Missä on kommunistien pkoreaa puolustavat kirjoitukset?? komut on huutanut palstalla pitkään Yhdysvallat sitä ja tätä ja paha Länsi siinä mukana. Mutta heti ollaan hiljaa kun kommunistit uhoaa Etelä-korealle. Nyt odotan komuilta suoraselkäistä pk tuomitsemista muuten huutelut muille on turhia.
Kommunismin..
komukurittaja
13168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
tappelevat keskenään niin tapelkoon. Olisihan se jo korkea aika saada joku ratkaisu Korean niemimaallekin.
Sodat loppuu sotimalla.
että Pohjois-Korea näyttää mallia eteläkorealaisille koirille siitä, että on syytä ottaa vakavasti Pohjois-Korean eli Korean Kansandemokraattisen Tasavallan uhkailu, helvettiin porvariloisvaltiot. Sanoo kunnon komu. Ja sota, antaa palaa. Etelä-Korean häviö lähellä.
Sota ei virallisesti ole vieläkään päättynyt koska rauhansopimusta ei ole tehty. Etelään ydinpommi jenkkikoirien niskaan niin ongelma on siltä osin pois päiväjärjestyksestä!!!!
tarkoittanet kommunisteja, he kun eivät ole pystyneet sataan vuoteen uudistumaan kun taas porvarillinen maailma uudistuu koko ajan.
Oikein säälittää mihin kurimukseen Kimiläiset ovat muut kansalaisensa saattaneet ja lähes toivoo niiden hyppäävän niiden rakettiensa selkään ja lennähtävän avaruuteen jotta kansa saisi vapaasti valita omat johtajansa.
Toinen on läpitaantumuksellinen feodaaliyhteiskunta, jossa on perhemonarkia ja toinen läpimätä markkinatalous, jossa on lumedemokratia.
Tappelun seurauksena voisi syntyä jotain hyvää.
Suomen ja Saksan välinen sota pitäisi myös saattaa päätökseen. Saksalaiset on saatava maksamaan korvaukset Lapin polttamisesta.
Tällä palstalla ei taida olla montaa kirjoittajaa, joka aikoinaan eli ja oli Etelä-Korean demokratian puolesta.
Hakusanat Syngman Ree ja Kim Il Sung selittäisivät heille paljon etenkin, jos jos huomioi ajan jossa he elivät. Koreat eivät ole yksittäinen tapaus vaan sitä on katsottava yleismaailmallista ja etenkin Indokiinan tapahtumia vasten. Poika Jong esikuntineen koettaa olla johdonmukainen, millä hinnalla ja miten se onnistuu on toinen juttu. Omavaraisuus ja ns. Junche-aate ajoi kiville, toisaalta Pohjois-Jorealla ei ole sitä tiedotusvoimaa ja propagandaetua, jota sen vastustajilla on. Ihan kaikkea ei pitäisi uskoa. Kommunistina olen sitä mieltä, että pojan on aika mennä.
Sotasankari Kim Il Sung olisi voittanut mitkä tahansa Korean vaalit murskaavasti,jos sellaiset olisi järjestetty. Sellaisia vaaleja USA, kenraalikunta ja Syngman Reen kaltaiset marionetit eivät halunneet ja siksi niitä ei järjestetty. Pitää muistaa, että kylmän sodan pyörteissä se oli Koreoiden tilanteen lähtökohta.
USA kävi YK:n nimissä sotaa Koreassa. Samalla kun se sai tahtonsa läpi niemimaalla, se myös heikensi YK:n asemaa. Tämän päivän muissakin yhteyksissä pitäisi muistaa, ettei YK voi olla samalla sotaa käyvä osapuoli ja sovitteleva elin. Näin etenkin Afganistanissa, meidän pitäisi pitää näppimme erossa Afganistanista aivan samoin pidimme ne erossa Koreasta.
Mutta ei se haittaa, paska piehtaroi paskassa, loppuun asti. Ainakin melkein loppuun asti.
olet eri mieltä? Siinäkö, ettei poika jo saisi mennä?
Korean sota oli amerikkalaisten sota, ei YK:n vaikka se sen lipun alla käytiinkin. Amerikkalaiset Korean sodan veteraanit pahastuisivat kovin jos kutsuisit heitä YK:n veteraaneiksi. Samaa dominoteoriaa, joka johti Vietnamin sotaan käytettiin jo Koreassa.
Rauhaa Koreoiden välillä ei ole solmittu. Sopimuksen mukaan Etelä-Korean sotavoimia johtavat amerikkalaiset, jos nykyinen tilanne kärjistyy sodaksi, sodan johto on amerikkalaisilla. Etelä-Korean armeijan johto on suunniteltu luovutettavaksi korealaisille 2012.
Kim Il Sung oli sotasankari ja hyvin arvostettu johtaja Koreassa ilman myöhemmin hänen ympärilleen rakennettua henkilömyyttiäkin,hänen voittonsa vaaleissa olisi ollut selviö. Tämä ei ole minun mielipiteeni vaan arvio, joka toistuu myös länsimaisissa lähdekirjoituksissa.
Kim Jong Ilin ja hänen esikuntansa johdonmukaisuutta et taitanut ymmärtää. Minä en väittänyt että se olisi hyvä asia mutta eihän heillä oikein ole muuta tietä. Juuri siksi hänen olisikin aika mennä.
Inuiteilla on neljättäsataa sanaa kuvaamaan lunta, on elinehto osata määrittää tilanne ja olosuhteet kun lumessa ja jäällä elää. Sinulla on yksi sana kuvaamaan vasemmistolaisuutta, se on paska. Ymmärrän että peruspaska kiehtoo mieltäsi mutta voisitko meidän muiden takia laajentaa sanavarastoasi. Kuvailisit vaikka Iliä superpaskaksi, minua ryssänpaskaksi ja sosialidemokraatteja vaaleanpunaisiksi paskoiksi. Noista yhden rivin heitoistasi kulloinenkin mielentilasi ei oikein selvene. Paskan laadun määrittäminen selkiyttäisi kenelle viestisi on osoitettu ja mitä päästäsi kulloinkin vuotaa ulos. Voit käyttää kaikkia mahdollisia ilmaisuja kunhan jätät ruikulipaskan minulle, käytän sitä puhuessani sinusta.
Pohjois-Korea tuskin ydinasetta uskaltaisi Etelä-Koreaa vastaan käyttää. Ainakaan jos minä olisin Yhdysvaltain presidentti.
Joten ne eivät enää puolusta mitään.
komuilta ei saa mitään kunnollista vastausta mihinkään. etelä-Korealle kaikki tuki komujen uhoa vastaan. Taitaa kommunismi natista viieisiään ja se lahoaa toivottavasti pian.
En ole saanut vieläkään vastausta komuilta puolustaako komut pkorean toimia vai tuomitseeko ne kuten Demokraatiset voimat tekevät! vastatkaa nyt miksi komut on niin hiljaa????