verot kiltisti tilaamistanne nettijuomista vai haistattaneet pitkät koko veronmaksulle? Onkohan moni tilaus todellisuudessa jäänyt kiinni tulliin sen maaliskuisen oikeudenpäätöksen jälkeen tilatessaan alkoholijuomia ulkomailta? Olisi kiva saada todellista käytännön tietoa tilaajien suusta miten varsinkin pikkutilausten suhteen on käytännössä käynyt.
Oletteko maksaneet
4
683
Vastaukset
- öö-öö
kukaan vastata
- ,.
vaikka "asianosaisia" on varmaan paljon :)
- ja + tai
,. kirjoitti:
vaikka "asianosaisia" on varmaan paljon :)
Etukäteen ja jälkikäteen.
- Jorma Kaisa
En maksa jos kyseessä on yksittäinen pullo, niistä on maksettu alkuperämaahan tarvittavat verot. EU:n perusperiaatteisiin kuuluu mm kaksoisverotuksen estäminen, tavaran vapaa liikkuminen EU:n alueella ja yhdenvertaisuus - kaksoisverotus sotii kaikkia näitä ja monia muitakin periaatteita vastaaan.
Isommat tilaukset tehdään aina kimpassa ja niistä on myös maksettu vaaditut verot ja muut maksut - sikamaista.
Tehkööt jokainen niin kuin näkee parhaaksi, toivottavasti tilanne vielä joskus järkiintyy. Ruotsissa tilanne on hieman parempi, ulkolainen kauppias voi kerätä verot ennakkoon ja ne näkyvät hinnassa suoraan. Tosin ei tämäkään aivan ihanne ole, mutta parempi kuin meidän umpisurkea systeemi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036603
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875007Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1083258Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313128Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272308Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191676Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961301Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391262Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311166- 48944