Mikä on ettei taidot riitä

mikäon ettei onnistu

Kymmenisen vuotta sitten kun kylvin meiramin siementä ruukkuun sieltä lähti varsin nopealla tahdilla ensin hieman hentoinen mytty joka sitten auringon ja kosteuden ansiosta kasvoi valtavaksi, ulos purkista pursuavaksi hauskaksi hyötykasviksi.
Miksi meirami ei nykyään lähde itämään? Yritin etsiä meiramia useasta eri kasvihuoneviljelmältä, samoin kaupunkien kauppatarhoilta. Oreganoa olisi ollut kyllä, mutta ihan tavallinen meirami puuttui sieltäkin. Onko meirami jotenkin taantunut vai miksi ihmeessä niin hyvä yleismauste ei onnistu?

1

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mrs Missukka

      Meiramin taimia saa tavallisesta ruokakaupasta. Meillä laitettiin se ruukkuun viime kesänä. Ei voinut erinomaisesti, joten kuten pysytteli hengissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1686
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      271
      1584
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      285
      1343
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1282
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. 66
      874
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      863
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      46
      861
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      841
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      818
    Aihe