riikkasoyring.blogit.uusisuomi.fi/2010/04/03/ydinvoima-tunkee-luihin-ja-ytimiin-osa-12/
        Ydinvoima tunkee luihin ja ytimiin, osa 1/2
        3.4.2010 15.24 | Riikka Söyring | Yleinen
        … sekä vie kuluttajan selkänahan.
        Taannoin s-postiini räpsähti kirje Ranskasta. Lähettäjä oli Réseau Sortir du Nucléaire. Kirje sai minut paneutumaan ydinvoima -puolesta ja vastaan argumenttien selvittelyyn.
        Ranskasta tullut kirje varoittaa, että EPR-reaktori (jota tyyppiä myös Olkiluoto 3 eli OLK3 edustaa) on altis ydinvoimalaonnettomuudelle jo käynnistyshetkellä. EDF:n (Electricité de France) ja Arevan omienkin laskelmien mukaan reaktorin RIP (Instant Return to Power) kontrollisysteemi voi aiheuttaa onnettomuuden (1). Sen lisäksi ydinvoiman puolesta esitetyt turvallisuusväittämät on osoitettu vääriksi (2-10). Ranskalainen, ydinvoimaturvallisuudesta vastaava ASN on pidetty yhtä pimennossa Arevan tiedossa olleista riskitekijöistä kuin muidenkin maiden vastaavat turvallisuuselimet.
        Terveysriskit
        Vuonna 2005 The National Academy of Sciences (NAS) julkaisi raportin säteilyn riskeistä. Raportin nimi on BEIR VII report. Raportin mukaan naisten syöpään kuolleisuus säteilylle altistumisen seurauksena on 37,5% korkeampi kuin miehillä (11) Lapsilla riskit ovat vielä korkeammat (12). Loppupäätelmässä todetaan, että säteilyn vaikutuksen kumuloituminen moninkertaistaa riskit.
        Tuoreempi raportti löytyy Saksasta. KiKK-tutkimus koski ajanjaksoa 1980-2003.
        Lääketieteellisen fysiikan tohtori ja Bremenin yliopiston emeritaprofessori Inge Schmitz-Feuerhake pohdiskelee Helsingin Sanomien pääkirjoituksessa seuraavasti: ”Saksassa on jo useita vuosikymmeniä puhuttu leukemian lisääntymisestä ydinvoimaloiden ympäristössä. Viime aikoina keskustelua on herättänyt lasten leukemiatapausten silmiinpistävä kasvu vuodesta 1990 alkaen Hampurin lähellä sijaitsevan Krümmelin ydinvoimalan välittömässä läheisyydessä. Se on hallituksen suulla julistettu toistaiseksi selittämättömäksi ilmiöksi.”
        Pienillä lapsilla syöpään ja leukemiaan sairastumisen riski kasvaa merkittävästi sen mukaan, kuinka lähellä ydinvoimalaa asuinpaikka sijaitsee. Tätä ei enää useilla tahoilla virallisestikaan kiistetä. Loviisan ympäristö Suomessa onkin siksi erityisen mielenkiintoinen. Englannissa viranomaiset sanovat etteivät voi suositella ydinvoimaa (AP 1000-reaktori) koska niiden turvallisuudesta ei ole takeita.
        Professori Schmitz-Feuerhake jatkaa ”Tästä huolimatta hallituksen neuvonantajana toimiva Saksan säteilysuojelukomissio väittää, että väestön saama säteilyannos on alle tuhannesosa sellaisesta säteilymäärästä, joka voisi aiheuttaa kyseisen ilmiön. Komissio ei ole kuitenkaan suostunut julkiseen ja tieteelliseen keskusteluun asiasta.”
        _________
        Ydinvoimaloiden piipun ja poistoveden kautta tapahtuvia radioaktiivisia päästöjä mittaavat jatkuvasti ja kokonaisvaltaisesti vain ydinvoimayhtiöt. Voimaloiden ympäristön seurantajärjestelmä on täynnä aukkoja. Erityisen voimakkaasti vaikuttavien alfasäteilijöiden, kuten plutoniumin, esiintymistä ei edes tutkita. Ympäristönsuojelijat ovat monesti löytäneet ydinvoimaloiden lähistöltä radioaktiivisia aineita, joita ei virallisten päästötietojen mukaan ole siellä lainkaan.


    • asioita seuraava

      Median ääliöpropakanda osasto luo mielikuvaa että nyt metsänomistajat,joista
      suurin osa asuu kaupungeissa "hyötyy hirveesti" risupaketista.Keskimääräinen
      metsänomistajan hakepuusta saama veronalainen tulo on 2-2,5 euroa /kiintokuutio.
      Siis yhdellä sanalla naurettava. Risupaketti työllistää ja haeyrittäjän ja kuljettajan
      maksama pelkkä polttoainevero on jo huomattava,eli risupaketin suurin hyötyjä
      onkin yllätys yllätys valtio, mutta täytyyhän propakanda myllyille olla kadehdittavaa
      siihen kelpaa aina metsänomistaja,varsinkin jos hän asuu maaseudulla.

      • cs-tonttu

        EU:n, suurille energia ja pörssiyhtiöille tukiaisina, EU:n konkurssivaltiolle, elintaso-pakolaisten paapomiseen, valtavalle virkamieskoneistolle.


    • cs-tonttu

      Maatalouden ja yksityisen tuuli ja bio-energia hankkeet. Tuulivoimaa Suomea vähemmän vain Luxemburgissa!!!!!!!!!!!!!!!!!!, Pääsyyllinen ja syy on Mauri Pekkarisen ydinvoimala lobbaus.

      Suomen kansa ja maaseutu on Pekkarinen mielestä pidettävä autiona ja köyhänä, miten ihmeessä keskustalaiset ovat noin sinisilmäisiä, että hyväksyvät Pekkarisen petokset ja petollisuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5757
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2100
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1932
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1093
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      987
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe