Nyt netti tahmaa, sivu kuin sivu. Pingailin ja tein reittiselvitystä tällä Ubuntun verkkotyökalulla. Yhteys on mokkulalla 1M.
Oli kotimainen tai ulkomainen sivu niin yhteys verkkonimiin (kai palvelimiin joita on ehkä 10-30 kpl verkko-osoitetta kohti) kesti 300-1500 millisekuntia kukin ja osa oli no reply. Tottahan tuo sitten tahmaa. Sää on ollut sateinen muutaman päivän.
Jään tässä miettimään asioista yhtään perillä olevana sitä, että olisiko yhtään auttanut vaikka minulla olisi mokkulan sijasta ollut kiinteä ja vaikka hyvin nopeakin yhteys. Vaikuttaako siis ping-aikaan oma modeemi ja entä silloin kun toinen pää ei vastaa ollenkaan ( no reply) ?
Mitä siis auttaa vaikka maksaisin kuinka nopeasta jos yhetyksestä johonkin kun muut laitteet reittien ja kymmenien osoitteiden takana hidastelevat.
PIng ja mokkula
6
1462
Vastaukset
- dsfghjk
Ei ne mitään hidastele. Se sun mokkula hidastalee. Kuoppaa koko paska ja osta kiinteä.
- kertoi jo...
jos sulle on myyty 1M mokkula niin ei se tarkoita, että sulla olisi 1M käytössä...
Todennäköisempi nopeus on siinä 50-200kt eikä 1000kt...
Ei ihme jos takkuaa...- ohhoh..
jos tästä lähetään et megan liittymän latausnopeus nimellisesti on kylläkin se 128kt/s.. Noi liittymät myydään bitteinä ja yleisesti nopeudet mitataan tavuina, eli jaa se Mbit 8:lla niin saat sen todellisen nopeuden kt/s..
on _heti_ selvitettävä sen toimivuus aiotussa pääkäyttöosoitteessa ja palautettava se jos nopeus ei ole kelpo. Ainakin omassa tapauksessani toimivuus on tuosta kokeiluvaiheesta vain parantunut, joten jos mokkula toimii nyt OK, se luultavasti toimii myös ensi vuonna.
Jos yhdenkään operaattorin mokkulalla ei mitenkään saavuteta kelvollista yhteyttä, sitten kenttää ei vain ole tai se on erillisen antennin takana.
Paras mokkulalleni mittaamani pingi on ollut 37 ms ja suurin DL-nopeus 7,6 mbit/s.Tuossahan se tulikin. Voi mokkula toimiakin sujuvasti, mutta valitettavan usein kuulee aina päinvastaista.
Mokkulaan myös vaikuttavat sää olosuhteet, isot rakennukset jne. Kun taas adsl liittymiin niillä ei ole vaikutusta. Eli kyllä niillä on eroja tässäkin suhteessa.
Toki nopeampi nopeus on aina valttia, mutta en näe järkeä mihinkään yli 6mt yhteyksiin ellei sitten käyttötarkoitus ole lataaminen, netti televisiot jne. Esim. youtube:en riittää aivan hyvin 1-2mt yhteys.
- big_shock
valita palveluntarjoajalle tarpeeks monta kertaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2545856Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453862Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353231Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603119Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1662962Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava402780Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten922757Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin752444Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962057