Tämäkin "ilmainen" laskutusohjelma markkinoidaan siten että tietyt jutut ovat ilmaisia. Ja niillä mennään.
Hupaa sen sijaan on se, että kun k.o kikottimesta julkaistiin uusi 3.5 versio, niin kuin salamaniskusta vanha 3.1 versio ei enää käynnisty, sattumaako?
An error occured.
Ok, datat tallessa juujuu. Mutta; ilmaista versiota 3.1 et saa enää uudelleenasennettua, vaan pitää asentaa 3.5. Homma bueno.
No, se kun on asennettu, niin vanhoja tietoja ei voi palauttaa, jos ei liity "ylläpitoasiakkaaksi".
Voi perkele mitä touhua. Toimiiko jollakulla vielä 3.1 samaan tapaan kuin ennenkin?
Arkhimedes "ilmainen" laskutusohjelma, varokaa!
9
10610
Vastaukset
- 200805
Laita kysely suoraan tekijöille.
http://www.liiketoimintasovellus.fi/tuotetuki/tukipyynto/
Tässä tapauksessa ei ole kyse mistään kusetuksesta, vaan yrityksellä on pitkä historia ohjelmien tarjamisesta ilmaiseksi, ja nyt on kyse varmasti väärin käsityksestä.
http://www.vapaatohjelmat.fi/ - ######
Koneellani on Arkhimedes ja Arkhimedes 2. Kumpikin toimivat hyvin. Arkhimedes tosin aukeaa tosi hitaasti.
- ...........
Mulla1.7.5 toimii hyvin
- maahantuoja
Arkimedeksen toiminta on huonontunut selkeästi, tietoja katoaa esim. vuoden jälkeen ja mitään varmennuksia ei ole tapahtunutkaan ja jotta saat päivityksiä ei olekkaan "ilmainen". Vahva vältä suositus, tuttavani ovat myös siirtyneet pois tämän käyttämisestä, ilmeisesti poistuma on suurta ulospäin.. vaikka helpostilasku.com ikin on parempi kuin tämä
- laskutusohjelma haku
Mulla kävi ihan samalla tavalla. Ei onnistu tietojen palautus, jos ei liity ylläpitoasiakkaaksi. Eli, jos haluatte ilmaisen laskutusohjelman, älkää käyttäkö Arkhimedestä.
- Yritän kuitenkin
Juu näyttäis olevan ongelmia mullakin joten en voi suositella.
Buginen ohjelma tuntuu olevan.- hyvää ilmaiseksi ?
Pitääkö kaiken olla ilmaista ja vaatia vielä päälle huipputoimivuutta, tarjoaisitko itse sellaista palvelua? Jos bisnestä itsekin tekee, niin ei kai muutaman kympin maksu ole toimivasta laskutusohjelmasta liikaa, valinnanvaraakin on silloin.
- 12+19
On ymmärrettävää että jos ohjelma on toiminut luotettavasti vuosia, niin ei ryhdytä mihinkään varotoimiin. esim ottamaan varmuuskopiota ennen päivityksiä.
Jos on versio vuodelta 2004 ja ykskaks päätät heittää uuden version lennosta niin iutä luulet meneekö homma putkeen millään ohjelmalla. Arkhimedestä en tunne mutta useimmiten välissä saattaa olla useita tietokantapäivityksiä jotka kannattaa selvittä ensin ja sitten jos homma ei toimi palaa sitten vanhaan. varmuuskopion avulla.
- Itsekin ärsyyntynyt
Varmuuskopion palautus onnistuu manuaalisesti ilman liittymistä ylläpitoasiakkaaksi (siis täysin epävirallisesti). Kopioi varmuuskopiotiedostot hakemistoon \[Arkhimedes-polku]\[versionumero]. Poista hakemistossa olevista tiedostoista ne, joiden nimet muistuttavat juuri kopiooimiasi varmuuskopiointitiedostoja. Poista sitten varmuuskopiotiedostojen edestä b-kirjaimet, ja homma on valmis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv302816- 1422676
- 1372217
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162153Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131900Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161681432Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311246Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951214Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891172Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381138