Siirtolapuutarhan suunnitelma valmistui
Lieksan siirtolapuutarhahanketta viedään eteenpäin nopealla aikataululla.
Lieksa
Karjalainen 27.5.2010
Lieksaan kaavaillun modernin siirtolapuutarhan yleissuunnitelma on valmistunut. Arkkitehtiopiskelija Leena Paavilaisen diplomityönään tekemä suunnitelma hyväksyttiin keskiviikkona Oulun yliopistossa.
Suunnitelmat ruohokattoisista mökeistä ja niiden sijoittelusta noudattelevat aiemmin esiteltyä modernia linjaa. Neliapilan muotoiselle alueelle on tulossa 25 palstaa.
– Mikäli alueen asemakaavoitus etenee nopeasti, maansiirtotöihin voitaisiin päästä jo syyskuussa, Lieksan kaupunkikeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Taisto Lehikoinen arvioi.
Kaupunginhallituksen on määrä käsitellä suunnitelmaa maanantaina.
Keskustellaanpa tästä aiheesta vähän aikaa - olkaapa hyvä. Areena on teidän!
Lieksan siirtolapuutarhahanketta viedään eteenpäin nopealla aikataululla.
Lieksa
Karjalainen 27.5.2010
Lieksaan kaavaillun modernin siirtolapuutarhan yleissuunnitelma on valmistunut. Arkkitehtiopiskelija Leena Paavilaisen diplomityönään tekemä suunnitelma hyväksyttiin keskiviikkona Oulun yliopistossa.
Suunnitelmat ruohokattoisista mökeistä ja niiden sijoittelusta noudattelevat aiemmin esiteltyä modernia linjaa. Neliapilan muotoiselle alueelle on tulossa 25 palstaa.
– Mikäli alueen asemakaavoitus etenee nopeasti, maansiirtotöihin voitaisiin päästä jo syyskuussa, Lieksan kaupunkikeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Taisto Lehikoinen arvioi.
Kaupunginhallituksen on määrä käsitellä suunnitelmaa maanantaina.
Keskustellaanpa tästä aiheesta vähän aikaa - olkaapa hyvä. Areena on teidän!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aivan upea asia! Suuret kiitokset jälleen Taistolle! Ilman häntä täällä vaan valitettaisiin eikä mitään edistystä tapahtuisi. On heinoa, kun joku jaksaa olla miettiä tulevaisuutta.
Kyllä Lieksa vaan kehittyy vaikka te ruikuttajat ette sitä haluaisikaan.
Minä olen mieltänyt siirtolapuutarhamökit sellaisiksi pieniksi sieviksi mökeiksi tyyliin punainen tupa ja perunamaa josta huokuu vanha aika. Nyt nämä mökit tehdään modermeiksi joka tekee mielestäni siirtolapuutarhasta kauhean näköisen. Mielstäni ranta-alueille pitäisi keksiä jotain muuta ideaa joka hyödyttäisi kaikkia ihmisiä niin paikallisia kuin matkailijoita. Yksi hyvä hanke olisi uimarannan tuntumaan grillikatoksen rakentaminen jossa voisi paistaa makkaraa ja keittää kahvia, siitä hyötyisivät kesällä rannalla aikaa viettävät sekä talvella pilkkijät sekä muina aikoina retkeilevät. Ei kaikki halua tai heillä ei ole varaa ostaa hampurilaisia vaan paistaa makkaransa itse joko ostaen paketin kioskista tai tuomalla sen mukanaan. Lisäksi sinne pääsisivät myös autottomat asukkaat. Kaupungilla on joutavaa puuta polttopuuksi samoin puuta kehikoksi tämä voitaisiin tehdä omana työnä. Vartiointi pelaa samalla kun vahditaan muutenkin satama-aluetta. Jos välillä ajateltaisi myös näitä jolla ei ole varaa kaiken maailman kotkotuksiin.
Kyllä ruunaan suunnalla sinun tarpeesi huomioidaan kunhan pidät paikat siistinä jäljiltasi
Kuitenkin ei pidä aina pysyttäytyä hökkeleissä vaan Lieksa voinee olla omaleimainen kehittyvä myös rakentamisen kannalta eikä kaikki tarvitse olla lapsenkakan väristä niinkuin Hämäläisen Erkki aikoinaan totesi lehdessä kun kaikki rakennukset piti olla samalla värillä maalattuja.MK
uudistua pitää ja ideoita kehitellä,ei aina vedota vanhaan.Mitään ei saada jos eiyritetä.
Kyllä moderni siirtolapuutarha on tätä päivää ja toivottavasti mökkien ostajajista osa tulee muualta
ja näin euroja Lieksaan.
Sopiihan sinne satamaan grillikatoskin ,sitä vain kehittelemään,sponsoreita ja talkootyötä siihenkin.
Joku voisi kehitellä satamasta keskustaan pienimuotoista joukkoliikennettä,olisiko lavataksi,hevonen,
pikkubussi vai mikä?Varmaan olisi käyttöä kunhan "mökit" valmistuvat ja nytkin laivan satamaan tuloaikana.
Nyt aivonystyrät töihin ja ideoimaan ja uusiin tuuliin ajatukset.
Taisto Lehikoinen ollut esimerkkinä,tsemppiä hänelle ja energiaa.
hanke ei ole tarkoitettu taviksille.
Pysykää persaukiset pois rikkaitten tanterilta.
__________
Jos kyseessä olisi tavallisille lieksalaisille sunnattu kohde niin asiahan olisi mitä mainioin.
Nyt ei ole!
Olen ollut monessa samaa mieltä näiden puuhamiesten kanssa, mutta nyt on mitta täynnä!
Kuulehan kyllä jotkut rikaat antava työtäkin ihan tavikselle vaikka toisinaa hukkuva tarttuu oljenkorteen mutta aina noita sopimusneuvotteluja on olemassa,joten työmies on palkkansa ansainnut.Aikanaan olin ammattiliitossa niin työni oli aina suojelutyön luonteista ja jos vaikka rautateille tuli lakko niin ylipäällikkö määräsi palvelukseen.joten sillai MK
ei todellakaan ole tarkoitettu tavalliselle Lieksan asukille. Paikka on mielestäni väärä. Kirkon alue on vanhaa aluetta ja kaivauksissa voi löytyä mitä vain. Voi käydä vielä niinkin että muinaiskaivaukset aloitetaan kirkon kupeessa ja mökit on rakemnnettava muualle.
rakentamiseen ,savikkoa lisäksi ranta on jyrkkä savipenkka 11metriin joka voi vaikka sortua,kun alueeella ruvetaan liikkumaan.
Eikö tässä kysytty mielipiteitä? Minun kukkarostani ei löydy euroja ruunaaseen. Roskannut en ole ikinäni! Joten herra hyvä, saa kai täällä muutkin ilmaista mielipiteensä jos niitä kerran kysytään?
Tosi hieno juttu, että tällaista aluetta rakennetaan Lieksaan. Ei tarvitse olla perinteisiä, Lieksa voikin aloittaa aivan uuden aikakauden siirtolapuutarhamökkirakentamisessa. Sitä tullaan ihastelemaan muualtakin. Grillikatoksen voi rakentaa siitä huolimatta vaikka sitten sille "tavalliselle lieksalaiselle". En ole itsekään ostamassa mökkiä, mutta toivon, että ostajia löytyy ja mielelläni käyn ihastelemassa ko. aluetta. Eteenpäin, sanoi mummo lumessa!
jos alue osoittautuu rakennuskelvottomaksi jälkikäteen ja ranta vaikkapa sortuu.
Kyllä tässä kehityksen puolesta olen minäkin, mutta nyt on menty vikaraiteelle.
Jos ajatellaan, että siirtola tuo Lieksaan kaksi-kolme uutta asukasta (jota en usko) niin mikä on se saavutettu hyöty?
Miten paljon tämä kasvattaa lieksalaisten hyvinvointia?
Onko se riittävä peruste, että muutaman ylihyvinvoivan lieksalaisen harrastekenttä laajenee vielä vähän?
Onko se riittävä peruste, että Lieksassa on hienompi siirtola kuin jossakin muualla?
Miten paljon tuo siirtola lisää Lieksan haluttavuutta asuinpaikkana?
Paljon on epäilyä ja kysymyksiä, mutta niin vähän rehellisiä vastauksia!
Voitte olla ihan varmoja, ettei Lieksan haluttavuus kohene siitään yhtään.
Koko juttu on toiveita ja haaveita, mutta on niin helppo touhuta kun ei ole omat rahat palamassa.
Tiedättekö miten paljon Lieksaan palanneita on muuttanut ja muuttamassa takaisin sinne mistä tuli tai jonnekin pois Lieksasta ja tiedättekö miksi?
Minulla on jonkinlainen käsitys niistä poismuuttaneista ja niistä jotka haluaisivat pois.
Syy on useimmiten se yksi ja sama.
Surkeat palvelut!
Laittakaa jumaliste tuo palvelupuoli ensin kuntoon ja tehkää sitten niitä leikkikenttiä rikkaille jos vielä huvittaa.
Lieksassa on nyt karkaamassa mopo hateloon pahankerran, mutta turhahan teille on sitä kertoa.
Työtön juoppokin on rikas korvauspäivänä, mutta muutaman päivän päästä jäljellä on vain krapula.
Pöyristyttävä väite Lieksan huonoista palveluista. Täältä löytyy kaikki tarvittava. Moni suuremmassa kaupungissa asuva on ihmetellyt meidän pienen Lieksamme palvelutasoa, mukaan lukien vanhusten hoito. Ja lisäksi kaikki palvelut löytyvät läheltä. Meillä on asiat hyvin, älä turhaa valita.
Laitoksissa olevien vanhusten vaipoissa säästetään. Yksin makaat sängyssäsi märissä vaipoissa kun kenelläkään ei ole aikaa. Tuoliin jätetty vanhus voi unohtua kun kaikilla kiire ja tuoliinlaittajan vuorokin loppunut. Ruoka on ennättänyt jäähtyä ennenkuin syöttäjä tulee. Moniko joutuu yrittämään itse syömistä, monellako jää ateria vain lusikalliseen kun ei kykene enempään ja hoitajaa ei vain näy? Vanhus heikkenee ravinnon ja nesteen puutteessa. Vanhainkoti on muutettu palveluasunnoiksi säästösyistä joka tarkoittaa sitä että kaikesta joutuu nykyään vanhus maksamaan itse. Työryhmät päättävät ja vanhuksen ja omaisten mielipiteillä ei ole mitään arvoa. Huonosti on asiat, todella huonosti. Totuus heikompiosaisten kohdalla on huonompi kuin arvaattekaan. Hoitajia lisää vanhustyöhön ja terveyskeskukseen. Maahanmuuttajien houkuttelu ja vierihoito lopetettava siihen asti kun saadaan omat asiat kunniallisesti kuntoon.
Ihan ensiksi huomautus,tässä ketjussa puhutaan SIIRTOLA PUUTARHASTA,siitä rakenteilla olevasta.
Palvelut ja vanhustenhoito erikseen.Miksi aina pitää vetäistä näitä hoitoasioita keskusteluun.
Tietysti niistäkin pitää puhua,mutta eivät ihan kaikkeen kuulu.
Jatkan nyt arvostelua minäkin.Ja kyselen :oletko itse ollut auttamassa syöttämisen suhteen osastolla,
onko omaisesi hoidossa,miten osallistut jne.?????
Lieksassa vanhuksia hoidetaan hyvin,resurssit ovat pienet mutta niillä mennään ja kaikki kunnia hoitajille.
Palveluista pitää maksaa,niinhän elämisestä yleensäkin joko palkastaan tai eläkkeestään,minnekäs se vanhus
rahojaan säästää,arkkuun ei saa mukaan,joten elämän aikana vain kaikki kulumaan ja useihan on niin
pieni eläke,että helposti kuluu.Perintöä ei tarvitse jättää.
Maanhanmuuttajiakaan tähän yhteyteen on turha vetää.Meillä on Lieksassa moni asia hyvin verrattuna esim.pääkaupunkiseutuun.
Ja sitten vielä aika menee eteenpäin ja kehitystä ja riskinottoakin tarvitaan,ei kaiketi ole tarkoitus,että
pukeudutaan säkkiin,heitetään tuhkaa päälle ja ollaan niin surkeita ja köyhiä.Rikkaat lahjoittavat
rahansa ja omaisuutensa laitoksiin ja työttömille.....ja kateus häviää,ollaan surkeita kaikki yhdessä.
No,ei niin,vaan avoimin positiivisin mielin katsotaan tulevaisuuteen ja toivotaan,että lapsemme ovat
meitä viisaampia ja suvaitsevampia,ja maailmassa olisi rauha.
minä valittanut! Kerroin vain mitä olen kuullut.
niinkin, että ne paluumuuttajat tahtovat pois Lieksasta senkin vuoksi, kun on tullu liikaa mamuja pienelle alueelle, eikä Lieksa ole enää Lieksa. Luulenpa myös, että tuosta samasta syystä siirtolapuutarhakylä ei paluumuuttajia kauheen kauaa houkuta. Voisihan ne majat tehdä bambusta ja antaa uusille tuleville mamuille asuttavaksi veronmaksajien piikkiin. Ja sitten tehdä turisteille vierailukohde "oikea Afrikan kylä." Onhan täällä ollut mm. elintapa intiaaneja jne.
Voiko siirtolapuutarhassa viljellä kannabista?