että Keskustan ei kannata edes harkita enää oman presidenttiehdokkaan asettamista, sillä menestyvää ja osaavaa ehdokasta ei yksinkertaisesti ole olemassakaan omasta takaa. Ei Väyrys-Pavel ole enää nykyaikaa, eikä ole sen puoleen Pekkarinenkaan. Vanhas-Matti on ryvettänyt itsensä jo monta kertaa naisskandaaleissaan ja lahjusjuissaan eikä hänen puheestaan kaiken lisäksi saa mitään selvää änkyttipä hän suomea, englantia tai ruotsia.
Kepu on kuitenkin vihreä puolue, joten Vihreiden tuleva presidenttiehdokas Pekka Haavisto saa kelvata myös Keskustalle. Hän on kansainvälinen, ansioitunut rauhanneuvotteluissa ja kriisitilanteissa, on muutenkin sivistynyt ja kielitaitoinen, juuri sellainen kuin valtionpäämiehen tulee ollakin. Äänestetään kaikki yhdessä Haavistoa.
Kepu on kuitenkin vihreä puolue, joten Vihreiden tuleva presidenttiehdokas Pekka Haavisto saa kelvata myös Keskustalle. Hän on kansainvälinen, ansioitunut rauhanneuvotteluissa ja kriisitilanteissa, on muutenkin sivistynyt ja kielitaitoinen, juuri sellainen kuin valtionpäämiehen tulee ollakin. Äänestetään kaikki yhdessä Haavistoa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kepuehdokkaat ovat todella tiukassa. Edellisisissä vaaleissa jouduttiin kaupittelemaan jo Kekkosen haamua.
Hengissä olevista kepulaisille sopisi ehdokkaaksi Merisalo, Sohva-Sukari tai "melkein vuorineuvos" Kakkonen. Edustavat lehmäkauppiaita parhaasta päästä. Ellei sitten saada koplaavaa Juhantaloa ääniharavaksi.
Vieläkö se uutta itsenäisyyspäivää esittänyt Eino Uusitalo on iskussa ?, kun joku ulkopolitiikankin ekspertti olisi tietysti hyvä olemassa ?
voisi olla sopiva joskaan ei ihan pätevä presidenttiehdokas, jos kepu niin haluaa. Einohan oli myös ministerinä ja silloin hän tarvitsi tulkkia jokaista vieraskielistä sanaa varten. Suomen Kuvalehti kuvasi hänen neuvotteluaan jonkin Afrikan maan ministerin kanssa, ja Eino odotti kiinnostuneena tulkin suomennosta kun ministeri oli vastannut kysymykseen hyvin lyhyesti: "No".
Enää punikki presidenttiä suomeen, on niin saatu tarpeeksi kolmenkymmenen vuoden ajalta.
Täytyy olla ehdottomasti kokoomuslainen ainakin kolme-neljä kautta, sen jälkeen voidaan ajatella jo keskustalaista. Mutta vihreitä tai demareita ei koskaan enää,sovitaa näin..
Loistava kepu-ehdokas presidentiksi on tietysti "myyrä-manninen". Tyyppi kun vakoili oikeaa presidenttiä, esimiestään, kepun laskuun. Presidentin linnakin tuli tutuksi ennen pikapotkuja.
Puhuessaan niin totta kuin osaa ja neuvoteltuaan pizeriassa mannisen kanssa jäätteenmäki ilmoitti tuhansien faxien tulleen "yllättäen ja pyytämättä".
Toinen toivottoman tilanteen edessä oleva puolue on SDP, jossa ei millään ilveellä löydy presidentin vaaliin kunnon ehdokasta. Lipposelle nauraa nykyisin naurismaan aidanseipäätkin, Heinäluomasta ei ollut johtamaan edes puoluettaan, Urpilainen toistaa ulkoa oppimiaan fraaseja papukaijan lailla, Tuomioja hörisee omia 70-luvun ismejään...
Tässä taitaa käydä nyt niin, että vain Kokoomuksella, Perussuomalaisilla ja Vihreillä on asettaa oma vakavasti otettava ehdokas pressan vaaliin.
kolme vakavasti otettavaa ehdokasta on jo paljon, eli aivan riittävästi. Lisäksi mukaan saadaan pari kolme yksityistä itse itseään ehdottavaa kylähullua, suurelle yleisölle täysin tuntemattomia tyhjäntoimittajia, jotka keräävät omat kannattajalistansa dementikoilta vanhainkodeissa ja juopuneilta kapakoissa ja markkinatoreilla, mutta hehän eivät olekaan ihan oikeasti presidentin virkaa tavoittelemassa.
Kapu-evp se on parasta resitentti ainesta mitä tää palsta tarjoo. piäministeriks nyt vähäks aikoo ja sitteen linnaan. Koppalakki piähän, jatsarit ja tiakonaalit jalkaan ja jo oon etustuskelponen ekana piäminister ja sitten pressa.
Näkkeehä jo kirjotuksista miten pännä sauhuu iärestä viäreen ylleensä kyllä päin männikköö.
Lisäks vielä oikee naisasiamies kaikilla mavusteilla, lyöpi huaviston lauvalta, kun sillä on se ekvatoorilainen miesystävä kuukelin mukkaan oikee rekisteröity.
Pittää vissii ruveta mainoksii värkkäämään toven teolla. Tässä puoliäineen en kyllä punasesta tykkee vaikka samoilta yläsavon kuusikosta ollaa.myö ollaa tiällä keskustalaisii.
Kepulla ei todellakaan ole mitään mahdollisuuksia presidentin vaalin toiselle kierrokselle, joten se voisi heti mennä yhtenä miehenä Haaviston taakse ja antaa tälle työntöapua.
Haavisto, toisin kuin Vanhanen, ei ainakaan naisissa juokse.
Mutta, muuuutta mitenkäs se protokollapuoli sitten hoidetaan itsenäisyyspäivän vastaanotolla kättelyvaiheessa ? ...ja se ensimmäisen valssin aloittaminen? Kumpi vie?
Protokollahan toimii kuten ennenkin, apuna on oma laillinen puoliso, mitenkäs muutenkaan. Sitä paitsi eihän kaikki Suomen presidentit ole olleet naimisissa, kuten Mannerheim, eikä hänelläkään mitään protokollaongelmia ole ollut, päin vastoin.
Sitä paitsi tässä maailmassa on niin monenlaista protokollaa ja kaukana Aasiassa on suuri maa, jonka kuningas lielee homo, mutta ei siitäkään ole koskaan mitään ongelmaa ollut kenellekään, kaikkein vähiten kai kuninkaalle ja hänen hovilleen. Miksi pitäisikään olla ongelmia näin yleisestä ja luonnollisesta asiasta.
Luovutaan ensimmäisestä valssista ja siirrytään letkajenkkaan. Presidentti vetää ja kakkosena on tasavallana ensimmäinen mies.
Toivottavasti sentään kakkosena ei ole se surullisenkuuluisa KMS -melkein vuorineuvos...
ehdotus, asiaa pitisi tosissaan harkita jo seuraavassa puoluekokouksessa. Nyt olisi Keskustallakin tilaisuus korottaa vastuullista profiiliaan, viime aikoina kun ollaan ryvetty vain skandaaleissa ja väärinkäytöksissä.
keskittyä, eihän kannatusta ole kohta ollenkaan jäljellä. Keskustan pitäisi nyt näyttää, että sitä kiinnostaa myös tämän maan etu, eikä pelkästään oman puolueen etu, että kansanedustajilla on muutakin kiinnostusta kuin kartuttaa omaa varallisuuttaan ja huolehtia omista etuisuuksistaan ja etuoikeuksistaan.
http://www.yle.fi/uutiset/teemat/vaalit_2011/2010/05/keskustan_kannatus_laski_roimasti_-_perussuomalaisilla_voimakas_nousu_1712113.html