miten formatoin c aseman? sit pitää varmaa asentaa koko wintoosa kans uusiks. vaan kyl se mulle käy.
c:n formatointi
lammas
41980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
format c:
No, parhaiten se onnistuu, jos sinulla on boot-disketti. Käynnistä kone korpulta cd-tuen kanssa ja käynnistyksen jälkeen kirjoita komentokehotteeseen seuraavasti:
format c:
Se kysyy oletko varma haluatko tehdä näin ja siihen vastaat kyllä (tai yes jos engl. kielinen). Sen jälkeen vetäiset asennus-cd:n cd-asemaan sisälle ja kirjoitat komentokehotteeseen näin:
d:
(tai se asema jonka se kertoi olevan cd-asema)
setup.exe (asenna.exe jos suomalainen windows)
Vieläköhän muuta? No, siitä alkaa windowsin asennus, joka toimii _myös_ vain seuraava-napin painalluksilla. :)
Ei välttämättä tartte boottikorppua. Laitat vaan BIOS:in asetuksista boottamaan suoraan CD:ltä. Ei tartte leikkiä noitten paskalevyjjeiden kanssa.
olisi sellainen onkelma että... koneessani oli ennen win98se ja formatoin koneen vähän aikaa sitten ja rupesin asentamaan xp:tä niin se valittaa ettei sitä voi suorittaa DOS-tilassa... mitä tehdä? jos joku osais neuvoa