"Ahvenanmaa ei ole vielä vahvistanut Euroopan unionin jo vuonna 2000 vahvistamaa syrjintädirektiiviä. Projekti on kesken, mutta käytännössä suomalaisia ja suomen kieltä syrjitään Ahvenanmaalla."
"Vuonna 2000 EU hyväksyi ns. syrjintädirektiivin. Sen mukaan kaikkia ihmisiä on kohdeltava samalla lailla, rodusta tai etnisestä alkuperästä riippumatta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että EU:n jäsenmaiden pitää sopeuttaa lainsäädäntönsä direktiivin mukaiseksi."
Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään. Ja kysymys kuuluu, saako ketään kansalaista syrjiä tai eriarvoistaa? Vastaus on Ahvenanmaalla kyllä, mutta saa syrjintään on pykäliä joita Ahvenanmaan poliitikot ovat omasta tahdostaan laatineet. Ensinnäkin on objektiiviset perusteet syrjimiselle ja että nämä perusteet ovat oikein laillisia argumentteja siis lakitasolla määriteltyjä.
Myös näitä objektiivisia lakeja pitäisi muka soveltaa ystävällisesti, ei mitenkään vihamielisesti tai aggressiivisesti. Kuulimme myös TV:ssä Ahvenanmaalaisen Euroopan neuvoston vähemmistökomitean jäsenen, Gunnar Janssonin puheen laillisesta suomenkielisiin kohdistuvasta syrjinnästä.
EU-direktiivi kieltää yksiselitteisesti mm. syrjinnän joka Ahvenanmaalla kohdistuu omiin kansalaisiimme.
Myös suomen kieli on käytännössä kiellettyä Ahvenanmaalla ja näin kaikki suomalaisuus on pakolla saatettu
poistettua saarenkulttuurista.
Ahvenanmaalle muuttaneille suomenkielisille lapsille ei saa opettaa esimerkiksi päiväkodissa lauluja ja leikkejä suomen kielellä. Ahvenanmaan toiminta perustuu häikäilemättömään sikailuun ja kansalaistemme halveksuntaan meidän omassa maassamme Suomessa.
Milloin syrjintä loppuu
4
320
Vastaukset
Oletko lakannut lyömästä vaimoasi?
On vaikea lopettaa sellaista mitä ei ole koskaan tehnytkään.- tämä tarpeellinen
Ahvenanmaa pitää taivuttaa antamaan ihmisoikeudet myös suomenkielisille. Jos mitään ei ala tapahtumaan
pitää laittaa pakkoa kiihkorasisteille, niin ainakin boikotti puree ruotsalaistenkin persuuksia. - poikottti
tämä tarpeellinen kirjoitti:
Ahvenanmaa pitää taivuttaa antamaan ihmisoikeudet myös suomenkielisille. Jos mitään ei ala tapahtumaan
pitää laittaa pakkoa kiihkorasisteille, niin ainakin boikotti puree ruotsalaistenkin persuuksia.Miten aiot käytännössä alkaa boikotoimaan "Ruotsalaisia"
- gammmar16
poikottti kirjoitti:
Miten aiot käytännössä alkaa boikotoimaan "Ruotsalaisia"
en anna perää ahvenanmaalaisille hinteille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t485324Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo783223Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel233074HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432921Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L342197Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi501755Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271676Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911615Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4181384Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2611338