63% suomalaisista

ei siis halua lisää maahanmuuttajia Suomeen,se kuulostaa oikein hyvältä.Suomenhan kannattaa olla hyvin itsekäs ainakin siinä asiassa,että ottaa tänne mahdollisemman vähän muslimitaustaista porukkaa,se on nimittäin paras keino välttyä niiltä ongelmilta joita esim. Ruotsissa on enemmän kuin tarpeeksi.

Tälle palstan hurrille voi sanoa että Suomesta ei lähdetty karkuun sodan aikana (paitsi osa hurreista),ruotsiinhan lähetettiin osa lapsista ei sinne mitään naisia eikä vanhuksia lähetetty,ei ainakaan meiltä päin (ehkä sitten ruotsinkielisistä kunnista).Ruotsihan toki tässä suhteessa auttoi ja toivoi että suomalaiset jotenkin pärjäisivät ryssille,siellä tiedettiin hyvin että jos ryssä pääsee Suomen läpi Ruotsiin niin heistä ei vastusta ole lainkaan,sen svedut tiesivät jo silloin eli todella surkeaa porukkaa.

Ja suomalaiset todella menivät töihin sinne Ruotsiin,ei loisimaan sossurahoilla.Sensijaan monet tänne tulleista turvapaikkaturisteista (esim.somalit) ovat tunnustaneet tulleensa Suomeen ilmaisen rahan perässä,heille kun on täältä käsin tieto kerrottu että Suomessa saa rahaa ilman että sen eteen täytyy tehdä jotain.
22199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

.

on nyt laillistettu viranomaisten huijaaminen eli harhauttaminen

On täysin laillistettua tulla väärennetyillä tiedoilla maahan ja saada pakolais status

"Juonto: Somalian kansalainen Sahra tuli Suomeen v. 2000 perheenyhdistämisen perusteella. Hän kertoi Suomen Addis Abeban suurlähetystössä, että hänellä on mies Suomessa ja miehen kanssa yhteinen lapsi.

Viisumi, oleskelulupa ja matkalippu Suomeen tulivat automaattisesti. Päivää ennen matkalle lähtöä Sahra oli synnyttänyt toisen lapsen Etiopiassa ja hänet Sahra nouti Suomeen kolmen kuukauden kuluttua. Tuolla matkalla Sahra tuli jälleen raskaaksi ja synnytti lapsen Suomessa

Elettyään Helsingissä vajaat 2 vuotta Sahra marssi ulkomaalaispoliisiin ja ilmoitti, ettei oleskelulupaan hänen puolisokseen merkitty mies ollutkaan hänen miehensä, eivätkä lapset heidän yhteisiä lapsiaan. Oikea mies asui edelleen Etiopiassa. Helsinkiläinen valeaviomies oli oikean miehen veli.

Lukija: ”Halusin päästä Suomeen hinnalla millä hyvänsä, ja päällimmäisenä syynä oli se, että poikani oli sairas ja halusin saada hänelle kunnon hoidon”

Sahra oli todistanut avioliittonsa helsinkiläisen kanssa tällä paperilla. Sen hän oli ostanut 200 dollarilla Addis Abebalaisesta väärennöspajasta. Se on olevinaan Sharia-tuomioistuimen myöntämä avioliittotodistus, jonka oli allekirjoittanut sheikki Ahmed Ali.

Paperissa ei ole sanaakaan avioliitosta tai vihkimisestä. Silti se meni täydestä suomalaisiin viranomaisiin.

Petoksen paljastuttua Sahraa ei kuitenkaan palautettu takaisin Afrikkaan. Miksi ei ?

Jorma Vuorio: ”Siellä Etelä- ja Keski-Somaliassa on täys sotatila käynnissä, joten ketään ei voida sinne palauttaa, joten silloin jää ainoaks mahdollisuudeks myöntää tietysti oleskelulupa täällä Suomessa … aika monet somalialaisista, lähes kaikki tulevat Etiopian kautta tänne Suomeen, mutta he eivät ole Etiopian kansalaisia, joten Etiopian viranomaisilla ei tietysti ole velvollisuuttakaan heitä ottaa vastaan ja käytännössä heitä ei sinnekään voida palauttaa”.

Juonto: Valeavioliiton tunnustettuaan Sahra haki ja sai turvapaikan suojeluntarpeen perusteella"

"Valeavioliiton paljastuttua Sahraa ja hänen valemiestään syytettiin oikeudessa törkeästä petoksesta ja heiltä vaadittiin vahingonkorvauksena Kelan ja Helsingin kaupungin avustuksina maksamia 56 000 euroa.

Käräjäoikeus ja hovioikeus tuomitsivat valepariskunnan syytteen mukaisesti ehdolliseen vankeuteen sekä maksamaan takaisin perusteetta maksetut avustukset.

Sahra valitti Korkeimpaan oikeuteen, ja sen seurauksena ylin tuomioistuin vapautti noin vuosi hänet tuomitusta rangaistuksesta sekä korvausvelvollisuudesta.

Korkeimman oikeuden mielestä Sahralla oli oikeus saamiinsa sosiaalietuuksiin ja toimeentulotukeen, koska hänellä oli niihin vaadittava voimassa ollut oleskelulupa. Sillä, että Sahra oli saanut oleskeluluvan antamalla vilpillisesti viranomaisille vääriä tietoja perhesuhteistaan, ei korkeimman oikeuden mielestä ollut merkitystä. Näin ollen Sahra ei ollut erehdyttänyt sosiaaliviranomaisia maksamaan etuisuuksia.

Palviainen: ”Kyllähän meitä on erehdytetty ja sen takia tässä lähdettiin hakemaan niin kuin tulkintaa tälle asialle, ja sitten korkein oikeus antoi tulkinnan, joka oli sitten sen tyyppinen, että jos on virheellisin perustein annettu oleskelulupa ja sen aikana toimii tavalla, joka niin kuin tai pitää sisällään petoksen merkit, niin se ei ole rangaistava teko eikä vahingonkorvausvelvollisuus siitä lankea”


http://ohjelmat.yle.fi/mot/taman_viikon_mot/kasikirjoitus

.





.

Äänestä
  • Mitä vittua rasisitit tekee tällä palstalla? Menkää sinne porvarien palstalle,jotka käyttävät hyväkseen ulkomaalaisia työllistäen heitä suomalaisittain nälkäpalkalla. Porvarit,jotka haluavat potkia suomalaiset ammattiduunarit pois töistään,koska heille joutuu maksamaan oikein oikeata palkkaa. vaadinkin saatana,että kaikille ulkomaalaisille duunareille määrättäisiin vähintään kaksi euroa korkeampi minimituntipalkka ja vähintään samat verot maksettava suomeen ja työnantajan on heistä maksettava myös vähintään samat sosiaalikulut ja vakuutukset kuin meikäläisistä niin eiköhän ala taas suomalainen työ kiinnostaa porvareitakin ja työttömyys laskea suomessa.

    Äänestä

  • lakimuutoksia vaadin kirjoitti:

    Mitä vittua rasisitit tekee tällä palstalla? Menkää sinne porvarien palstalle,jotka käyttävät hyväkseen ulkomaalaisia työllistäen heitä suomalaisittain nälkäpalkalla. Porvarit,jotka haluavat potkia suomalaiset ammattiduunarit pois töistään,koska heille joutuu maksamaan oikein oikeata palkkaa. vaadinkin saatana,että kaikille ulkomaalaisille duunareille määrättäisiin vähintään kaksi euroa korkeampi minimituntipalkka ja vähintään samat verot maksettava suomeen ja työnantajan on heistä maksettava myös vähintään samat sosiaalikulut ja vakuutukset kuin meikäläisistä niin eiköhän ala taas suomalainen työ kiinnostaa porvareitakin ja työttömyys laskea suomessa.

    rasisteja näät?

    Äänestä

  • qqq- kirjoitti:

    rasisteja näät?

    .

    Jos tapaukseen liittyy * MURHANHIMOINEN * mamu?????


    "Shkupollin naisystävä yritti turhaan saada apua poliisilta

    Torstai 27.5.2010 klo 14.24

    Sellon ampujan ex-naisystävä haki viime syksynä turhaan apua poliisilta häntä vainoavan Ibrahim Shkupollin vuoksi.

    Naisen ystävä kertoi esitutkinnassa, että Shkupolli rikkoi oikeuden määräämää lähestymiskieltoa jatkuvasti, minkä vuoksi nainen oli useita kertoja yhteydessä poliisiin.

    Naisen ilmoitukset lähestymiskiellon rikkomisesta kirjattiin syksyllä Espoon poliisissa. Ystävän mukaan Shkupolli jatkoi soittelua ja tekstiviestittelyä entistä aktiivisemmin, minkä vuoksi nainen kävi Espoon poliisissa ja soitti sinne.

    Naiselle sanottiin, ettei juttua hoitava poliisi ole paikalla. Häneen luvattiin ottaa yhteyttä, mutta sitä ei tapahtunut"

    http://www.iltalehti.fi/espoontragedia/2010052711747950_es.shtml

    .

    Äänestä

  • qqq- kirjoitti:

    rasisteja näät?

    Rasisittejä nääs! se on rasistin lievempi versio .

    Äänestä

  • "Lukija: ”Halusin päästä Suomeen hinnalla millä hyvänsä, ja päällimmäisenä syynä oli se, että poikani oli sairas ja halusin saada hänelle kunnon hoidon” "

    Mutta näinhän myös Halla-aho toimisi. Tässä muutama viikko sitten joku teitä linkkasi tohkeissaan jonkun Halliksen kirjoituksen tänne. Sen sisältö oli että vanhempi toki tekee ihan mitä vaan lastensa hyväksi, siis ihan mitä vaan.

    Tämän tarinan urhoollinen sankaräiti on siis nimeltään Sahra. Mutta eikö halliksen teesit pädekään jos naama satuu olemaan vääränvärinen?

    Hallis iteskään ei ole ihan laillisuuden perikuva, mutta kaiketi sekin on taas iiiiihan eri juttu.

    Onhan se tikäläisten kannalta surkeaa kun joudutte vatvomaan tuota samaa stooria vuodesta vuoteen, kun juuri muita ei ole löydettävissä.

    Äänestä

siispä peruss kaantus tulee menemään sdpn ohi noin 5 vuodessa. ensi keväänä peruss saa sen 11 - 13 % äänistä ja seuraavissa vaaleissa peruss kannatus on jo 20 % luokkaa.

sdp pettää aina, sen tietää niiden pakkoruotsista, köyhin kyykyttämisestä ja mamuttamisesta.

Äänestä
  • poisti pakollisen ruotsin ylioppilaskirjoituksista.

    Persut eivät ole tehneet mitään ruotsinkielen eliittiaseman vähentämiseksi.

    Äänestä

  • Paljas totuus kirjoitti:

    poisti pakollisen ruotsin ylioppilaskirjoituksista.

    Persut eivät ole tehneet mitään ruotsinkielen eliittiaseman vähentämiseksi.

    sdp nyt on sama kuin rkp herrojen puolue, persut puhuu vaan suomea niin ei tarvii mitään tehdäkään, mutta hallituksessa tarvii tehdä.

    Äänestä

meni suuri joukko miehistä pelkurimaisesti metsiin piiloon. Sivareiksi ja käpykaartilaisiksi heitä kutsuttiin Sodan loputtua pakotti ryssät maksamaan heille suuret rahat muka kärsimyskorvauksia. Tämän päivän sivari ja käpykaartilaisista tunnetuin on perusaktiivi Jussi Halla-Aho. Hyvä sentään, että kaikki Suomen miehet eivät ole samanlaisia pelkureita.

Äänestä
  • käpykaartilaisista tunnetuin on junger, kuten pekkarinen sanoi pressiklubissa.

    Äänestä

  • käpykaartilaisista kirjoitti:

    käpykaartilaisista tunnetuin on junger, kuten pekkarinen sanoi pressiklubissa.

    kuten pekkarinen sanoi sdp on käpykaartia.

    Äänestä

"Tälle palstan hurrille voi sanoa että Suomesta ei lähdetty karkuun sodan aikana (paitsi osa hurreista),ruotsiinhan lähetettiin osa lapsista ei sinne mitään naisia eikä vanhuksia lähetetty,ei ainakaan meiltä päin (ehkä sitten ruotsinkielisistä kunnista)."

Sodan aikana täältä lähti paljon lapsia, naisia ja vanhuksia Ruotsiin. Useita prosentteja väestöstä lähti. Vain osa tuli takaisin. Tätä ei pidä sotkea sotakarkuruuteen joka siis pätee vain sotilaisiin.

Sotiemme jälkeen tuli köyhyys. Maaseutu oli jo pilkottu liian pieniin osiin joka korkeintaan elätti vanhimman pojan perheineen. Usein ei sitäkään. n. 350.000 "karkasi" köyhyyttä pakoon Ruotsiin. Vain pieni osa on palanut.

"Ja suomalaiset todella menivät töihin sinne Ruotsiin,ei loisimaan sossurahoilla."

Ja kuitenkin suhteutettuna suomalaiset oli yliedustettuja myös loisioiden joukossa. Ja väkivaltatilastojen. On myös muistettava että suomalaiset olivat kuitenkin pystyneet hankkimaan luku- ja kirjoitustaidon, ja aika moni osasi jonkun verran ruotsia. Heidän oli maahanmuuttajiksi kohtalaisen helppo sopetutua. Hehän eivät olleet humanitäärisiä pakolaisia, kuten sotien aikana, vaan elintasopakolaisia. Mutta kyllähän tuon ajan Perusruotsalaiset ja sen ajan Halla-ahot huusi päätkin punaisna miten "finnjävelit" tuhoavat Ruotsin ja ruotsalaisen kulttuurin, ja olivat muutenkin tooooosi symppiksiä.

Kaikki tuntemani somalit käyvät työssä ja heidän lapsensa ovat ahkeria koulussa, ja puhuu suomea yhtä hyvin kuin tänne kalpeampina syntyneet. Tiedän toki että somalien joukossa työttömyys on korkea, ja se on tietysti ongelma, varsinkin heille.

Äänestä
  • Millasia somaleita sä tunnet? Varmaan vaan niitä ihania mielikuvitus-somaleita.
    Tietääkseni ykskään somaliäiti ei käy töissä, ei saa käydä töissä(usk/kultt syynä) tai
    ei ehdi, kun sen pitää pushaa lapsia kokoajan suomalaisten veronmaksajien maksettaviksi ja elätettäviksi, jotka sitten sopivasti lapsi-lisän loputtua myydään Somaliaan 5 kamelin hinnasta (hinta =Aavikon Kukka-kirjasta/elokuvasta).
    Varmaan Somaliassa kaikki nauraa Suomen typeryydelle, maksavat somalien tytöt.
    Että suomalaiset poliitikot on sairaan tyhmiä! Ja sitten haukkuvat kun suomalaiset on niin rasisteja.
    Totuus ei pala tulessakaan!

    Äänestä

  • old_profile_60555 kirjoitti:

    Millasia somaleita sä tunnet? Varmaan vaan niitä ihania mielikuvitus-somaleita.
    Tietääkseni ykskään somaliäiti ei käy töissä, ei saa käydä töissä(usk/kultt syynä) tai
    ei ehdi, kun sen pitää pushaa lapsia kokoajan suomalaisten veronmaksajien maksettaviksi ja elätettäviksi, jotka sitten sopivasti lapsi-lisän loputtua myydään Somaliaan 5 kamelin hinnasta (hinta =Aavikon Kukka-kirjasta/elokuvasta).
    Varmaan Somaliassa kaikki nauraa Suomen typeryydelle, maksavat somalien tytöt.
    Että suomalaiset poliitikot on sairaan tyhmiä! Ja sitten haukkuvat kun suomalaiset on niin rasisteja.
    Totuus ei pala tulessakaan!

    Niin ja voin jatkaa, että ne somali-äidit vie vielä kaikki hammaslääkäri-paikat, meiltä suomalaisilta, koska raskaana olevat menee jonossa aina ohi (niinku sanoin ohi menee että heilahtaa)ja somalithan on aina raskaana, joten suomalaiset pääsee hammaslääkärille kuin ehkä puolen vuoeden odotuksella.
    Aivan sairaaksi tullu tämä yhteiskunta. Suomalaiset maksaa ihan turhaan veroja, koska ne menee somaleille.
    Misk te mamuttajat ja musuttajat ette voi mennä sinne Somaliaan, kun niin tykkäätte siitä kulttuurista.
    Me emme tykkävät saisimme olla täällä teidän mielestänne kamalassa ja rasistisessa kulttuurissammme.

    Äänestä

  • ilmeisesti liittyy tavalla tai toisella näihin mamuihin,vaikka et sitä uskalla sanoa.

    Tiesitkö muuten että Ruotsi on ihan Euroopan johtomaa mitä raiskauksiin tulee,tiesitkö sitten sen että juuri muslimitaustaiset johtavat niitä raiskaustilastoja sveduissa.

    Äänestä

  • old_profile_60555 kirjoitti:

    Niin ja voin jatkaa, että ne somali-äidit vie vielä kaikki hammaslääkäri-paikat, meiltä suomalaisilta, koska raskaana olevat menee jonossa aina ohi (niinku sanoin ohi menee että heilahtaa)ja somalithan on aina raskaana, joten suomalaiset pääsee hammaslääkärille kuin ehkä puolen vuoeden odotuksella.
    Aivan sairaaksi tullu tämä yhteiskunta. Suomalaiset maksaa ihan turhaan veroja, koska ne menee somaleille.
    Misk te mamuttajat ja musuttajat ette voi mennä sinne Somaliaan, kun niin tykkäätte siitä kulttuurista.
    Me emme tykkävät saisimme olla täällä teidän mielestänne kamalassa ja rasistisessa kulttuurissammme.

    eli fennomaanilla oo edes hampaita, sillä sitä sun törinät osoittaa. Sua vituttaa, kun muut voi hymyillä, mutta sä vaan irvistelet pimeydessä kun hampaaton turpa ei kestä päivänvaloa. Ei se ole kenenkään toisen syy jos sun vanhemmat tai säitse oot niin vitun urvelo että et osaa huolehtia edes hampaistas, saati muusta ulkoisesti tärkeästä hygieniasta. Vitun keppanma persu, toivottavasti eksyt stadiin ja jäät sporan alle.

    Äänestä

  • lespon lapsella kirjoitti:

    eli fennomaanilla oo edes hampaita, sillä sitä sun törinät osoittaa. Sua vituttaa, kun muut voi hymyillä, mutta sä vaan irvistelet pimeydessä kun hampaaton turpa ei kestä päivänvaloa. Ei se ole kenenkään toisen syy jos sun vanhemmat tai säitse oot niin vitun urvelo että et osaa huolehtia edes hampaistas, saati muusta ulkoisesti tärkeästä hygieniasta. Vitun keppanma persu, toivottavasti eksyt stadiin ja jäät sporan alle.

    vai mikä helvetin mamurakastaja pelle olet.

    Äänestä

  • lespon lapsella kirjoitti:

    eli fennomaanilla oo edes hampaita, sillä sitä sun törinät osoittaa. Sua vituttaa, kun muut voi hymyillä, mutta sä vaan irvistelet pimeydessä kun hampaaton turpa ei kestä päivänvaloa. Ei se ole kenenkään toisen syy jos sun vanhemmat tai säitse oot niin vitun urvelo että et osaa huolehtia edes hampaistas, saati muusta ulkoisesti tärkeästä hygieniasta. Vitun keppanma persu, toivottavasti eksyt stadiin ja jäät sporan alle.

    Hienot kauniit valkoiset hampaat ja kaikki hienosti hoidettu, kiitos Suomen valtion veronmaksajien!
    Tarkistuksiin en itsekään pääse, tosin reikiä ei näin vanholla yleensä enää ole , kuulemma, ne on lasten vaivoja.
    Suomalaisten hampaat on hoidettu terv.huollossa aina ja aiankaiken, somaleiden ei koskaan. Sattuneista syistä tiedän, miksi raskaana olevat menee jonossa ohi ja sen ymmärrän, mutta se että somalit on kokoajan raskaana, niin niille vaan pitäis olla eri jonot. Koska suomal hampaat on hyvin hoidettu mutta mekin tarvittais tarkastusajat sääännöllisesti, jotta hampaiden pienetkin reijät löydettäisiin heti, ennenkuin reijästä tulee liian iso, jolloin se ehkä tarvitsisi kallista juurihoitoa.
    Eri jonot somaleille, olis helppo ongelman ratkaisu.
    Tällä menolla että somalit vie hammasjono-paikat niin ongelma paisuu sellaiseksi että suomal varsinkin lasten hampaat jää hoitamatta ja sen laskun maksun aika on sitten 10 - 20v kuluttua.
    Se asia tulee myös teidän lasten kärsittäväksenne ja se auuuts sattuu enemmän. iiiik.

    Lasten kohdalla ongelman ratkaisu olisi se että niitä hampaita hoidettais, mutta kun lapset ei osaa.

    Äänestä

  • 999999- kirjoitti:

    vai mikä helvetin mamurakastaja pelle olet.

    Lapsi se on ja pelkää hammaslääkäriä eikä osaa harjata hampaitaan ja siksi kiukuttelee fennomaanille, joka tahtoo varsinkin lapset hammaslääkäriin, ei ittestä niin väliä ois, tuli mieleen yks biisi, mutta just olin hampi-lääkärissä ja seuraavan ajan sain puolen vuoden päähän.
    hemmetin somalit, niille pitäis tehdä omat jonot.
    Mutta ei meidän yhteiskunnassa, kun täällä somalit hoidetaan eka!
    Kun ne tekee lapsia niin paljon Somaliaan ja se pitää maksaa suomalaisten verorahoilla.
    Ei mitään vaippoja vanhuksille eikä ylimääräistä kalapuikkoa koululaisille.

    Äänestä

siig hail

Äänestä

siis onko suomen kansa rasistinen ? vastaus : kyllä on. ja tämä tietää perus ässille tien poliittiseen johtavuudeen yli 50% kannatuksella.

sellainen on maailma

Äänestä

Kommentoi aloitusta


finnjävel- kirjoitti:

ei siis halua lisää maahanmuuttajia Suomeen,se kuulostaa oikein hyvältä.Suomenhan kannattaa olla hyvin itsekäs ainakin siinä asiassa,että ottaa tänne mahdollisemman vähän muslimitaustaista porukkaa,se on nimittäin paras keino välttyä niiltä ongelmilta joita esim. Ruotsissa on enemmän kuin tarpeeksi.

Tälle palstan hurrille voi sanoa että Suomesta ei lähdetty karkuun sodan aikana (paitsi osa hurreista),ruotsiinhan lähetettiin osa lapsista ei sinne mitään naisia eikä vanhuksia lähetetty,ei ainakaan meiltä päin (ehkä sitten ruotsinkielisistä kunnista).Ruotsihan toki tässä suhteessa auttoi ja toivoi että suomalaiset jotenkin pärjäisivät ryssille,siellä tiedettiin hyvin että jos ryssä pääsee Suomen läpi Ruotsiin niin heistä ei vastusta ole lainkaan,sen svedut tiesivät jo silloin eli todella surkeaa porukkaa.

Ja suomalaiset todella menivät töihin sinne Ruotsiin,ei loisimaan sossurahoilla.Sensijaan monet tänne tulleista turvapaikkaturisteista (esim.somalit) ovat tunnustaneet tulleensa Suomeen ilmaisen rahan perässä,heille kun on täältä käsin tieto kerrottu että Suomessa saa rahaa ilman että sen eteen täytyy tehdä jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu