Monniset kippailevat

sterbai

Minulla on n. 30 helmimonnista jotka ovat iältään 1-3 vuotiaita. Nyt olen parin viikon aikana löytänyt 3 kuollutta monnista ja saattaa niitä olla mennyt enemmänkin koska parvi näyttää jotenkin harvemmalta, raatoja en vain ole löytänyt mutta partamonni taitaa pitää huolen niistä.
Mitään ulkoista vikaa en ole huomannut kuolleissa enkä elävissä monnisissa. Muita kaloja ei ole kuollut.
Hyviä arvauksia otetaan vastaan mikä niillä voisi olla?!

Akvaario 400 litraa, kalasto n. 30 helmimonnista, 2 lehtikalaa, 4 leväbarbia, partamonni, L-191, n. 40 kardinaalitetraa ja taistelukala 1k 3n. Viimeisin hankinta on tuo L191 noin puoli vuotta sitten.

Vedenvaihto n. 30% kerran viikossa, Ph 6, lämpö 27 astetta, nitriitti 0 ja nitraatti 25 ennen vedenvaihtoa. Suodatuksena mattosuodatin ja Eheim prof 2. Viime aikoina pinnalle on ilmestynyt rasvaisen näköistä kalvoa jonka olen poistanut sanomalehdellä tai veden vaihdolla. Pintavesi kyllä kiertää koko ajan mutta tyvenille alueille sitä kalvoa vaan tulee. Ruokakaapista löytyy paria erilaista hiutaletta, kuivattuja matoja, pakastesurvareita (1 krt/vk), katkarapupellettejä, kiekkoruokaa, spirulinatabletteja ja tietty tuoretta vihannesta.

Mikä olisi sellainen tauti mikä ei jätä mitään ulkoisia merkkejä kalaan?

1

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Partamonni ei varsinaisesti ole mikään raadon syöjä vaan pääasiassa kasvis syöjä.
      Ennemmin lehtikalat saattavat käydä nyppimässä huonokuntoisia tai kuolleita kaloja ruoakseen. Kardinaalitetra kuuluu niiden luontaiseen ravintoon :( !!
      Myös plekosi on tiettävästi kaikki ruokainen laji ;/

      Oletko satavarma tuosta pHsta, monnisille se ei ainakaan saisi olla alle 6.5 luokkaa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4726
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      172
      4286
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      127
      3872
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3681
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3508
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe