Mistäköhän johtuu, ettei nykyään enää painosteta peleissä tunnelmaan ollenkaan.
Se paistaa läpi, että pelintekijöitä ei enää kiinosta kakan vertaa se tuotos itsessään.
Otetaan esimerkiksi vaikka Resident Evil- pelisarja.
http://www.youtube.com/watch?v=SmofoT3PUU0
Resident Evil 3 Nemesis... hahmot olivat kulmikkaita ja sahalaitaisia... liikkuminen oli paskamaista, MUTTA!
-tunnelma on paljon eeppisempi, kuin jossakin Crysiksessä, tai Alone in the Darkissa.
-Tuo intro itsessäänkin nostattaa sellaiset flashbackit, ettei mikään, ei mikään nykyajan peli tule saamaan millekkään nykyajan 10v nassikalle samanlaisia fiiliksiä 11-vuoden päästä, kuin Re3:en intro sai mulle.
Kokeilin sitä aikani kuluksi, ja siitä huolimatta, tässä nykyajan kaoottisessa, teräväpiirtoisessa maailmassa
se peli oli niin vitun mahtava, ettei sitä sanoin pysty kuvaamaan.
Miksei nykyajan pelisuunnittelijat voi enää saada aikaan yhtä mahtavia tuotoksia näin teräväpiirto aikaan?
Ihmeellinen on maailma...
...todellakin..
1
324
Vastaukset
- iu+yyt4s
....seikkailupeleissä korostuu hyvä juoni, jolloin tarina etenee ongelmia ratkoen. Jos tarina jää paikoilleen pyörimään, niin helposti peliinto hiipuu, ei auta vaikka olisi kuinka hyvä grafiikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 586081
- 615522
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1154147- 543832
- 143765
- 323189
- 602931
- 592826
- 682548
- 471940