Milloin taas seksiä?

Nyt 5 kk mennyt synnytyksestä eikä ole vielä oltu kertaakaan yhdynnässä! :( Paikat kunnossa, lapsi nukkuu ja suhdekin voi olosuhteisiin nähden hyvin. Ei riitoja, puhumattomuutta yms. Saan kehuja vaimolta, mutta seksiä ei vain ole. Vaimokin näyttää todella hyvältä.

Kerran on kumpikin hoitanut toisensa käsin ja siinä kaikki... Alkaa vituttaa tämä odottaminen...jos kaikki on turhaa. Tekisi mieli käydä vieraissa.

Vaimo on jo monta kertaa luvannut, että "sitten viikonloppuna", mutta tällaista viikonloppua ei ole vieläkään tullut.

Onko tämä vain tilapäistä vai pitäisikö tässä vaiheessa jo lähteä vieraisiin, jos seksiä haluaa?
9798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

hakata handuun vaan ja jättä se horoksi mennyt eukkosi isomunaisempien hoidettavaksi.

Äänestä

se siitä muuttuu kunhan maltat odottaa... äiteys tuo niin paljon tullessaan, paikat muuttuu joten nainen saattaa tuntea siltä osin melko epävarmaksi, raskauden jälkeinen masennus, väsymys.... kotiäidin rooli on kovaa työtä ja kun sä päivät pitkät kanniskelet lasta, syötät, nukutat ym,ym kotitöiden lisäksi niin onko mikään ihme että väsyttää. Sinä voit osallistua enemmän helpottamaan vaimosi arkea osallistumalla kotitöihin ja vauvan hoitoon niin ehkäpä sit alkaa olla energiaa siihen hinkumaasi seksiin.
Todella kusipäistä alkaa miettiä vieraissa käymistä kun itse olet vaimosi siihen tilaan saattanutkin. Joten kanna vastuusi.

Äänestä

jos et rakasta vaimoasi etkä halua olla osa lapsesi elämää!

Äänestä

Sitäpä se on perheellisen miehen elämä. Seksin puutteessa ja haukut saa palkaksi. Meiltä puuttuu äidinvaisto ja testosteroni tekee libidomme moninkertaiseksi naisiin verrattuna. Siksi on niin paljon eroja nykyään. Seksistä ne johtuu pitkälti.

Nimimerkki kokemusta on frigidi vaimosta jo pitkään.......

Äänestä
  • miten sitä akkaanne inhotaa antaa teille sitä pimppiään? Katsokaa peiliin!

    Äänestä

Kirjoita vaikka vaimolle pieni viesti tai kirje siitä, että seksin puute on kova ja haluaisit rakastelua kovasti (juuri hänen kanssaan). Hän ei taida tietääkään missä ajatuksesi rullailevat, informoi häntä selkeästi!
Hieno juttu nykyään että imetystä jatketaan vuoden ikään asti, mutta isien kannalta huonompi on että imetys lopettaa/pitää tauolla naisen munasarjatoiminnan, luonto ei siis ole suunnitellut perheenlisäystä niin kauan kuin yhtä imetetään. Voit kysäistä onko kuukautisia ollut synnytyksen jälkeen, jos ei niin vaimosi elimistöstä puuttuvat "kiimahormonit" (estrogeeni) kutakuinkin tyystin. Koeta kestää, ei tätä enää montaa kuukautta voi jatkua. Kohta vaimo jo hyökkää kimppuusi uskomattoman kuumana, usko vaan!
Kadut loppuelämäsi, jos nyt petät vaimoa ja varsinkin jos asia tulee ilmi ja rikkoo suhteenne.
Yst.terv. kolmea pitkään imettänyt.

Äänestä

Seksin aloittaminen riippuu todella monesta asiasta. Minä koin olevani valmis kokeilemaan 2kk synnytyksestä. Jännitti aivan hemmetisti. Seuraavien 4 kk aikana seksiä oli, mutta harvakseltaan, parin viikon välein. En ollut vielä henkisesti sinut muutosten kanssa.

On siis ihan hyvä asia, että naisesi on odottanut olevansa valmis. Sinun painostuksesi ei taatusti nopeuta prosessia, vaan hän kokee että hänen "pitää antaa", vaikka rakastelussa on kyse myös siitä, että nainenkin saa nauttia. Ymmärrän että sinun tekee mieli, eikä siinä ole mitään pahaa. Saat tietysti myös sanoa sen naisellesi. Mutta muista samaan hengenvetoon lisätä, että olet valmis odottamaan tai tekemään töitä sen eteen, että häntäkin haluttaisi.

Varmasti kannattaisi puhua siitä, mikä naista pelottaa. Kipu, alapään muutokset, hormoneista johtuva haluttomuusko vaivaa vai mistä on kyse. Kun tiedät syyn, osaat toivon mukaan suhtautua paremmin naisesi haluttomuuteen. Synnytys on valtavan iso asia naisen elämässä, etenkin ensimmäinen. Siitä paraneminen ei ole vain fyysistä, vaan naisen pitää myös henkisesti oppia tuntemaan vartalonsa.

Se että vihjaat halustasi pettää, pistää rehellisesti sanottuna vihaksi. Nainen synnytti teille lapsen ja kantoi lasta sitä ennen 9kk kropassaan. Loppuelämänsä hän kantaa mahdollisia raskausarpia tai muita muutoksia. On se kumma, jos 5kk seksittömyyden jälkeen mies jo miettii uskottomuutta... Toivottavasti vähän häpeät ajatustasi.

Ongelmien aikana ei saa kääntyä kumppanista pois, vaan kumppanin puoleen. Luo hänelle turvallisuuden tunne, että hän uskaltaa puhua sinulle. Sitä kautta löytyy myös se hetki, että hän uskaltaa koittaa seksiä kanssasi.

Itse muuten ensimmäisen yhdynnän ajan itkin koko ajan. Ei sattunut yhtään, pelotti vain niin paljon. Nyt lapsi on jo 2v, puolisokin vaihtunut välissä ja seksi on uskomattoman ihanaa.:)

Äänestä

meillä oli seksiä 2 viikkoo synnytyksen jälkeen. haluttomuus tuli sitten kun vauva alkoi olla ihminen ja heräillä aina kesken ja ukko aatteli että heittää pikaseen ryynit sisälle että mä pääsen syöttää. Eli joo nyt on haluttomuutta ja se on kova paikka naiselle ettei pystykkään rentoutumaan seksin aikana ja se ettei mieheen voi luottaa. Aina saa pelätä että lapsi herää ja sitten se vaikuttaa joko muhun tai mieheen.
mies kyllä hoitaa lasta muuten ei huvittais edes yrittää. Ite keskeytän seksin aina jos vauva tuhahtaa ettei mies vaan keksi tulla. ja sitten ei koskaan kannata harrastaa seksiä niin että vauva on samassa huoneessa vaan kannattaa viedä se niin pitkälle kun pippuri kasvaa ja vanhemmat sisarukset mieluusti myös.
nim. "yks pettynyt jonka lapsi oli viikonloppuna 9 tuntia hoidossa mutta mies lähti mieluummin pelaamaan sulkapalloa."

Äänestä

Meillä esikoisen synnyttyä meni pari kuukautta, kun synnytyksessä tuli repeämä ja pari viikkoa toisen lapsen synnyttä, oli jo suuseksiä puolin ja toisin, viikko tuosta oli ekat yhdyntäkerrat, mutta ei vielä odotellaan, et pääsis kunnolla hommailee, kun on vielä vähän kipeää kuulemma.. (nyt 4vk synnytyksestä ja tikit oli nytkin.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isä puutteessa... kirjoitti:

Nyt 5 kk mennyt synnytyksestä eikä ole vielä oltu kertaakaan yhdynnässä! :( Paikat kunnossa, lapsi nukkuu ja suhdekin voi olosuhteisiin nähden hyvin. Ei riitoja, puhumattomuutta yms. Saan kehuja vaimolta, mutta seksiä ei vain ole. Vaimokin näyttää todella hyvältä.

Kerran on kumpikin hoitanut toisensa käsin ja siinä kaikki... Alkaa vituttaa tämä odottaminen...jos kaikki on turhaa. Tekisi mieli käydä vieraissa.

Vaimo on jo monta kertaa luvannut, että "sitten viikonloppuna", mutta tällaista viikonloppua ei ole vieläkään tullut.

Onko tämä vain tilapäistä vai pitäisikö tässä vaiheessa jo lähteä vieraisiin, jos seksiä haluaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu