Kärsin epämääräisistä oireista, joita epäilen ruoka-allergian aiheuttamiksi.
Poskeni ovat hieman kuin aknearpiset, punalaikukkaat ja kuivat, muu iho on rasvainen. Aknea minulla on myös, mutta sen vakavuus vaihtelee ja posket taas ovat aina samanlaiset.
Lisäksi vatsani on usein todella löysä. Ilmavaivojakin on välillä, mutta varsinaisia kipuja harvoin. Uloste on välillä normaaliakin, vaikka ruokavalioni koostuu melko samoista aineista päivästä toiseen.
Olin 2 viikkoa täysin ilman maitoa. Ei auttanut. 4 päivää sitten aloitin vehnättömän ruokavalion. Ei vielä muutosta.
Olenko ihan hakoteillä, kun etsin aiheuttajaa ruoasta? Onko jollain kokemuksia samanlaisista oireista? Stressaa tämä epätietoisuus ja arvailu :(
Löysä vatsa & kuivat, ärtyneet posket
1
554
Vastaukset
- vilja..
Kait lääkri on jotain kantaa ottanut?
No minulla oli tuohon ulostepuoleen syynä munuainen, mut Sulla se ei tartte olla sama. Tää munuaisjuttu, mikä mulla oli, tää on äärimmäisen harvinaista. 1-2 tapausta sairaalapiiriä kohti/10 vuotta.
Mut gluteiini, sitä on muissakin viljoissa, kuin vehnässä, myös rukiissa. Oletko lukenut kirjan: Vaaralliset viljamme? Kannattaa lukea, jos etsit näkökulmia terveysongelmillesi. Minä tiedän entuudestaan jo, että mulla on viljan gluteiini terveysonglemien yksi aiheuttajista, oon siitä tiennyt jo yli 30 vuotta. Ja suolisto, siis maitohappobakteereja kehiin sekä Omega-3:sta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265