Ois tiedossa hyvä kuntoinen Mitsubishi Carisma 1.8GDI sedan vm -98. & minkälaisia kokemuksia teillä on onko siitä hyväksi ajopeliksi?
Mitsubishi opelin tilalle
Masa
61681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Isukilla on Carisma, -96 tai -97- malli ja on ollut todella tyytyväinen autoonsa. Ei siitä ole kulutusosien lisäksi tarvinnut vaihtaa 5v aikana kuin joku vetonivel edestä. Äänieristys on hyvä, ajo-ominaisuudet hyvät, auto menee kuin kiskoilla. Ja Carismahan on markkinoiden taloudellisin auto. Itsekin huomasin bensapihiyden kun ajelin lappiin.
Vaihda pois vaan. Itse olen omistanut 1.8gdi:n vm.-00 nyt puoltoista vuotta ja ongelmia ei ole ollu ja sillä autolla ehtii, 0-100 alta kymmenen sekkaa ja huippu 200.
Älä vaihda papua herneeseen, 2 huonoa merkkiä!
Mikäs on sitten se "hyvä" merkki ? ? Mä ihan amatöörinä kyselen vaan................
Höpö-höpö.
Carisma on laadultaan eri luokkaa kuin Opel.
Minulla on ollut aikoinaan kolme aika paljon ajettua ( ei tosin Carismaa) Mitsua, hyvin toimivat.
Vuokra-Carismalla olen ajanut n. 6500 km Keski-Euroopassa, uskomattoman pieniruokainen auto.
On niitä Opeleitakin ollut pari kappaletta, niistä varsinkin jälkimmäinen Ascona oli täysi katastrofi.
Ostin itse reilu vuosi sitten Carisma GLX:n vm. -98, ajokilometrejä vain 11 000!!! Olen nyt ajanut liki 30 000 km ja ei ole mitään valittamista. Päinvastoin. Luotettava ja ketterä menopeli - ainoa miinus on töyssyihin ajaessa iskareista/ jousista toisinaan kuuluva natina ja nitinä (josta täällä oli juttuakin). Mutta senkin voi näköjään 'eliminoida' helposti.