katsoin eilen Mellerin saarnaa. Islannista on lähtenyt nyt tuhkan mukana kaaos. Tuhkassa Melelr nähnyt paholaisen irvistelevän. Tämän on yhtedesä eurooppalaiseen kaaokseen Kreukka ja muu etelä-Eurooppa.
Meller sanoi että kohta kaikilta katoaa pankkitalletukset (oneksi ei ole), sitten tulee sosialistinen valuutta.
Naapurini on odottanut jo 10 kertaa mellerin maailmanloppua.
Mellerin tuhla-Islanti
7
539
Vastaukset
- Nimimerkki Simbad on
uskoo mörköihin. Mutta lapsellinen käsitys maailmasta on hänellä kaiken kaikkiaan, lapsellinen ja kolossaalisen omahyväinen.
- pettymys tulee
maailman loppua niin tuuliin ja pilviin eivät lähde ennen pedonvainoja. Mellerille ei ole vielä edes selvinnyt kuka on peto ja antikristus ja mikä on pedonmerkki. Saas nähdä mitenkä ilme muuttuu kun ei tapahdu tuuliin ja pilviin menoa niinkuin kuvittelevat.
- täytyy sanoa
että on hällä kuitenkin kovasti uskollinen kannattajajoukko, että saattaa monella olla juuri siksi kademieli, verrattuna omiin rahkeisiin.Ei tuollaista toimintaa ilman pyöritetä ja kai hän itselleenkin jonkun pienen korvauksen elannokseen erottaa, kaikenlaisseta raskaasta matkustelusta ja muusta. Onhan hän jo varsin iäkäs mies ja varmaan saattaa silloin tällöin mielessä vilahtaa pysytellä kotosalla, lähtemättä minnekkään.
Ei kait sillä ole väliä miten Jeesusta Kristusta julistetaan, kunhan vain julistetaan???? Kertoohan Paavali, meidän pakanain apostoli:
15 Muutamat tosin julistavat Kristusta kateudestakin ja riidan halusta, mutta toiset hyvässä tarkoituksessa:
16 nämä tekevät sitä rakkaudesta, koska tietävät, että minut on pantu evankeliumia puolustamaan,
17 nuo toiset taas julistavat Kristusta itsekkyydestä, epäpuhtaalla mielellä, luullen tuottavansa minulle murhetta kahleissani.
18 Vaan mitäpä tuosta, kunhan Kristusta vain tavalla tai toisella julistetaan, joko näön vuoksi tai totuudessa! Ja siitä minä iloitsen, ja olen vastakin iloitseva.
Ja se on sanottava, ainakin minun,vaikken hänen "faninsa"olekkaan, että kyllä Melleri on julistanut Kristusta enemmän kuin minä.
Entä sinä, pääsetkö edes tasoihin hänen kanssaan? - pkmvfdrt
ja kovasti se olisi liittoutunut Eu.uun pressan kanssa.Näin ainakin vapaissa suunnissa-90 luvulla paljon puhuttiin ja rohvetoitiin.
- olen...
odottanut Mellerin lupaamaa maailmanloppua 40 vuotta. Niin kauan hän on julistanut, että se tulee pian. Odotan yhä, sillä Meller ei voi erehtyä.
- R.yssä
etteivät Melleri jä hänen kaltaisensa 'prophveetat' sitten tienneet ennen Islannin tulivuorenpurkauta, että sellainen tulivuorenpurkaus on tulossa, vaan nyt jälkeenpäin puhua lorsotetaan asiasta.
Kaikenlaisia prophveettoja tekin pöljät uskotte ja seuraatte. - åpoiuyyt
Mellerillä non ennustukset joka viikolle.En ole kuullut kenenkään koskaan huomannee että yksikään hänen ennusteluistaan olisi toteutunut.Hänestä voisi tulla hyvä Apu-lehden horoskooppi toimittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153