Tutkimus: Kuinka lapset kasvavat ulos sosialismista
28.05.2010 - 22:13 (19:11) - Kommentit: 5
Kuva: Colourbox
Pikkulapset ovat sitä mieltä, että asiat ovat kunnossa, kun kaikki ryhmän jäsenet saavat jaettavaa yhtä paljon. Nuoruusiässä käsitykset oikeudenmukaisuudesta muuttuvat. Mielipiteet kehittyvät siihen suuntaan, että etuja voi ansaita.
Norjalaistutkimuksen mukaan lapset ovat kuin Karl Marx, mutta vanhetessaan he kehittyvät Kansainvälisen olympiakomitean jäsenten suuntaan.
Norjassa selvitettiin viidesluokkalaisten ja lukiolaisten käsityksiä pelillä, jossa varallisuutta jaettiin ryhmän jäsenille. Viidesluokkalaiset eli noin 10-11-vuotiaat halusivat jakaa kaiken tasan. Kaksi kolmasosaa tämänikäisistä jakoi potin tasan kaikille.
Lukiolaiset eli noin 18-vuotiaat eivät enää suosineet tasajakoa, vaan he punnitsivat yksilöiden suorituksia jakoa tehdessään.
Suomessa tutkimuksesta uutisoi Tiede-lehti
Aamulehti
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/180108.shtml
28.05.2010 - 22:13 (19:11) - Kommentit: 5
Kuva: Colourbox
Pikkulapset ovat sitä mieltä, että asiat ovat kunnossa, kun kaikki ryhmän jäsenet saavat jaettavaa yhtä paljon. Nuoruusiässä käsitykset oikeudenmukaisuudesta muuttuvat. Mielipiteet kehittyvät siihen suuntaan, että etuja voi ansaita.
Norjalaistutkimuksen mukaan lapset ovat kuin Karl Marx, mutta vanhetessaan he kehittyvät Kansainvälisen olympiakomitean jäsenten suuntaan.
Norjassa selvitettiin viidesluokkalaisten ja lukiolaisten käsityksiä pelillä, jossa varallisuutta jaettiin ryhmän jäsenille. Viidesluokkalaiset eli noin 10-11-vuotiaat halusivat jakaa kaiken tasan. Kaksi kolmasosaa tämänikäisistä jakoi potin tasan kaikille.
Lukiolaiset eli noin 18-vuotiaat eivät enää suosineet tasajakoa, vaan he punnitsivat yksilöiden suorituksia jakoa tehdessään.
Suomessa tutkimuksesta uutisoi Tiede-lehti
Aamulehti
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/180108.shtml
Vastaukset 13
Vanhimmat
tutkimuksen tulkita niin, että oikeudenmukaisuus on ihmisille ominaista syntymästä saakka, vasta vaikutteiden jälkeen noin murrosiässä he vasta asettavat oman edun yhteisön edun edelle.
Miten me saisimme tuon sosiaalisen murroksen tapahtumarajan nostetuksi ylemmäs, kenties vaikka 20 ikävuoteen. Omaa etua tavoittelematon, muut huomioonottava, suorituspaineeton kaksikymppinen olisi erinomainen vaihtoehto ahneuden, omanvoitonpyynnin ja röyhkeyden läpitunkemalle maailmalle. Luulen kuitenkin tämän raa´an kapitalistisen systeemin pyrkivän ennemmin laskemaan ikärajaa kuin nostamaan sitä. Lapsetahan saadaan uskollinen ja tarjottua kyseenalaistamaton kuluttaja samaistamalla hänet mahdollisimman varhain järjestelmään.
Onko oikeudenmukaista jakaa kaikki tasan? Entä onko oikeudenmukaista antaa kaikille ansionsa mukaan? Mikä oikeasti on oikeudenmukaista?
Jos toinen panostaa ansioonsa 10 tuntia päivässä ja toinen vain viettää työpaikalla 8 tuntia niin onko oikeudenmukaista jakaa tulos tasan? Ei ole on varmaakin varmempi vastaus joka lisäksi on oikeudenmukainen.
Onko oikeudenmukaista syntyä erilaisiksi? Miksi toinen on ahkerampi ja aikaansaavempi kuin toinen joka mieluummin vain viihtyy kuin ahertaa? Miten noille tulos jaetaan oikeudenmukaisesti?
Onko itsekkyyttä yrittää oman ja perheensä eteen jotta elämän olosuhteet saataisiin paremmiksi? Onko se itsekkyyttä vai muiden huomioimattomuutta? Pitäisikö meidän kaikkien olla vain toimeentulotuella ja siten tasa-arvoisia?
Mahtaako sinulla edes olla käsitettä oikeudenmukaisuudelle?
etuuksien saajia että järjestelmän turvaajia. Karl Marxin sanoin: Jokaiselta kykyjensä mukaan, jokaiselle tarpeidensa mukaan. Suomalaisen hyvinvointivaltion palvelut ja tulonsiirrot on tarkoitettu kaikille tarvitseville, ei ainoastaan tietyille ihmisryhmille. Samaan aikaan me kaikki osallistumme järjestelmän kuluihin maksamalla veroja.
Hyvinvointivaltio on vasemmistolaisten voimien aikaansaannos. Toimiva hyvinvointivaltio kaventaa tuloeroja, edistää kansanterveyttä ja vähentää köyhyyttä. Vasemmistolaisten on yhdessä toimittava sen puolesta, että yhteiskunnassamme on jatkossa hyvä elää ilman pelkoa syrjäytetyksi tulemisesta tai turvaverkkojen pettämisestä.
Nykyisestä hyvinvoinnista ei saa tinkiä vaan sitä tulee jatkossa parantaa. Kattavalla ja laadukkaalla sosiaali- ja terveyspolitiikalla luodaan ihmisille sekä turvallisuutta että ennustettavuutta elämän eri vaiheisiin. Sosiaali- ja terveyspolitiikka palvelee parhaiten päämääräänsä, jos siihen on tarvittavat voimavarat ja se on ennaltaehkäisevää. Silloin se on sekä inhimillisesti että taloudellisesti kannattavaa. Sosiaalipolitiikka tarvitsee pitkäjänteisiä linjauksia ja päätöksiä. Nykyään pysyviin tarpeisiin vastataan liian usein tilapäisillä ratkaisuilla.
Veikeintä onkin vielä se että ex kommarit ex kommarivaltioissa ovat varkaina ja oman edun tavoittelijoina
aivan EUROOPAN "TERÄVINTÄ" KÄRKEÄ!!!!
Ei tasajako ole mistään kotoisin.
Tiedät sen hyvin itsekin.
Neukkutunkiolla jaettiin yksityistämiskuponkeja ihmisille ja vähän ajan päästä niitä oli toisilla
miljardien edestä ja pösilöt luopuivat niistä votka putelilla.
Röyhkeimpiä röyhkimyksiä on siinnyt sosialismista.
Vittu kun NAURATTAA!!!
No, he ovat jakaneet hyvinvoinnin siten, että köyhillekin riittää, mutta kukapa on luonut sen mitä jaetaan? Vasemmiston opeilla yritykset olisi ajettu ulos Suomesta jo aikaa sitten.
sanotuksi mitään kysymästäni oikeudenmukaisuudesta. Lienee marxilaiselle liian vaikea asia.
Jos vasemmisto luo hyvinvoinnin niin miksi vasemmistolaisissa maissa kuten Neukkula aikoinaan ja vieläkin Kuuba ja vaikka P-Korea on siitä hyvinvoinnista pulaa? Osaatko sen selittää? Olisikohan kuitenkin, että riistotalous tuo riistetyillekin parempaa tulosta kuin sosialistinen paratiisi?
Onko kuitenkin niin, että riisto kannattaa myös riistetyillä? Olisiko oikeistolla ja pääomilla kuitenkin jotain tekemistä myös yleisen hyvinvoinnin kanssa?
Sosiaali ja terveyspolitiikkaa voidaan kustantaa vain sen verran kuin rahaa eli resursseja niihin riittää. Muutoin joudumme siirtymään leikkirahaan jota ei noteerata julkisesti, kuten rupla aikoinaan.
Punatolvanat eivät ole saaneet aikaiseksi hyvinvointia missään.
Silloin kun punainen terveysside on liehunut salossa ja vankiloissa mielipidevankeja.
Kommari kykenee jaolle vain silloin kun on fiksuja kansalaisia tuottamassa LISÄARVOA!!!
Aika matomaista tunkea itseään yhteiskunnan "rakentajana" framille.
Punanatsin tarkoitus kun on uskonnon mukaan työntää kapulaa rattaisiin.
Luodakseen "vallankumouksellisen tilanteen".
lapsen hyväksi; lapsi kuuntelee viisaampia, komu vaan hakkaa päätään seinään.
Hyi, paskasakkia.
Historia todistaa tuon.
Saammehan taas nauraa :)
Tuli mieleen tuo tutkimus ja todettava on; tutkimus on totta; lapsi on "kommunisti", tyhmä ja toisista riippuvainen.
Mutta ei se haittaa kun sen tietää.
Saa nauraa silti, saahan ?
Kommunisteille sensijaan saa nauraa ihan luvan kanssa!
Lapsi voi ajatella kommunistimaisesti, koska saa kaiken tekemättä mitään. Kun isompana joutuu ottamaan vastuuta, niin ajatusmaailma muuttuu. Tehkäämme tämän pohjalta jokainen omat päätelmämme kommunisteista!
kirjoitteli lasten satukirjoja :))
Saahan nauraa ja paljon :))
No ainakin kaikki jo nauravat!
Eikun mukaan vaan!
Ja tästä se lähtee: HOOOHOOHOHOHOHOOHOHOHOHOOHOHOHOOHOHOHOHOHOOOOHOHOHOHOOH!!!...
MUAHHAHHAHHHAHAHAAAAHAHAHAHHHAHAHAHAHAHHAHHHAHAAAA!!!