Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Seksi uuden miehen kanssa

Olen tapaillut yhtä miestä muutaman viikon. Olisin kohta valmis sänkyyn miehen kanssa, mutta en tiedä miten menetellä kun haluaisin keskustella mahdollisista taudeista. Erosin vuosi sitten ja sen jälkeen kävin testauttamassa hivin ja hepatiitit joten minulla itselläni ei ainakaan näitä ole. Lisäksi noin 2 vuotta sitten kävin klamydiatestissä (lääkäri käski, mitään ei löytynyt).

Onko liikaa vaadittu että mies testauttaa itsensä mahdollisten tautejen varalle? Tottakai käyttäisimme kortsua mutta taudit voivat tarttua senkin kanssa. Miten suuseksissä voi suojautua taudeilta??
41168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minkaslainen panokone sitä onkaan tullut vampattua? Ei niitä sukupuolitauteja ole kovinkaan monella hetero ihmisellä (Arvio 1/10000) joka ei hyppää puskasta kukkaan tilaisuuden tullen. Laita sille spärdäri ennen kuin otat lekkerin suuhun vai pitääkö se sitten ottaa ensimmäisellä kerralla kun harrastatte seksiä? Toisaalta jos tota logiikkaa käyttää niin ethän sä voi suudellakaan sen kans kun sillä voi olla joku tauti suussa.

Äänestä

Ei tautejen vaan tautien!

Totta kai ja heti testeihin ennen kuin teet mitään. Vaadi mieheltä nähtäväksesi KIRJALLINEN lääkärintodistus!!! Ellei näytä, älä anna.

Äänestä
  • Tietty sama toisin päin, sinäki testeihin ja lappu käteen. Naisetkin ovat monesti tautipesäkkeitä

    Äänestä

  • puhdas.... kirjoitti:

    Tietty sama toisin päin, sinäki testeihin ja lappu käteen. Naisetkin ovat monesti tautipesäkkeitä

    Oma terveys tärkein.

    Itselle kävi niin, että uusi kumppani vasta 2kk seurustelun jälkeen ilmoitti, että joo hänellä on ollut kondylooma. Vaikka oltiin aikaisemminkin tautiasioista puhuttu, niin ei ollut sitten kanttia kuitenkaan olla rehellinen. Todella epäreilua. Ei ole tullut kyllä mitään oireita itselle, mutta toki pelottaa että joku kaunis päivä sitten pärähtää syylät alapäähän. Tuntuu kyllä melko paskalta kun itse on ollut todella tarkka näissä asioissa. Ja kun sitten kerran menee sanaan luottamaan..niin..

    Tosin ko. kumppanilla ei ole itselläkään ollut oireita likemmäs 6 vuoteen. Siltikin ärsyttää jos taudin sain vain toisen välinpitämättömyyden ja munattomuuden takia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miettiäs kirjoitti:

Olen tapaillut yhtä miestä muutaman viikon. Olisin kohta valmis sänkyyn miehen kanssa, mutta en tiedä miten menetellä kun haluaisin keskustella mahdollisista taudeista. Erosin vuosi sitten ja sen jälkeen kävin testauttamassa hivin ja hepatiitit joten minulla itselläni ei ainakaan näitä ole. Lisäksi noin 2 vuotta sitten kävin klamydiatestissä (lääkäri käski, mitään ei löytynyt).

Onko liikaa vaadittu että mies testauttaa itsensä mahdollisten tautejen varalle? Tottakai käyttäisimme kortsua mutta taudit voivat tarttua senkin kanssa. Miten suuseksissä voi suojautua taudeilta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu