tummentuneet poskipäät?

onko kellään muulla tullut kasvojen ihoon muutoksia? aamulla huomasin että poskipäät on melkein ruskeat..? mulla ns. punakka iho, couperosaa ja muistoja lapsuuden 80-luvun pakkastalvista. En siis ole pisamatyyppiä tai punatukkainen. muitakaan ihomuutoksia raskauden myötä tai muutenkaan ei ole ollut. Aurinkoakaan en pahemmin ole ottanut, ennenmminkin vältellyt.. Onko nämä niitä maksaläiskiä? lähteekö ne raskauden jälkeen pois vai jääkö ainiaaksi?? nyt siis 37 rv menossa..
4190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niiden olevan maksaläiskiä. ei ne valitettavasti lähde kaikilta pois raskauden jälkeenkään, voi tietenkin vaaleta. apteekista saa arputin rasvaa, joka vaalentaa maksaläiskiä. On aika kalllista rasvaa, mutta olen kuullut että on tehonnut. Toinen on luontaistuote kaupasta saatava etanarasva jolla pitäisi kanssa saada vaalenemaan maksaläiskät.
Itse olen tolla etanarasvalla saanut häivytetyksi finnien arvet joita mulla on ollut ennen ja nyt myös lisääntynyt raskausaikana.
ei voi muuta kuin odottaa miten sulla arpien kanssa käy, mutta toivotaan että saat niitä ainakin vaalenemaan.

Äänestä

maksaläiskiä

Äänestä

Kuulostaa liikapigmentiltä (maksaläiskiltä) ja esim. mun siskolla on posket niitä täynnä raskauksien jälkeenkin. Ei ole pisamia, mutta on vaaleatukkainen ja sinisilmäinen. Arbutinilla lähtee. Siis sitä sianpuolukkauutetta millä couperosakin paranee hieman. KOkeile raskauden jälkeen. Niitä rasvoja en suosittele, se tippapullossa oleva neste tehoaa paremmin. http://www.arbutin.fi/pages/tuotteet.html

Äänestä
  • Minullakin tuli otsaan semmosia ruskeita pieniä laikkuja. Oletan, että ovat maksaläiskiä, tulivatkin heti ensimmäisinä hellepäivinä. Jännä juttu sinänsä, kun tää on mun neljäs raskaus, mut ekat läiskät. Oon kyllä kuullut, et hyvinkin voi raskauden jälkeen hävitä. Jos ei halua niitä lisää, kantsii suojata nassu kunnolla auringolta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikkea kanssa.. kirjoitti:

onko kellään muulla tullut kasvojen ihoon muutoksia? aamulla huomasin että poskipäät on melkein ruskeat..? mulla ns. punakka iho, couperosaa ja muistoja lapsuuden 80-luvun pakkastalvista. En siis ole pisamatyyppiä tai punatukkainen. muitakaan ihomuutoksia raskauden myötä tai muutenkaan ei ole ollut. Aurinkoakaan en pahemmin ole ottanut, ennenmminkin vältellyt.. Onko nämä niitä maksaläiskiä? lähteekö ne raskauden jälkeen pois vai jääkö ainiaaksi?? nyt siis 37 rv menossa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu